Jste zde

Pokojový břečťan: Zabiják pro domácí mazlíčky, ale balzám pro vaše plíce

břečťan pokojový Zdroj: Shutterstock
Pořiďte si do ložnice břečťan! Dekorativní pokojovou rostlinu, která vám za správnou péči zajistí příjemnější a čistší vzduch.

8. 2. 2024

Břečťan je oblíbená rostlina, která je charakteristická svou schopností šplhat po téměř jakémkoliv povrchu. Velmi rychle roste a pěstovat ho můžete nejen venku na zahradě, ale i doma v květináči, kde mimo jiné pomáhá odbourat škodlivé látky a tím prospívá vašemu zdraví. Aby však plnil svůj účel, je třeba se o něj dobře starat! 

shutterstock_1936064077.jpg

jedovatý břečťan
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor! Pro domácí mazlíčky je břečťan jedovatý. Jeho pozření může způsobit vážné zdravotní problémy až smrt. 

Odstraní až 94 % vzdušných nečistot! 

Břečťan patří mezi rostliny, které vzduch nejen zvlhčí, ale také pročistí. Vzduch v místnosti zbaví formaldehydu, toluenu, benzenu a jiných škodlivých látek, které se uvolňují z dřevotřískového nábytku, z lepidel a laků, z čisticích prostředků nebo z osvěžovačů vzduchu. 

shutterstock_2184149529.jpg

břečťan v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Za správnou péči se postará o to, aby se vám lépe dýchalo. Z místnosti odstraní mnohé škodlivé toxiny, které mohou způsobovat bolest hlavy, nevolnost či podrážděnost. 

Pozor na přímé slunce

Pěstování břečťanu není náročné a obvykle se mu daří i tam, kde by jiné rostliny skomíraly. Vždy však pamatujte, že nesnese přímé slunce, příliš suchý vzduch a velké teplo

shutterstock_1859067808.jpg

převislý břečťan
Zdroj: 
Shutterstock
Popínavý břečťan můžete nechat volně plazit po skříních nebo pro něj můžete vytvořit oporu, po které se bude pnout. Skvěle se však hodí i do závěsného květináče. 

Břečťan je ideální rostlinou do chladné chodby nebo do ložnice, kde se téměř netopí, a teplota tak nepřekročí 20 stupňů Celsia. Snese však i mnohem nižší teploty. 

Pamatujte! Požadavky na množství světla se u jednotlivých kultivarů značně liší. Břečťan s tmavě zelenými listy si vystačí s menším množstvím světla než břečťan panašovaný. 

Největším nepřítelem pokojového břečťanu je příliš suchý vzduch, který má obvykle za následek zasychání okrajů listů a jejich kroucení. Zejména během zimy, kdy se topí, je tak nutné rostlině dopřát dostatek vláhy. Rozhodně ji však nesmíte přelít! 

Vodu na zalévání si připravte den předem, aby byla odstátá

Zálivka musí být pravidelná, avšak mírná, aby byl substrát stále mírně vlhký. Pakliže břečťan přelijete, riskujete vznik houbové choroby nebo hnití kořenového systému. Břečťan také neroste! Jednou za měsíc ho pouze osprchujte, abyste z jeho listů odstranili prach a jiné nečistoty. 

Od března do konce léta rostlině dopřejte vhodnou dávku živin. 

Tip: Abyste břečťanu dopřáli dostatek vláhy, umístěte květináč na misku s vodou, na jejíž dno položíte oblázky. 

Rostlinu přesazujte pouze na jaře!

I přesto, že břečťan roste velmi rychle, nepotřebuje pravidelně přesazovat. Vzrostlou rostlinu stačí přesadit jednou za dva roky či dle potřeby. Respektive ve chvíli, kdy rostlina neprospívá a její kořeny vylézají ven odtokovými otvory v květináči. 

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/8-nejlepsich-pokojovek-pro-vasi-loznici-cisti-vzduch-a-zlepsuji-spanek-42014
  • https://www.bydletcesky.cz/brectan-pokojovy/
  • https://sazenicka.cz/pestovani-brectan/
  • https://www.kouzelnebydleni.cz/pokojovy-brectan-popinavy-hedera-helix/
  • https://www.nasezahrada.com/jak-pestovat-pokojovy-brectan/
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/brecan-vypada-pekne-i-v-byte-rychle-roste-a-cisti-vzduch.html