Jste zde

Sprchový kout nebo vana – to je, oč tu běží…

skleněný sprchový kout Zdroj: Unsplash.com
Odvěká otázka, která nevyhnutelně přijde při vybavování či rekonstrukci každé koupelny – sprchový kout, nebo vana? Tato otázka může být během plánování budoucí koupelny zdrojem nekončících hádek.

6. 9. 2021

Zatímco většina mužů téměř jednomyslně odpoví, že chtějí rozhodně sprchový kout, jejich dámské protějšky se obvykle přikloní spíše na stranu vany. Pojďme se tedy společně podívat na výhody a nevýhody obou variant.

Sprchový kout – skvělá volba pro všechny malé koupelny

Je možná trochu zbytečné zmiňovat, že nejzásadnější výhodou sprchového koutu jsou jeho kompaktní rozměry. I toto tvrzení však může být trochu zavádějící, jelikož na trhu naleznete sprchové kouty rozličných rozměrů. 

Nejběžnější variantou je sprchový box 90x90 cm, ale pro velmi malé koupelny jsou samozřejmě k sehnání i menší varianty, které však už mohou být při sprchování poněkud nekomfortní a stísněné

Jeden z faktorů, který je třeba mít na zřeteli při výběru sprchového koutu pro malou koupelnu, je způsob otevírání. Pokud chcete ušetřit co nejvíce místa, zvolte zásuvné dveře.

Případně pro vás může být vhodnou volbou kout s čtvrtkruhovou vaničkou. Mírnou nevýhodou této varianty však může být spousta nedostupných míst, která se špatně umývají.

Pokud máte místa dost, ale sprchování je pro vás na denní bázi jednoduše komfortnější než vana, můžete zvolit sprchový kout obdélníkového tvaru bez vaničky. Nejen, že se v něm pohodlně vysprchují dva lidé současně, ale také se jedná o opravdu designový kousek, který bude slušet každé moderní koupelně.

Populární jsou zejména celoskleněné verze, které nejenže působí stylově a minimalisticky, ale především se výborně čistí.

Vana, anebo domácí wellness

Důvod, proč se většina žen volí vanu, je samozřejmě lákavá představa dlouhých horkých koupelí plných bublinek. Zároveň se dá vana použít i na běžné denní sprchování, které bohužel pro vyšší jedince může být poněkud nekomfortní. 

Vana má své nesporné výhody především v okamžiku, kdy máte malé děti – každodenní očista v malém sprchovém koutě se může proměnit v pořádnou noční můru. 

Další výhodou, která je pravděpodobně druhým nejčastějším důvodem, proč ženy raději volí vanu, je snadnější údržba. Většina moderních van má jednolitý povrch beze spár, který se snadno čistí.

Pokud vás tedy partner přemlouvá k zakoupení sprchového koutu, právě jednoduché čištění bude vaším nejsilnějším argumentem pro koupi vany.

A proč ne oboje?

Pokud je vaše koupelna dostatečně prostorná, řešení je nasnadě – vana i sprchový kout. V tomto případě je však věnovat zvýšenou pozornost dispozici koupelny, zvláště pokud máte v koupelně i toaletu. 

Nespornou výhodou tohoto řešení je fakt, že se mohou sprchovat dva lidé současně, a že můžete volit podle nálady mezi dlouhou koupelí či rychlou sprchou. Navíc se tak elegantně vyřeší situace, kdy jeden z partnerů upřednostňuje vanu a druhý sprchu. 

Snad jedinou nevýhodou může být (kromě dvojnásobných nákladů na vybavení koupelny) opět údržba – úklid koupelny vám zabere dvojnásobnou dobu. To se však dá snadno vyřešit právě koupí bezvaničkového celoskleněného sprchového koutu.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, mějte na paměti, že koupelna je investice na dlouhá léta a měla by splňovat především konkrétní požadavky vaší rodiny.

Zkuste se tedy vyhnout slepému následování současných trendů a vybírejte na základě toho, co vám bude vyhovovat i v následujících letech.

Photo by Sidekix Media on Unsplash