Jste zde

Proč a jak odvzdušnit topení? V paneláku se musí všichni sladit na jeden čas

otevřený ventil na topení Zdroj: Shutterstock
Nepodceňujte odvzdušnění radiátoru a ušetřete až tisíce korun ročně z rodinného rozpočtu. Máme pro vás jednoduchý návod, jak odvzdušnit topná tělesa v bytě nebo rodinném domě.

18. 10. 2022

Zavzdušněné topení je problém, který byste neměli podceňovat, protože kvůli zavzdušnění u radiátorů často dochází ke značnému poklesu výkonu a tím pádem k nárůstu spotřeby. Pojďte proto společně s námi zjistit, jak správně odvzdušnit topení. S naším návodem to zvládnete i bez odborníka. 

shutterstock_781785535.jpg

vzduch v topení
Zdroj: 
Shutterstock
Vzduch v topení výrazně snižuje efektivitu vytápění!

Na odvzdušnění radiátorů myslete už před začátkem sezony

Odvzdušnění radiátorů byste měli provádět nejen na začátku topné sezony, ale i ve chvíli, kdy zpozorujete, že váš radiátor vydává neobvyklé zvuky nebo nehřeje tak, jak by měl

Zavzdušněný radiátor netopí rovnoměrně a na plný výkon. Topení je buď vlažné, nebo hřeje jen zčásti. A to i přesto, že je termostatický ventil otevřený naplno.  

shutterstock_2126986688.jpg

peněženka u topení
Zdroj: 
Shutterstock
Zavzdušněný radiátor řešte okamžitě, aby se vám topení v chladných měsících zbytečně neprodražovalo!

Důvodem zavzdušněného radiátoru jsou vzduchové bubliny, které brání plynulé cirkulaci otopné vody v topném systému. 

Vyžeňte vzduchové bubliny z radiátoru!

Odvzdušnit radiátor je rychlé a snadné. S naším návodem a s trochou šikovnosti to zvládne opravdu každý. A jak na to? 

Před samotným odvzdušněním zastavte oběhové čerpadlo, pokud můžete, a zapněte všechny radiátory, resp. otevřete všechny termostatické ventily na maximum. Následně několik minut vyčkejte, aby se vzduchové bubliny stihly nahromadit na jedno místo, a teprve poté začněte s odvzdušněním. 

shutterstock_2044717001.jpg

ventil na topení
Zdroj: 
Shutterstock
Při odvzdušňování dejte pozor na unikající vzduch z radiátoru. Může být horký!

Za pomoci speciálního odvzdušňovacího klíče, popř. obyčejného šroubováku, opatrně povolte odvzdušňovací ventil, který se obvykle nachází na boku v horní části radiátoru. K otevření zpravidla stačí pouze čtvrt až půl otáčky. Více ventil neotvírejte, aby vám nezačalo vytékat velké množství vody. 

Ventil nechte otevřený, dokud slyšíte syčení, respektive dokud skrz ventil odchází vzduch z topení. Jakmile začne kapat voda a syčení ustane, ventil zlehka utáhněte, opět zapněte oběhové čerpadlo, pokud jste ho vypnuli, a na závěr také nezapomeňte zkontrolovat tlak v oběhové soustavě. 

Během celého procesu mějte po ruce nádobu, do které budete moci zachytit odkapávající vodu, a pro jistotu i suchý hadr, kterým případně ochráníte stěny a podlahu. 

Odvzdušňování radiátorů v rodinném domě je o něco jednodušší než v paneláku

Odvzdušňování radiátorů v panelovém domě vyžaduje spolupráci všech majitelů bytových jednotek, jelikož všechna topení musejí být odvzdušňována najednou. To znamená, že všichni majitelé musí v určitou dobu otevřít ve svém bytě termostatické hlavice na maximum, aby všechny vzduchové bubliny doputovaly do horních pater, kde se obvykle nacházejí radiátory s odvzdušňovacím ventilem. Pokud tak neučiní, nedojde ke správnému a dostatečnému odvzdušnění! 

Pokud se po odvzdušnění situace nezlepšila a váš radiátor stále zcela nehřeje, zopakujte postup znovu. Stoprocentního výsledku se totiž můžete dočkat až po několika opakováníxh. 

Zdroje: 

  • https://www.viessmann.cz/cs/obytne-budovy/tipy-na-usporu-energie/odvzdusneni-topeni.html
  • https://okolobytu.cz/clanky/%E2%80%8Bmalo-topi-a-jsou-hlucne-vite-jak-spravne-a-kdy-odvzdusnit-radiatory/
  • https://komparito.cz/blog/jak-odvzdusnit-topeni/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/odvzdusnit-30001015.html