Jste zde

Státní půjčky na bydlení pro mladé budou inovovány: Prozradíme, jak se změní

Zdroj: pxhere.com
Každý mladý člověk má jiná přání a sny. Jedno ovšem spojuje všechny. Už rozhodně nechtějí bydlet se svými rodiči. Samostatnost je alfou a omegou jak pro single, tak i pro páry. Ty samozřejmě chtějí založit rodinu a pořídit si odpovídající bydlení.

13. 8. 2018

Kde na něj ovšem vzít finanční prostředky. Jen málokteří mladí lidé mají natolik movité rodiče, že dokážou financovat svůj projekt bez jakýchkoli úvěrů. Právě proto by se měli vyznat ve spleti různých půjček, jichž je dnes na trhu obrovské množství. Na počátku se jim vyplatí minimálně prozkoumání toho, co nabízí stát. My se proto zaměříme na stávající úvěry a také samozřejmě uvedeme změny, které se v brzké době chystají a do značné míry usnadní mladým lidem život.  

Základní charakteristika státní půjčky na bydlení

V první řadě je zapotřebí předznamenat, že státní půjčky na bydlení pro mladé zprostředkovává stát, konkrétně Ministerstvo pro místní rozvoj. Aktuální variace těchto úvěrů jsou poněkud komplikované a mohou si je dovolit pouze některé páry. První podmínkou je přítomnost dítěte do 6 let. Pár, který si žádá o půjčku, musí mít potomka v tomto věkovém rozhraní. Dlužni nemůžeme zůstat ani maximální možnou výši půjček. Jsou fakticky dvě. První úvěr se vztahuje k nákupu bytu či objektu, případně stavbě nového domu. Jeho maximální výše činí 600 000 korun. Druhá alternativa půjčky pro mladé se vztahuje k rekonstrukci objektu a její maximální výše činí 150 000 korun. Oba úvěry jsou také přesně nazvány, a to Program 600 a Program 150. Pokud se chystáte s žádostí, pak zadržte, jelikož žádosti byly přijímány pouze do 31. 7. 2018.  

Jaké změny nás čekají?

V první řadě je třeba předeslat, že samotný návrh na změnu půjček pro mladé bude teprve projednávat vláda. Nicméně přesto není od věci podívat se na základní změny, jež mají přijít.

Přítomnost dítěte nebude zapotřebí

Tou asi největší změnou je skutečnost, že zažádat si budou moci i páry, které aktuálně nemají žádného potomka. Zkrátka přitom nepřijdou ani osoby žijící v registrovaném partnerství, a to do věku 36 let.

Výše půjček se zdvojnásobí

Za 600 000 korun se dům, respektive ani hrubá stavba, rozhodně nepostaví. Stát proto zdvojnásobí tuto půjčku, takže si mladí lidé budou moci vzít až 1 200 000 korun. Stejně tak dojde i ke zdvojnásobení úvěru na rekonstrukci, tedy na 300 000 korun. 

Zajímavé propopulační opatření

Pokud si půjčku vezmete a narodí se vám potomek, případně si dítě osvojíte, odečte se vám z vaší dlužné částky 30 000 korun. Ve zcela výjimečných případech by mělo také jít zrealizovat přerušení splácení. Jednat se může o ztrátu zaměstnání, těžké onemocnění apod.   

A co výše úrokové sazby?

Ta by mala být navázána na referenční sazbu Evropské unie vážící se právě k oblasti veřejné podpory. Aktuálně činí 0,75 %. Úrok bude každopádně nižší než 1 %, což bude garantováno ve smlouvě.

Pokud byste se chtěli dozvědět nejen o této půjčce více, podívejte se na portál Hyperfinance.cz.