Jste zde

Pojištění nemovitosti versus domácnosti: Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy jsou nutností?

Zdroj: klikpojisteni.cz

Víte, co je vinkulace ve prospěch banky? A že jednou z podmínek pro poskytnutí hypotéky je pojištění nemovitosti právě s vinkulací? Jde vám z toho hlava kolem? Pojďte si udělat pořádek v základních pojmech!

4. 6. 2013

Pokud se chystáte pořídit si nové bydlení a pokud ho budete financovat za pomoci hypotéky, pak po vás banka bude chtít splnit spoustu podmínek. Jednou z nich je i pojištění nemovitosti a jeho vinkulace ve prospěch banky.

Co je vinkulace?

Vinkulace ve prospěch banky ve své podstatě znamená, že v případě škodní události nebude pojistné plnění vyplaceno přímo vám, ale v první řadě bude použito bankou na umoření úvěru. V případě menších škod většinou stačí souhlas banky a pojistné plnění může být vyplaceno přímo vám na nápravu škod.

Pojištění domácnosti versus pojištění nemovitosti

Nejen v případě hypotéky se vyplatí si pojištění na svou nemovitost uzavřít. Ochrání vaši stavbu před finančními dopady případných škod - pravidelná roční investice se vám tedy může v případě nepřízně osudu skutečně vrátit.

Pozor ale na to, co chcete pojistit. Pojištěním nemovitosti jsou totiž chráněny stavby, které jsou pevně spojeny se zemí, pak také stavební součásti, které jsou se stavbou pevně spojené, a zabezpečený stavební materiál a nářadí. Vybavení a další movité věci, které jsou přímo součástí domácnosti, jsou potom chráněné odlišným produktem - pojištěním domácnosti. Standardně kryje pojištění nemovitosti rizika, jako jsou vandalismus, živelné katastrofy či požár.

Jak si pojistit nemovitost k hypotéce?

Pojištění k hypotéce je v podstatě klasické pojištění nemovitosti a také se stejně uzavírá. Přestože jste bankou zavázáni k uzavření pojištění minimálně na částku ve výši úvěru, rozhodně doporučujeme uzavřít pojištění na skutečnou hodnotu nemovitosti - tím chráníte i sebe, ne pouze banku.

Pojistit se můžete kromě kamenných poboček například pomocí online srovnávačů pojištění. Nezapomeňte se vždy ujistit, zda je vámi vybrané pojištění akceptovatelné bankou, u níž čerpáte hypotéku.