Jste zde

Jak snadno a rychle vyčistit sprchový kout?

úklid sprchového koutu Zdroj: Sanitino.cz
Kdo by měl rád domácí práce! Neustálé mytí a leštění… Sprchový kout dá zabrat nejedné pečlivé hospodyňce. Kéž by zůstal tak krásně čistý jako na začátku! Pojďme se podívat na to, jak ho rychle a efektivně vyčistit a jak této neoblíbené činnosti předejít.

15. 7. 2021

Sprchový kout je každodenně používaným místem a je to na něm také nehezky znát. Bakterie si v něm přímo lebedí a na dveřích i stěnách přibývá více šmouh a zaschlých nevzhledných kapek. Nezbývá než opakovaně sprchový kout drhnout, drhnout a drhnout. Ale je potřeba používat tolik chemických přípravků, když chcete docílit křišťálového lesku? Není!

Sprchový kout můžete vyčistit i bez utrácení za drahé čističe, a navíc mnohem jednodušeji – postačí vám k tomu 2 ingredience, které má doma jistě každý.

sanitino2.png

sprchový kout hadr
Zdroj: 
Sanitino.cz
Sprchový kout je praktický a pohodlný pro starší osoby. Jen jeho údržba bývá náročnější než u vany.

Babské rady pro čištění sprchového koutu

Klíčové jsou jeden šálek tekutého mýdla a jeden šálek octa. Dále budete potřebovat trychtýř, rozprašovač a mycí houbu. Začněte tím, že si ocet zahřejete v mikrovlnné troubě nebo na sporáku. Ujistěte se, že není horký, měl by být pouze teplý – tak, abyste v něm udrželi prst. Trychtýřem ho spolu s mýdlem nalijte do rozprašovače.

Nádobu ale neprotřepávejte, došlo by ke zpěnění, a to nechceme. Nakonec roztok nastříkejte do sprchového koutu a rozetřete houbou. Nechte působit 30 minut. Po uplynulé půlhodině plochu důkladně omyjte studenou vodou a máte hotovo.

A jak se náročnému čištění vyhnout?

Důležité je větrat. Pokud máte v koupelně okno, po použití sprchového koutu jej nechte otevřené alespoň hodinu. Pokud ne, nechte po dobu 30 minut zapnutý ventilátor. V neposlední řadě nezapomeňte na otevřené dveře do sprchového koutu i do koupelny.

Pokud si koupelnu teprve zařizujete anebo máte v plánu její rekonstrukci, máme pro vás několik tipů, podle kterých si sprchový kout vybrat:

  • Velikost obkladu – čím větší formát, tím méně spár a méně úklidu.
  • Výplň spár – použijte speciální hydrofobní spárovací maltu. Oproti jiným si dlouho dokáže zachovat svoji barvu a hladký povrch. 
  • Změkčovač vody – pokud víte, že máte doma tvrdou vodu, změkčovač vody se rozhodně vyplatí. Nasaďte ho na přítokové potrubí, oceníte to jak vy při sprchování, tak i vaše pračka.
  • Panty – vyberte sprchový kout, který má panty a odklopný mechanismus posuvných dveří (nejlépe celokovový, má delší životnost a lepší funkčnost). Díky němu se při údržbě dostanete i na hůře přístupná místa.
  • Odtokové žlaby – ty se při správném vyspádování podlahy postarají o rychlý odtok vody.
  • Sprchová hlavice – správně vybraná sprchová hlavice může být opravdovým pomocníkem. Nejlépe si pořiďte nějakou se silikonovými tryskami. Vodní kámen nebude mít šanci se usadit.
  • Sklo a rámy – mezi moderní sprchové kouty patří rozhodně ty skleněné. Pokud zvolíte bezrámový systém s kolmými skleněnými stěnami, bude vedle elegantního designu také velmi praktický. Sklo sice vyžaduje pravidelnou péči – doporučujeme z něj pomocí stěrky vždy po sprchování setřít kapky vody – ale oproti čtvrtkruhovým sprchovým koutům, které mají zaoblené stěny je stále mnohem praktičtější. Stíráním kapek zároveň zabráníte i usazování vodního kamene. Pokud se chcete zanesenému sklu vyhnout co nejvíce, jednoduše ho omezte a dejte pouze na jednu stěnu.

Sprchové kouty jsou v každé koupelně pýchou a díky správné a pravidelné údržbě mohou zůstat stejně krásné, jako když jste si je pořídili!