Jste zde

Pokojovky, které kočky milují: Pořiďte jim „kočičí marihuanu“ nebo zasaďte osení

kočka v rostlině Zdroj: Shutterstock
Chováte doma kočku nebo rovnou celou kočičí smečku? Pak si jistě dáváte pozor na to, jakým pokojovkám poskytujete u sebe doma „azyl“. Máme pro vás seznam rostlin, které nejsou jedovaté a kočky je navíc zcela nepokrytě zbožňují!

25. 10. 2023

Šáchor

Pokud chcete kočce udělat opravdovou radost, pořiďte jí šáchor. Jde o rostlinu, která se ve světě vyskytuje přibližně ve 400 druzích a miluje hodně slunečního svitu a také hodně vody. Ve své domovině totiž roste na březích podobně jako rákos. Čas od času ho oroste a raději si pořiďte rovnou dvě rostliny. Jednu nechte kočce „napospas“, druhou mezitím ukliďte z dosahu, aby se stačila z kočičího útoku vzpamatovat.

Šanta kočičí

Šanta je známá kočičí „droga“ která působí na kočky podobně jako na lidi marihuana. Zatímco jedna kočka může být po jejím užití hyperaktivní i agresivnější, jiná se bude líně válet po podlaze. Ze zdravotního hlediska je ale šanta naprosto bezpečná.

shutterstock_1685554528.jpg

kočka s pokojovkou
Zdroj: 
Shutterstock
Z některých pokojovek můžou být kočky tak nadšené, že je za pár chvil úplně zničí.

Rostlince se bude dařit na slunném i polostinném místě. Potřebuje spoustu vody, za kterou se vám odvděčí bohatou snůškou šlahounů, prostřednictvím kterých se rozmnožuje. Doma šantu můžete mít celoročně. Stačí jen zastřihávat listy, podobně jako u jiných rostlinek.

Ožanka kočičí

Tento dřevitý keřík vyhání voňavé listy a růžové květy a kočky jej rády okusují. Ožanku můžete pěstovat v bytě a v létě jí klidně udělat místo na balkoně. Doma bude zastávat funkci půvabné pokojovky. To ovšem pouze do chvíle, než tuhle rostlinku zaznamená kočka. Ze světa ji pravděpodobně sprovodí bez větších výčitek a pardonu. 

Ječmen

Ječmen nemusíte vysévat jenom na Velikonoce. Pokud máte doma kočku, klidně nechte pár semínek naklíčit a vysejte do půdy. Jakmile ječmen doroste alespoň deseti centimetrů, přesuňte ho ke kočce, která ho slupne doslova jako malinu.

shutterstock_1778284259.jpg

kočka, co jí pokojovku
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor na jedovaté rostlinky. Ať své kočce nezaděláte na zdravotní trable.

Při nákupu se jenom ujistěte, že opravdu kupujete ječmen vhodný pro klíčení. Semena by neměla být nijak chemicky ošetřená. Pokud by se tak stalo, kočky by zelenými výhonky stejně s největší pravděpodobností pohrdly.

Kalísie

Kalísii se pro její léčivé účinky přezdívá také domácí ženšen. Pokojovka podle některých zdrojů posiluje imunitní systém i činnost štítné žlázy. Lidem ani kočkám a dalším domácím mazlíčkům (třeba králíkům, morčatům, želvám, ptákům nebo plazům) tak rozhodně neublíží. Rostlinka se bude vyjímat zejména v závěsných nádobách. Podobně jako šáchor i kalísie má ráda vlhko. Suchý vzduch rostlině nesvědčí, ale přelití může vést k zahnívání kořenů.

Kozlík lékařský

Kozlík je vysoká rostlina dorůstající až do výšky 150 cm. Má vysoký stonek s kopinatými listy zelené barvy. Kvete během května až září voňavými květy zbarvenými do růžova. Rostlinka má ráda slunečné nebo polostinné stanoviště a nejlépe poroste v hlinitopísčité půdě s neutrálním pH.

Kozlík má na lidi mírně sedativní účinky, na kočky ale působí přesně opačně. Důvodem tohoto chování jsou vonné složky kořene rostliny, které kočkám připomínají hormony, jež samice vylučují během období páření.

Zelenec

Jednu z nejběžnějších a nejodolnějších pokojovek můžete pěstovat prakticky kdekoliv. Výhodou je i to, že ostré kočičí zoubky jí také příliš neublíží. Nechte ji tedy v blízkosti chlupatého mazlíčka za předpokladu, že vám nebude vadit její „neupravený“ vzhled.

Pokojovce se daří na světlém místě, ale klidně zvládne i umístění v tmavém koutě. Má ráda pravidelnou zálivku, ale odpustí vám i delší dobu sucha, a pokud už nebude suchá úplně, po zalití doslova vstane z mrtvých.

Použité zdroje:

  • https://www.denik.cz/zahrada/pokojove-rostliny-ktere-budou-chutnat-vasi-kocce-20190201.html
  • https://www.zazumi.cz/blog/jedle-rostliny-pro-zvirata/
  • https://kocicinoviny.cz/rostliny-kocky/
  • https://hobby.instory.cz/2813-vypestujte-si-doma-zeleny-jecmen-prospiva-zdravi-i-traveni.html
  • https://mnaushop.cz/rostliny-vhodne-pro-kocky-ozivte-svou-domacnost-temito-20-rostlinami-ktere-jsou-bezpecne-pro-kocky/