Jste zde

Jak odnaučit kočku škrábat nábytek? Násilí vynechte a buďte důslední

kočičí drápky Zdroj: Shutterstock
Méně zkušení majitelé koček často řeší, co dělat, pokud jim začne kočičí parťák ničit pekelně drahou sedačku nebo ostatní nábytek v místnosti. Málokdo z nich tuší, že kočka neničí nábytek ze škodolibosti, ale z čistě praktických důvodů.

28. 9. 2022

Kočka si totiž škrábáním nábytku obrušuje ostré drápky a navíc si takto důmyslně značkuje teritorium pro případ vpádu dalších vetřelců. Existují samozřejmě i situace, kdy škrábáním vyjadřuje svou nespokojenost nebo se snaží upoutat pozornost svého majitele, většina chovatelů ovšem řeší nevhodné chování způsobené jinou příčinou.

Pravidelně stříhejte drápky

Aby si kočka nemusela dělat hlavu s tím, kterou škrabací plochu si vybere k důkladné manikúře, pravidelně jí přerostlé drápky odstraňujte speciálními kleštičkami. Kočku vezměte do klína břichem nahoru a postupně drápky ostříhejte. Nepřibližujte se ale blízko k lůžku, drápek by mohl krvácet. Po provedené manikúře nezapomeňte zvířátko odměnit oblíbeným pamlskem. 

shutterstock_1489991945.jpg

kočka škrábající sedačku
Zdroj: 
Shutterstock
Kočky si škrábáním nábytku obrušují drápky.

Pořiďte škrabadla

Broušení kočičích drápků patří mezi obvyklé kočičí aktivity, kterým se tihle chlupatí mazlíci věnují doma i v přírodě. Kočky škrábou proto, aby jednoduše odstranily staré vrchní lůžko drápku a odhalily drápek nový a neuvěřitelně ostrý. Na zadních nohách se starých drápků zbavují okusováním

Pokud ale doma nemají k dispozici škrabadla nebo další škrabací plochy (typicky tzv. škrabopelíšky z kartonu), bez okolků se vrhnou na koženkové židle nebo vaši novou sedačku. Proto kočce nezapomeňte pořídit kvalitní škrabadlo, případně to stávající přesuňte blíže k sedačce. Skvělé jsou i nejrůznější škrabací rohy, které můžete přisunout k sedačce a tím ochránit její boční stěny.

Náš tip: Pokud si kočka pořízených škrabadel nevšímá, zkuste škrabací plochy posypat nasušenou šantou kočičí nebo kozlíkem. Bylinky seženete i ve spreji nebo formě tinktur. 

shutterstock_527806570.jpg

škrábající kočka
Zdroj: 
Shutterstock
Kočka se může snažit škrábáním nábytku upoutat vaši pozornost. Proto jí každý den věnujte alespoň 20 minut.

Zbavte kočku přebytečné energie

Jak už jsme zmínili výše, kočka může škrábáním nábytku vyjadřovat také nudu nebo majitele dokonce provokovat k akci. Nejčastěji se k tomuto jednání uchyluje ve chvíli, kdy se nudí a potřebuje upoutat vaši pozornost. Proto se kočce věnujte ihned po tom, co dorazíte z práce, a každý den si s ní alespoň 20 minut hrajte. Hračky můžete pořídit nebo je dokonce sami vyrobit. 

Buďte důslední

Přistihli jste kočku, jak škrábe nábytek? Rozhodně na ni nekřičte nebo situaci neřešte násilím. Rázně jí řekněte, že škrábat nesmí (klaďte důraz na slovo „nesmíš“) a ihned ji přesuňte na škrabadlo. Můžete vzít i její packu a tou škrábání naznačit. Toto opakujte pokaždé, co kočku uvidíte, jak nábytek škrábe. Kočky jsou totiž neuvěřitelně chytrá a inteligentní stvoření a nechtěného chování je můžete poměrně snadno a rychle odnaučit.

Bonusový tip závěrem

Pokud nic z výše uvedeného nepomůže, můžete kočku od nežádoucího škrábání odradit nejrůznějšími spreji, které vydávají nepříjemný zvuk, případně rozprašovačem s vodou. Jakmile nežádoucí chování zpozorujete, použijte sprej nebo kočku postříkejte. Pamatujte ale, že tímto způsobem riskujete další naschvály, kterými se může kočka nepříjemným podnětům bránit.  

Zdroje: Článek byl zpracován na základě osobních zkušeností autorky a chovatelky koček