Jste zde

Děravé silonky nevyhazujte. Vyudíte v nich sýr, vyperete podprsenky a vyleštíte okna

děravé silonky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Silonky zkrášlují dámské nožky už více než sedm desítek let. Jejich historie se začala psát ve zlínské laboratoři Baťa rukou Otty Wichterleho. Silonové punčochy ale přece jen mají jednu vadu na kráse – rády se trhají. Vyhazovat je ale nemusíte.

25. 2. 2020

Šikovné holky pro všechno

Nylon, coby měkký materiál nepouštějící vlákna, lze použít na šetrné čištění porcelánu, zrcadel nebo brýlí. Se starými silonkami se skvěle dostanete i do hůře přístupných míst (například pod ledničku) a hodit se vám budou i při mytí oken. Při leštění jsou totiž mnohem účinnější než noviny, na které řada z nás nedá dopustit.

Gumičky do vlasů i kuchyně

Ze starých silonek snadno vyrobíte pevné gumičky, které můžete použít coby alternativu klasických gumiček do vlasů, nebo s nimi kouzlit v kuchyni.

Oko na silonkách pomůže zastavit třeba lak na nehty nebo lak na vlasy.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nepotřebné nylonové punčocháče navléknuté přes mísu poslouží jako účinná a přitom vzdušná ochrana jídla před mouchami. Odstřihnutým páskem z nylonových punčocháčů lze pro změnu upevnit igelitový pytel ke koši na odpadky.

Na mýdlo i podprsenku

Se silonkami můžete čarovat i v koupelně. Jednoduše z nich vyrobíte síťku na mýdlo nebo váček na praní podprsenek, které se tak rády vysvlékají z kostic a háčky zapichují do ostatního prádla v pračce.

Staré silonky stačí navléknout na ústí odtokové hadice, kde vytvoříte mechanickou překážku, která zachytí větší nečistoty a sníží tak riziko ucpání odpadu. Ze silonek taky jednoduše vyrobíte váček pro bylinky a další přírodní materiály do koupele.

Na zahrádce dokážou divy

Staré a roztrhané silonky si oblíbili taky majitelé zahrad. Pevnými a zároveň pružnými gumičkami z rozstříhaných punčocháčů například bezpečně přivazují rostliny k tyčkám a natažením punčochy přes dozrávající meloun nebo cuketu pro změnu chrání plody před malými i většími živočichy. V punčochách můžete taky vypěstovat sazeničky nebo v nich uchovávat česnek a cibuli.

Občas toho silonky moc nevydrží. Z módního doplňku se ale mohou stát pomocníkem v domácnosti.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Odlíčí nehty a najdou ztracené cennosti

Pokud nemáte po ruce vatu nebo odličovací tamponek a nevyhnutelně potřebujete odlakovat nehty, přizvěte si na pomoc staré punčochy. Jednoduše punčochu namočte do odličovače a jeden prst po druhém odlakujte.

Punčochy vám taky pomůžou najít ztracené předměty. Stačí hubici od vysavače obvázat punčocháčemi, ve kterých se drobné předměty zachytí, a vy se nemusíte bát, že skončí v útrobách vašeho vysavače. 

Dokonalý sýr z udírny

Udíte domácí klobásky, žebra, ryby nebo sýr? U posledního zmíněného můžete opět využít sílu starých, (vypraných) punčoch. Jednoduše do nich nakrájíte kostičky sýru, přidáte oblíbené koření, zamotáte do koulí, silonkou kouli několikrát obtočíte a zavěsíte do udírny. Nemusíte tak utrácet za drahá střívka a zároveň máte jistotu, že se k sýru dostane maximum chuti a vůně.