Jste zde

Stavba plotu: Jak na to?

Zdroj: Boppe

Chystáte se oplotit váš pozemek a nevíte si rady? Připravili jsme pro vás přehled základních bodů, které není radno podcenit – od povinnosti stavbu plotu hlásit, po finální napnutí.

10. 10. 2011

Ještě předtím, než prvně zaboříte rýč do země, musíte fakt, že se chystáte stavět ploty a oplocení nahlásit příslušným úřadům. Tato povinnost se vás netýká jen v případě, že plot stavíte na soukromém pozemku a on tudíž nesousedí ani s veřejnou komunikací, ani s veřejný prostranstvím.

Pokud tuhle základní podmínku nesplňujete, pak si zajistěte územní souhlas, popřípadě územní rozhodnutí o umístění stavby, v tomto případě tedy plotu. Zároveň se ujistěte, že váš plot nebude zasahovat na pozemek souseda, nebude stát na veřejném prostranství ani nebude bránit řidičům ve výhledu. Všechny tyhle skutečnosti totiž mluví proti stavbě vašeho plotu.

Náročnější stavby nechejte odborníkům

V případě, že se chystáte vztyčit jen běžný plot z pletiva, zvládnete celý úkon ve dvou. Stavbu a montáž náročnějších plotů, které mají podezdívku, ale nechejte odborníkům. Obvykle platí, že firma, u které jste si výrobu plotu zadali, vám zajistí i montáž.

A jak je to tedy s klasickým plotem z pletiva? Ještě než začnete operovat s rolemi pletiva, vezměte do ruky rýč a vykopejte ve stejných vzdálenostech od sebe asi půl metru hluboké jámy. Proč? No, přeci na sloupky.

stavbaplotu2

Plot z pletiva zvládnete sami. Náročnější stavby ale nechejte na odbornících. Zdroj: Boppe

Sloupek je do díry potřeba umístit absolutně vzpřímeně, v ideálním případě ho jeden z dvojice drží, druhý zatím umisťuje vzpěry a vyznačuje si místa, kde pro ně vykope jámy, mělčí než v případě sloupku.Pak se všechny jámy zalijí betonem.

Napínání pletiva - pozor na napnuté dráty

A nastává fáze napínání pletiva, ideální je pro tyto účely poplastované pletivo, které déle odolává přírodním vlivům. Nejprve se mezi sloupky napne napínací drát s takzvaným napínákem. Pro ploty, které jsou nižší než 150 centimetrů stačí dva dráty – jeden nahoře a jeden dole. Pro vyšší ploty se doporučuje umístit ještě jeden napínací drát zhruba doprostřed.

Předtím než na dráty začnete háčkovat pletivo, ujistěte se, že jsou opravdu maximálně napnuté. Poté se dejte do samotného připevňování pletiva. Nejprve ho zaháčkujte na několika málo místech, po dopnutí pletivo zaháčkujte jak nahoře, tak dole. Střední napínací drát k pletivu připevněte drátem vázacím.

Základ plotu je hotový. Teď je potřeba jen stejným způsobem umístit sloupky pro branku a tu do nich usadit.

A pokud se necítíte ani na napnutí klasického plotu, pak i tady můžete využít služeb profesionálů. Existují firmy, které vám plot postaví. A nejspíš i rychleji, než kdybyste ho stavěli sami.