Jste zde

Ptačí krmítka: Jak je snadno vyrobit doma a co do nich (ne)patří

krmítko pro ptáky s oříšky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zachraňte život drobným ptáčkům, kteří si v zimě nedokážou obstarat potravu. Umístěte jim na zahradu nebo na balkón vlastnoručně vyrobené krmítko. Víme, čím ho naplnit a čemu se naopak vyhnout, abyste ptáčkům neublížili.

6. 1. 2020

Ulehčete drobným ptáčkům život během kruté zimy a vyrobte jim jednoduché krmítko. Poradíme vám s jeho zhotovením!

Výroba krmítka nezabere mnoho času

Krmítko můžete koupit hotové nebo si ho můžete vyrobit svépomocí. Šikovnému kutilovi k tomu postačí jen pár prkýnek, hřebíčků a kladívko. Posloužit však může i PET láhev, zavařovací sklenice, stará forma na bábovku nebo dvě pokličky. Jedna menší, která bude sloužit jako podstavec a druhá větší, která bude fungovat jako stříška.

Rozhodnete-li se ptáčkům dopřát kupované lojové koule, nezapomeňte je vyndat z plastové síťky, do které se ptáci mohou zamotat. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Posloužit může i vydlabaný kokosový ořech nebo hliněný květináč, kterým protáhnete provázek a necháte v něm ztuhnout lůj smíchaný s různými druhy semínek a ořechů.

Další velmi jednoduché krmítko můžete vyrobit z borové šišky, po které se ptáčkovi bude dobře šplhat. Šišku namočte do rozpuštěného loje a posypte ji mákem, prosem, semínky lnu, dýňovými semínky a jinými drobnými zrníčky.

Krmítkem může být i slaměný věnec, který ozdobíte šípky, větvičkami hlohu, burskými a vlašskými oříšky ve skořápce, jeřabinami, ovocem a stálozeleným buxusem, který věnec rozsvítí.

Věděli jste, že ptačí strávníci, kteří si v zimě najdou cestu na vaši zahradu, se na oplátku během jara postarají o nežádoucí škůdce?Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kam s ním?

Krmítko můžete umístit na zahradu, balkón i na okenní parapet. Důležité je, aby ptáci měli klid a nebyli ohroženi kočkou. V krmítku by se neměla držet dešťová voda, mělo by být chráněno před větrem a krmítko s lojem by mělo být umístěno ve stínu, aby se nerozpustil lůj. A v neposlední řadě myslete i na své sousedy! Dbejte na to, aby trus neznečišťoval balkon pod vámi.

Co nasypat do krmítka?

Do krmítka nasypte několik druhů semen. Přilákáte tak více ptačích druhů. Nadrcené ořechy, slunečnicová, sezamová a konopná semínka přilákají zejména sýkorky, brhlíky a mlynaříky. Obilniny, proso, mák a ovesné vločky uvítají pěnkavy, strnadi, vrabci i kosi. Ptačí strávníci však nepohrdnou ani bobulovinami, jablky, hruškami, nastrouhanou mrkví, menšími kousky masa nebo moučnými červy, které můžete zakoupit ve zverimexu.

Velmi jednoduché krmítko můžete vyrobit z roličky od toaletního papíru, kterou potřete tenkou vrstvou medu nebo burákového másla a vyválíte ji ve směsi zrníček. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Co naopak do krmítka nepatří jsou kousky kynutého nebo slaného pečiva, jakékoliv cukroví, plesnivé ovoce a voda, ve které by se mohl ptáček omylem vykoupat.

S krmením začněte až udeří opravdu silné mrazy a zem pokryje souvislá pokrývka sněhu. Ptáci si na zdroj potravy brzy zvyknou a budou vás navštěvovat pravidelně.