Jste zde

Samostatná jídelna jde do módy. Dáte jí dostatek prostoru?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Dnes není ničím výjimečná kuchyň spojená s jídelnou – jen kousek od kuchyňské linky tak stojí jídelní stůl a židle podle počtu členů rodiny. Samostatným jídelnám před časem jako by odzvonilo, teď se ale jejich zašlá sláva zase vrací.

30. 3. 2019

Trendem posledních let bylo i v rodinných domech, kde bývá více místa, spojovat kuchyň nejen s jídelnou, ale i s obývákem. Vznikal tak velký a obvykle krásně prosvětlený prostor a tahle idea měla skutečně něco do sebe. Proč se tedy zamyslet nad tím, jestli by nebylo lepší zvolit jídelnu jako samostatnou místnost?

Máte místo? Dejte šanci rodinným setkáním

Nemyslíme tím, že byste kvůli existenci měli často pořádat sleziny s celým příbuzenstvem. Učiňte ale zadost starým dobrým tradicím a scházejte se se svou rodinou u večeře a o víkendu třeba i při obědě. Jídelna tomu dodá úplně jiný ráz, zvlášť když si na jejím zařízení dáte záležet.

Méně je více, v jídelně obzvlášť

Protože je v bytě i v domě vždycky potřeba víc prostoru na běžné bytí (obývací a dětský pokoj, kuchyň), nemusíte mít jídelnu kdovíjak velkou a hlavně v ní nepotřebujete hodně vybavení. Platí, že méně je někdy více. Do domácí jídelny stačí jídelní stůl a židle podle počtu osob, které se tu budou pravidelně stravovat, nějaká ta komoda na nezbytnosti a třeba stolek s televizí, pokud si ji během jídla neodpustíte. Odborníci ji ale nedoporučují.

Jak vybrat nábytek?

Tím nejdůležitějším prvkem v jídelně je samozřejmě stůl a zásadní je jeho tvar. Do menších místností si vybírejte spíš obdélníkové a čtvercové. Kulaté jsou sice pěkné na pohled, tolik místa na stolování ale nenabízejí a zabírají dost místa.

A co židle? Pokud máte místa dostatek, nemusíte nad nimi dlouze přemýšlet, prostě jen půjdete po rozměrech. Jestli ale „lovíte“ každý centimetr, přijde vám vhod spíš lavice. A nebojte se, nemusí to být ta, kterou si pamatujete z babiččina vesnického domku nebo z typické socialistické domácnosti.

Výmalba? Hlavně umírněná

Důležitá je v jídelně taky výmalba. Není zapotřebí vymýšlet něco speciálního, protože rušivé elementy v tomto případě opravdu nechcete. Jestliže se nechcete pouštět do žádných experimentů, jednoduše vsaďte na nadčasovou bílou. Jestli chcete zajistit příjemnou a přátelskou atmosféru, dejte šanci žluté nebo oranžové. Barva, která se do jídelny vyloženě nehodí, je zelená, protože spousta jejích odstínů navozuje u mnoha lidí dojem nemocnice a operačních sálů.

Líbila by se vám samostatná jídelna? Nebo dáváte přednost otevřenému prostoru a spojení kuchyně s obývacím pokojem?