Jste zde

Kozlík lékařský: Bylinka, která umí zahnat negativní myšlenky a přivolat spánek

oddenek kozlíku lékařského Zdroj: Bigstockphoto
Převalujete se každý večer v posteli, počítáte ovečky do nekonečna a stále se vám nedaří usnout? Vypěstujte si na své zahradě kozlík lékařský! Bylinku, která vás uklidní a ukolébá ke spánku.

3. 4. 2022

Kvalitní spánek je nezbytně důležitý pro fyzické i psychické zdraví. Regeneruje naše tělo, posiluje imunitní systém, zvyšuje schopnost koncentrace, podporuje paměť a je prevencí celé řady onemocnění.

Hektický způsob života, stres a nezdravý životní styl však velmi často vedou k poruchám spánku a k probdělým nocím, které mohou vést k celé řadě zdravotních problémů. Zkuste takovým nocím předejít a připravte si spolu s námi nálev či odvar z kozlíku lékařského

bigstock-flowers-of-valeriana-officinal-377469277.jpg

kozlík lékařský květ
Zdroj: 
Bigstockphoto
Uklidňující účinky kozlíku lékařského znaly a využívaly už naše babičky i prababičky. 

Uklidňuje, ale i posiluje nervy!

Kozlík lékařský, jinak také kočičí kořen, je silně aromatická vytrvalá bylina, která vám pomůže zklidnit vaši mysl, lépe usnout a kvalitněji spát. Bez vedlejších účinků a rizik. 

bigstock-pink-and-white-elder-leaved-va-437132801.jpg

kozlík lékařský detail
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kozlík lékařský je výjimečná trvalka, která může v příznivých podmínkách dorůst do výšky až dvou metrů. 

Pravidelné užívání kozlíku pomůže potlačit negativní myšlenky, které mohou narušovat spánek. Zbaví vás deprese i úzkosti a zmírní nepříjemné příznaky stresu, jako jsou bušení srdce, třes či bolest žaludku. Napomůže k hlubokému a ničím nerušenému spánku. Umí toho ale mnohem víc!

Tip: Přidáním sušené meduňky lékařské, mučenky pletní nebo třezalky tečkované lze účinek kozlíku lékařského zesílit. 

Využití kozlíku je neuvěřitelně široké

Kozlík lékařský je skvělý přírodní lék nejen na pocuchané nervy a problémy se spánkem, ale i na mnoho dalších neduhů. Pomůže zmírnit bolest hlavy i výkyvy nálad při menopauze, uleví od menstruační bolesti, podporuje činnost srdce, zlepšuje paměť, přináší úlevu při žaludečních potížích a snižuje riziko epileptických záchvatů. Může prospět lidem s obsedantně-kompulzivní poruchou a dětem, které trpí hyperaktivitou a poruchou pozornosti. 

Vždy však musí být užívaný s rozvahou a v přiměřeném množství, které činí zhruba 15 gramů kozlíku denně. Při překročení doporučené denní dávky a při dlouhodobém užívání bez pauz hrozí riziko vzniku nežádoucích účinků.  

V minulosti lidé dokonce věřili, že jeho ne zrovna příjemná vůně, kterou milují kočky, odhání čarodějnice a zlé duchy.

Jaro je ideální období pro jeho výsev

Kozlík je velmi rozšířenou bylinou, která roste jak v horských, tak i v nížinných oblastech. Narazit na něj můžete na loukách, podél cest, na břehu potoků i řek a na okrajích lesů. Velmi snadno lze však vypěstovat i na své zahradě. Pokud mu dopřejete stanoviště s dostatkem vláhy, můžete ve druhém roce sklízet. 

bigstock-valeriana-officinalis-valeri-450838205.jpg

čaj z kozlíku lékařského
Zdroj: 
Bigstockphoto
Čaj z kozlíku lékařského si snadno připravíte během pár minut. Stačí vroucí vodou zalít zhruba polovinu čajové lžičky drceného kořene a nechat louhovat. 

Pro léčebné účely se používá pouze oddenek, který se suší a ze kterého se připravuje nálev či odvar. Můžete ho však přidat i do polévky nebo k dušenému masu. 

Zdroje:

  • https://www.blendea.cz/kozlik-lekarsky/
  • http://www.alphega-lekarna.cz/kozlik-lekarsky
  • https://www.zahradnictvi-flos.cz/valeriana-officinalis-kozlik-lekarsky.html
  • https://www.manutea.cz/herbar-bylina-kozlik-lekarsky
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/27677-kozlik-lekarsky/
  • https://www.herbal-store.cz/clanek/52/kozlik-lekarsky-valeriana-officinalis/