Jste zde

Stop žmolkům na oblečení! Pomůžou staré silonky, houbička a prý i ocet

oblečení na ramínkách Zdroj: Bigstockphoto
Je vaše oblíbené tričko už tisíckrát vyprané a plné žmolků, ale přesto se ho nechcete vzdát? Máme pro vás řešení. Víme, jak se účinně a šetrně zbavit žmolků na vašem oblíbeném kousku. S našimi tipy bude vaše oblečení opět vypadat jako nové!

13. 4. 2023

Vlivem častého praní a běžného nošení vznikají žmolky na každém kusu oblečení. Náchylné ke vzniku žmolků jsou zejména oděvy z nekvalitního materiálu a místa, kde dochází k častého otěru. Boky, spodní strana rukávů, oblast kolem kapes a kolena u dětských punčocháčů a tepláků. Oblečení vypadá starší, je nevzhledné a obnošené.

Navraťte oblíbeným kouskům zašlou slávu. Vyzkoušejte s námi rady našich babiček a zatočte se žmolky jednou provždy.

bigstock-apple-cider-vinegar-in-a-glass-212275312.jpg

jablečný ocet
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vyzrát na žmolky můžete prý i za pomoci octa. Podle našich babiček stačí přidat 2 dcl octa před posledním mácháním do pračky.

Předcházejte vzniku žmolků šetrným praním

Žmolkům na oblečení se bohužel nevyhnete. Časem vzniknou i u oděvů, které jsou z kvalitních materiálů. Šetrným praním však můžete jejich vznik oddálit.

Prádlo před vložením do pračky otočte naruby a roztřiďte. Kousky, které pouští chlupy a žmolkovatí, perte zvlášť nebo je vložte do speciálního sáčku. Drobné uvolněné chloupky tak neznečistí pračku a vy ochráníte i ostatní prádlo.

Nikdy nepřeplňujte buben pračky a na pračce zvolte vhodný program. Jemný program na choulostivé kousky, speciální program na svetry, bavlnu a syntetiku. Pokud prádlo přepíráte v ruce, nikdy jej netřete o sebe. Svetry perte maximálně na 40 stupňů Celsia a ždímejte je na menší otáčky.

bigstock-close-up-pile-of-ironing-color-233613997.jpg

barevné prádlo bez žmolků
Zdroj: 
Bigstockphoto
Žmolky jsou častým problémem oděvů z nekvalitního materiálu. Nicméně žmolkům se nevyhnete ani u kousků, které jsou z kvalitní látky.

Pračku udržujte stále čistou. Pravidelně čistěte odpad, veškerá těsnění i nálevku a jednou za čas ji nechte prát na prázdno, abyste se zbavili uvolněných vláken, vlasů, zvířecích chlupů a jiných nečistot.

Do pračky s prádlem umístěte houbičku na nádobí, která bude v pračce fungovat jako magnet. Během praní na sebe pochytá veškeré uvolněné chlupy a žmolky. Skvěle fungují i prací míčky proti žmolkům, které žmolky pochytají díky své textuře.

Způsob odstranění nevzhledných žmolků volte podle druhu látky

Žmolky na oblečení můžete jednoduše ostříhat pomocí ostrých nůžek na nehty. Způsob je to sice účinný, avšak zdlouhavý a pracný.

bigstock-beautiful-girl-in-ripped-black-244834624.jpg

roztrhané silonky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nevyhazujte staré roztrhané silonky. Můžete je využít při odstraňování žmolků!

S odstraněním žmolků vám může pomoci i použité holítko. Kus látky s ním doslova oholte. Stačit vám bude to nejobyčejnější jednorázové. Buďte však opatrní! Látku pořádně napněte a krátkými tahy přes ni přejíždějte.

Účinným pomocníkem při odstraňování žmolků jsou také silonky. Jejich přejížděním odstraníte žmolky z jemných a choulostivých tkanin.

Na hrubší a pevnější látky můžete vyzkoušet i drsný povrch pemzy na paty, jemnější smirkový papír, hrubou stranu houbičky na nádobí nebo suchý zip, respektive jeho stranu s háčky.

Nejúčinnějšího a nejšetrnějšího způsob odstranění žmolků dosáhnete pomocí odžmolkovače. Praktického přístroje, který odstraní žmolky ze všech druhů látek.

Zdroje:

  • https://www.cleany.cz/cs/blog/jak-bezpecne-odstranit-zmolky-z-obleceni
  • https://www.vesna.cz/jak-na-zmolky-aneb-5-ucinnych-rad-jak-se-jich-co-nejrychleji-zbavit
  • https://bydleni.instory.cz/1374-zmolky-z-obleceni-odstranite-snadno-a-rychle-jednoduchymi-metodami.html
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-se-zbavit-zmolku-na-obleceni-20220420.html