Jste zde

Stmívatelná svítidla: LED osvětlení, díky kterému ušetříte ještě víc

Zdroj: www.photl.com/364406.html
Zajímavou kapitolou moderního osvětlení jsou stmívatelná tělesa, se kterými se můžeme v poslední době setkat velice často. Vhodnou regulací stmívání je možné uspořit až 20 % nákladů na energii. Která řešení jsou ideální? Na tuto otázku se vám pokusíme odp

19. 12. 2014

Stmívatelná tělesa mají jednu zásadní výhodu - uživatel si může sám regulovat intenzitu osvětlení. A v dnešní době je možné regulovat osvětlení prostoru centrálním způsobem pomocí nespočtu „chytrých“ programovacích systémů. Naším tématem však nebude popis těchto sofistikovaných řešení, ale nastínění jednoduchého způsobu stmívatelného osvětlení běžné domácnosti či kanceláře.

Stmívatelné LED osvětlení

Pokud se tedy rozhodnete pro stmívatelé osvětlení v místnosti, je téměř jisté, že využijete LED technologie. Výhodami oproti jiným technologiím jsou nízká spotřeba, bezúdržbovost, dlouhá životnost a vysoká mechanická odolnost. Uvedené vlastnosti vykompenzují vyšší pořizovací náklady za LED stmívatelnou sestavu. Dnes se navíc nákupní ceny velice přiblížily cenám za ostatní úsporná řešení.

Budeme-li tedy hovořit o stmívacím LED osvětlení, můžeme ho rozdělit do dvou základních kategorií. Na  kompletní svítidla a na samostatné světelné zdroje, nebo-li stmívatelné LED žárovky. Abychom mohly stmívat, je třeba splnit dvě podmínky:

Je tedy nutné zvolit vhodné příslušenství.

Stmívatelná LED žárovka

V případě LED žárovky je situace velmi jednoduchá. Dnes je možné zakoupit LED žárovku i včetně dálkového ovládání.

Není tak třeba pořizovat stmívací ovladač. Protože většina světelných zdrojů integrovaný ovladač nemá, je třeba stmívatelnou žárovku propojit s ovladačem proudové či napěťové regulace, kterou není možné zaměňovat.

Stmívatelnou žárovku s proudovou regulací nebude možné regulovat napěťovým regulátorem. Dané pravidlo platí pro každé regulované světlo. Nejčastěji se však setkáme s napěťovou regulací. Budete-li si tedy pořizovat LED žárovku nebo jiný zdroj světla, zjistěte si nejdříve, pro jaký druh regulace a zda vůbec je pro stmívání připravena. Běžnou LED žárovku není možné správně stmívat, což se projevuje v lepším případě nerozsvícením či poblikáváním, v horším případě hrozí její zničení.

Příklad PANASONIC LED E27 Nostalgic Clear 7,3W 638lm 2700KZdroj: posvit.si

Stmívatelné LED panely

Dalším rozšířeným způsobem moderního stmívání je instalace LED panelu. Z původního záměru osvětlení kanceláří těmito panely se dnes stal elegantní způsob, jak osvětlit moderní interiér. Panely se dají instalovat téměř všude. Počínaje montáží na kuchyňské lince či nad jídelním stolem, přes osvětlení koupelny až po designové osvětlení chodby.

Nespornou výhodou kvalitních panelů je rovnoměrný a neoslňující svit. Regulací světla pak můžeme vytvořit podkreslující osvícení prostoru. Chceme-li panely stmívat, musí být na tuto funkci uzpůsobeny. Pokud nejsou, pak je třeba dle technických parametrů zakoupit jako příslušenství „stmívatelné trafo“ a nahradit jím původní napájecí zdroj. Nahrazením pak dosáhneme u LED panelů stmívací funkce.

Příklad LED panel TESLA LED panel stmívatelný SET 300x1200mm 43W 230V 4000K 3000lmZdroj: posvit.si

LED pásky s funkcí stmívání

Samostatnou kapitolou nespočtu kombinací a nastavení jsou LED pásky. Pásky můžeme kombinovat s velikým množstvím dostupného příslušenství, což umožňuje řídit nejen jejich intenzitu, ale také například barevnost a místo svitu pásky. I když jsou v  současnosti možnosti využití LED pásek téměř neomezené, stále jsou především doplňkovým světlem.

RGB LED pásek 300SMD 5060 60LED/m 12V 14,4W/m IP20Zdroj: posvit.si

Designová svítidla

Asi nejnáročnějším individuálním řešením z hlediska pořizovací ceny, jsou designová stmívatelná tělesa, která jsou nabízená v sériové, nebo ruční výrobě. Volba designového řešení se snoubí s celkovým obrazem interiéru a jeho detaily. Zajímavým řešením je například imitace hvězdného nebe.

LIDES LED optický set hvězdné nebe 2x1m hustě (330 vláken)Zdroj: posvit.si

Ostatní stmívatelná světla

Jak již bylo řečeno, stmívatelným systémem je vybaveno mnoho světel. Proto je důležité před nákupem zvážit účelnost světla, maximální intenzitu světla, regulaci, napojení a návaznost na ostatní světelné zdroje. Je tedy velice vhodné se předem poradit s odborníkem, který vás uchrání jak před zklamáním, tak i před zbytečnou investicí.