Jste zde

Pojištění domácnosti a nemovitosti: Víte, co kryje a na co si dát pozor?

žluté křeslo na čtení Zdroj: Unsplash.com
Vloupání, vytopení nebo požár. Ve všech případech pojišťovna vyplatí náhradu škody. Tedy v případě, že máte domov chráněn dobře nastavenými pojistkami. A to jak pojištěním domácnosti, tak nemovitosti. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

25. 3. 2021

Pojištění majetku v podobě pojištění nemovitosti nebo domácnosti vám ušetří spoustu starostí. Mezi největší rizika obecně patří působení přírodních živlů, prasklé vodovodní potrubí či vloupání. Černých scénářů, jak lze přijít ke škodě na majetku, jsou však desítky a je nutné se proti nim chránit.

Přesto při pojištění domova Češi poměrně často chybují. Na vině bývá většinou záměna pojištění nemovitosti a domácnosti nebo špatné vyčíslení hodnoty. Zjistěte, jak správně pojistky nastavit a co nejlépe tak chránit svůj majetek. 

Rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti

Pojištění nemovitosti a domácnosti se zásadně liší v tom, jakou část vašeho domova chrání. Pojištění nemovitosti v podstatě kryje škody způsobené na stavební části, jako jsou zdi, podlaha, kotel nebo rozvody vody. Naproti tomu pojištění domácnosti kryje vybavení, tedy nábytek, elektroniku, cennosti a v podstatě všechno, co můžete z domova odnést. 

Tip: Pojištění majetku si sjednávejte u jedné pojišťovny, náhradu škody je totiž možné žádat pouze po jedné instituci. 

Limit pojistky: Neplatí, že čím vyšší, tím lépe jste chráněni

Při nastavení pojistného limitu rozhodně neplatí, že čím je vyšší, tím vyšší náhradu škody dostanete. Zásadní je znát reálnou hodnotu svého domu, protože přesně tak vysoké bude i pojistné plnění.

V případě, že si limit pro pojištění domácnosti i nemovitosti nadhodnotíte, jen zbytečně zaplatíte na pojistném více. Pravidelně také aktualizujte pojistné smlouvy. Hodnota vybavení domácnosti (zejména elektroniky a domácích spotřebičů) každým rokem klesá a současně domov také postupně vylepšujeme a modernizujeme. A to vše se ve finále promítne do výše náhrady škody.

Jenže jak výši krytí reálně odhadnout? Pokud jde o pojištění domácnosti, pomohou vám účtenky, snadno tak sečtete hrubou hodnotu vybavení domácnosti. Cennosti, jako jsou šperky a starožitnosti, chraňte kromě pojištění také trezorem. V případě pojistky na nemovitost se řiďte tím, kolik by vás momentálně stála stavba domu, a to kompletně od základů.

I na pojištění domova se dá ušetřit

I na pojistném můžete ušetřit, aniž byste snižovali hodnotu případného pojistného plnění. Nejvýhodnější je nastavit si roční frekvenci placení, sjednat si oba typy pojištění současně a ideálně online. Za sjednání přes internet totiž pojišťovny dávají nemalou slevu na pojistné, například Generali Česká pojišťovna nabízí až 20 %