Jste zde

Prázdné lahve od vína nevyhazujte. Vyrobíte z nich dekorace na svatbu i zahradu

lustr z lahví od vína Zdroj: Shutterstock
Patříte mezi milovníky vína a sem tam si dopřejete skleničku nebo rovnou celou lahvinku? Pokud jste na uvedenou otázku odpověděli ano a doma se vám prázdné lahve kupí, rozhodně je nevyhazujte! Poradíme, jak z nich vyrobit dokonalé dekorace.

21. 7. 2022

Nejjednodušším způsobem, jak prázdnou lahev od vína využít, je její proměna v (ne)obyčejnou vázu, do které umístíte čerstvé nebo nasušené květiny. Lahev můžete nechat jenom tak nebo ji natřít lepidlem a posypat barevnými třpytkami, obtočit provázkem nebo třeba mašlí. Fantazii se meze nekladou. 

Náš tip: Vyrábíte stylovou dekoraci na svatbu? Jednotlivé lahve mohou hostům usnadnit orientaci v zasedacím pořádku. Opatřete je jmény nebo čísly stolů a zabijete dvě mouchy jednou ranou. A ještě stylově! 

Originální louč nebo svícen

Plánujete zahradní party nebo letní grilovačku? Počítejte s tím, že akce se pravděpodobně protáhne do nočních hodin a prostor bude potřeba odpovídajícím způsobem osvětlit. Ještě před tím, než zamíříte do obchodu pro předražená venkovní světýlka, zkuste volné lahve proměnit ve svícny. Do hrdla můžete umístit svíčku nebo lahev přetvořit v originální louč.

Jak na to? Stačí do jedné poloviny nasypat písek, zbytek dopustit petrolejovým olejem a do ústí vsunout měděné těsnění. Hrdlem lahve na závěr provlečte knot tak, aby jeho spodní konec ležel na vrchní vrstvě písku. Vrchní konec knotu zkraťte tak, aby z lahve vyčuhoval pouze malý kousek. 

shutterstock_1549663838.jpg

láhev se světýlky
Zdroj: 
Shutterstock
Světýlka na baterky za pár korun a prázdné lahve. Základ pro efektní dekoraci.

Lahev jako květináč

Prázdnou lahev můžete proměnit i v dekorativní květináč na bylinky nebo rostlinky s menším kořenovým systémem. Lahev otočte naopak a širší tělo zhruba v polovině opatrně odřežte pilkou na sklo. Ústí lahve zakorkujte a do těla nasypejte zeminu. Zasaďte vybranou bylinku nebo rostlinu a lahev označte originálním popiskem.

Němý sluha

Pokud máte doma šikovného kutila nebo si sami rozumíte s pilkou a vrtačkou, zkuste si vytvořit originální věšák třeba na klobouky nebo lehčí svršky. Potřebovat budete dřevěnou ohoblovanou desku, kterou přivrtáte třeba na zeď nebo plot. Do ní vyřežte otvory odpovídající hrdlu láhve a jednotlivé lahve důkladně zafixujte. 

shutterstock_1026348865.jpg

svícen z lahve
Zdroj: 
Shutterstock
Jednoduché, ale efektivní. Jen pozor na to, aby se lahev nepřevrhla.

Netradiční krmítko

Prázdnou lahev od vína můžete proměnit taky v originální venkovní krmítko. Stačí k sobě (do písmena L) stlouct dvě prkýnka a vytvořit tak základ krmítka pro budoucí zavěšení. Lahev naplňte semínky a otočte dnem vzhůru. Zafixujte, zavěste a nechte ptáčky, ať z krmítka, které se bude samo doplňovat, průběžně uzobávají dobroty.  

Barevné lucerničky

Pokud opatrně odříznete spodní část lahve, můžete do ní umístit čajovou svíčku a vyrobit si tak jednoduchou a levnou lucernu. Podobně lze lahev oživit i zakoupenými světýlky, která do ní smotáte a po setmění zapnete (světýlka většinou bývají na baterky). Do hrdla lahve můžete v druhém zmíněném případě opět zapíchnout dekoraci v podobě živých nebo umělých květin.

shutterstock_512885362.jpg

lahve od vína na svatbě
Zdroj: 
Shutterstock
Čeká vás svatba? Pak se pusťte do poctivé sběru lahví. Budou se hodit.

Zábava pro děti

Odrostlejší dítka mohou prázdné lahve přetvořit v originální umělecké dílo. Stačí jim pořídit speciální barvy na sklo a šablonky, které stáhnete třeba na internetu. Kromě obyčejného malování na sklo můžete s nejmenšími vyzkoušet i ubrouskovou techniku neboli decoupage. 

Použité zdroje:

  • https://primainspirace.cz/2020/08/03/prazdne-sklenene-lahve-od-vina-nevyhazujte-30-napadu-na-kouzelne-zahradni-prvky-a-dekorace/
  • https://creativelife.cz/19-napadu-jak-vyuzit-prazdne-lahve-od-vina/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-promenit-lahve-od-vina-a-piva-v-krasne-vazy-a-svicny-podivejte-se-12144 
  • https://carujeme.cz/8-krasnych-tipu-jak-vyuzit-sklenene-lahve/