Jste zde

Stop rosení oken! Víte, jak tomuto jevu zabránit?

Zdroj: redakce
Máte během zimy kapičky vody na oknech a loužičky vody na parapetech? Kde se ta voda vzala? A proč? Dá se s tím něco dělat? Ano i ne! Rosení oken je velmi nepříjemné, ale bohužel i v moderních bytech docela běžné.

6. 2. 2018

Kondenzace vodních par, je fyzikální jev, který je v přírodě zcela normální a dochází k němu na rozhraní dvou rozlišných teplot. V bytech, se ale voda sráží na okenních sklech a následně se nasákává do omítky, kde způsobuje plísně a vytváří velice nezdravé prostředí pro život.

Jak lze kondenzaci vody předcházet nebo jí zcela zamezit?

Rosení oken lze zamezit dvěma způsoby, které se nevylučují, ale naopak doplňují. V první řadě je nutné mít v pořádku ve vašem domě či bytě samotná okna, a to ať máte okna plastová, dřevěná, hliníková nebo okna hliníkodřevěná či špaletová. Kvalitní okna, která splňují všechny parametry, zvláště pak na tepelnou izolaci jsou zkrátka základ. Abyste se vyvarovali rosení oken, je důležitý vybrat také správný typ oken včetně kvalitní  montáže. U starších oken může být problém s rosením i tehdy, jsou-li porušeny okenní rámy nebo jejich zasklení, a to se týká i moderních dvojskel či trojskel. Určit přesný důvod rosení oken by vyžadovalo měření přímo u vás v bytě.

Orosená okna trápí nejednu domácnost. Víte, jak proti tomuto jevu bojovat?Zdroj: redakce

Pravidelné větrání je nejlepší prevencí proti rosení oken

Ano, je to zcela prosté. Větrání je jednoduchá a velmi účinná metoda, která spolehlivě zabrání rosení. Stačí se jen zbavit přebytečných vodních par a snížit vlhkost vzduchu v místnosti. Abyste eliminovali rosení, například u dřevěných oken, které může vést až k plísním, je dobré udržovat vlhkost vzduchu v místnostech cca na 50 %. Při vaření doporučuji používat digestoř a vařit v hrncích s poklicemi. Máte-li na oknech žaluzie, je velmi účinné, aby nebránily proudění vzduchu, je v chladných měsících nechat vytažené.

Také okenní parapety, jež značně přesahují do místnosti, podporují rosení. Stejně tak je to se závěsy a záclonami. Kapitolou sama o sobě je koupelna. Je to právě koupelna, která významně navyšuje vlhkost vzduchu v bytě. Do koupelny je dobré nainstalovat nějaký účinný zdroj odvětrávání a při koupání či sprchování zavírat důsledně dveře. Dalším doporučením, které na "rosení" spolehlivě funguje, je zbytečně v bytě nepřetopovat - ideální je teplota okolo 21 °C. Také zkontrolujte váš nábytek, měl by být alespoň 5 cm od zdi tak, aby nebránil prodění vzduchu. Oblíbeným a velmi účinným prostředkem, který si umí s rosením poradit, jsou i interní pohlcovače vlhkosti. Věřím, že vám naše typy a rady pomohou a vaše okna budou po celou zimu bez nepříjemných kapiček vody.

Společnost Oknoplastik  vám pomůže vybrat správný typ oken a vaše nová okna vám i odborně namontuje. Doporučí vám i správný typ izolačních dvojskel, či trojskel, která se nerosí. V jejich nabídce najdete i velmi kvalitní dřevěná eurookna, plastová okna, hliníková či hliník dřevěná okna.