Jste zde

Podle čeho vybírat plastová okna?

Zdroj: Oknoplastik

Zatímco před dvaceti lety byla plastová okna vzácností, dnes už mají nad svými dřevěnými protějšky drtivou převahu. Odhaduje se, že poměr dřevěná versus plastová okna je 3:7.

8. 11. 2011

Aby také ne. Plastová okna vítězí na celé čáře díky svým vlastnostem a téměř nezničitelnosti. Je sice pravda, že pořizovací náklady jsou vyšší, ale vrátí se – plastová okna jsou totiž téměř bezúdržbová.

Plastová okna – vydrží dlouho, udrží teplo

Kvalitní plastová okna vydrží bez problémů dvacet až třicet let – a to i v nepříznivých klimatických podmínkách. Na rozdíl od dřevěných oken totiž netrpí na plísně, červotoče ani „rozklížení“. Plastová okna mají i výborné izolační vlastnosti - ať už se to týká hluku nebo tepla. Zatímco v létě nepropouštějí horko dovnitř, v zimě se zase starají o to, aby se nedostalo ven.

A čím to je? Prvním „pachatelem“ tepelných úspor jsou dvojskla nebo trojskla – mezi nimi je buď vakuum, nebo inertní plyn. Druhým důvodem, proč plastová skla tak dobře drží teplo, je komorový systém.

Rámy totiž nejsou z jednoho kusu materiálu – tak jako třeba stará dřevěná okna, ale jsou důmyslným systémem komor. Komory mohou být tři, může jich být ale i osm. Samozřejmě záleží na jejich uspořádání, ale obecně platí, že čím více komor okno má, tím lépe drží teplo.

plastová okna3

U "plasťáků" je možné nechat vyrobit i atyp. Jen si za něj připlatíte. Zdroj: Oknoplastik

Neomezujte se jen na bílou!

Pokud bydlíte v místech, kde je celý den hluk, pak oceníte zvukové izolační vlastnosti plastových oken. O tom, jak moc dobře okno tlumí zvuky z ulice, vypovídá takzvaná „protihluková třída“. Ta může nabývat hodnot od 0 do 6 – hodnota 0 je nejhorší, hodnota 6 naopak nejlepší.

Nejpoužívanějším materiálem při výrobě plastových oken je tvrzené PVC. Jeho nejčastější barvou potom bílá. Neznamená to ale, že je nutné se omezovat pouze na tuto barvu. Dnes je možné pořídit plastová okna i v imitaci dřeva – dubu, buku, mahagonu.

Výrobci nabízejí i atypická okna na zakázku, počítat ale musíte s tím, že pak si za ně připlatíte.

plastovaokna1

Dnes je sedm z deseti oken z plastu. Zdroj: Oknoplastik

Plastová okna od odborníků

Pokud sháníte kvalitní plastová okna za dobrou cenu, vyberte si okna např. u firmy Oknoplastik, která se zabývá prodejem oken již od roku 2002. Během těchto let se dokázali vypracovat na předního dodavatele oken a dveří. Plastová okna nabízí buď z pěti, nebo sedmi komorových profilů. V nabídce mají různé druhy tvarů a velikostí. Výběr je proto velmi jednoduchý. Plastová okna od firmy Oknoplastik mají kromě velmi moderního vzhledu také spoustu výhod. Nepotřebují skoro žádnou údržbu, mají vysokou pevnost a odolnost proti stárnutí.