Jste zde

Platíte za plyn velké peníze? Změňte dodavatele – za deset minut je hotovo

Zdroj: energysmart.enernoc.com

Dělá se vám při pohledu na účet za plyn zle? Pak změňte dodavatele! Pokud plynem nejen zatápíte pod hrnci, ale i pod kotlem a vytápíte jím dům, můžete ročně ušetřit tisíce a tisíce. A je to jednoduché – stačí si jen spočítat, zda se změna vyplatí.

2. 9. 2013

Ceny energií, a to i plynu sice v posledních měsících lehce klesají (v květnu své ceny snížili největší čeští dodavatelé plynu i o deset procent), pořád jsou ale výdaje za plyn, zvláště pokud jím i topíte, nemalou položkou v rozpočtu domácnosti.

Přitom jen málokdo ví, že v Česku jsou desítky dodavatelů plynu, jejichž ceny plynu se mohou lišit i více než deset procent – a také je jen minimální povědomí o tom, že je změna dodavatele ze zákona zdarma, máte na ni nárok každého půl roku a pokud dáte plnou moc novému dodavateli, pak za vás obstará veškeré papírování a vyřizování.

Začněte důkladným průzkumem

Na úvod je nicméně potřeba si udělat pořádek v pojmech. Existují takzvaní distributoři a dodavatelé plynu. Distributoři plynu jsou v Česku pouze tři, a platí, že distributora plynu – na rozdíl od dodavatele plynu – změnit nemůžete. Na druhou stranu ale také platí, že takzvaná regulovaná část ceny plynu, kterou distributorům částí své platby zprostředkovaně odvádíte, je hlídaná Energetickým regulačním úřadem, a nemohou ji svévolně měnit. Do regulované části ceny plynu pak patří ještě poplatek za služby operátora.

To, co vás jako zákazníka zajímá, je dodavatel plynu, který si stanovuje výši takzvané neregulované části ceny – právě ta tvoří až osmdesát procent celkové ceny, kterou platíte, a může se v závislosti na dodavateli lišit i o více než deset procent. Jaké ceny jednotliví dodavatelé nabízejí, nejsnáze zjistíte z porovnání cen plynu na internetu.

Na co si dát pozor

Kromě výsledné ceny a nejrůznějších slev a tarifů ještě důkladně prostudujte i podmínky smlouvy – zda ji uzavíráte na dobu určitou, nebo neurčitou, a jaké jsou případné sankce za to, že ji vypovíte dříve – mnozí dodavatelé se tím „chrání“ před vypovídáním smluv ze strany zákazníků – sankce prostě nastaví tak vysoké, že člověk u dodavatele raději zůstane.

I proto byste rozhodně neměli smlouvu o novém dodavateli řešit s podomními prodejci – ve spěchu a pod tlakem. Jeden podpis pak může znamenat spoustu problémů a zbytečné výdaje. Vše si naopak důkladně prostudujte a případně i zavolejte na infolinku společnosti.

Pokud ale ve smlouvě žádné sankce nasmlouvané nemáte, pak vězte, že je změna dodavatele zemního plynu zdarma, a měnit ho de facto můžete každého půl roku.

Jak změna dodavatele probíhá?

Pokud jsou ceny energií u vašeho dodavatele neúnosné a opravdu se rozhodnete pro jeho změnu, nemusíte se stresovat. Většina dodavatelů dnes nabízí kompletní zajištění, pokud s nimi uzavřete takzvanou smlouvu o sdružených dodávkách plynu a dáte jim plnou moc.

Podívejte se jaké jsou Výhody a nevýhody kuchyňského ostrůvku

Na jejím základě pak vypoví smlouvu se stávajícím dodavatelem (nicméně počítejte s tím, že u smluv na dobu neurčitou je výpovědní lhůta zhruba tři měsíce), připraví novou smlouvu, kterou s vámi uzavře a všechny změny ohlásí i u operátora. A protože je plynoměr a potrubí ve vlastnictví distributora, nikoli dodavatele, nedojde ani k žádným technickým a mechanickým zásahům.

Zajímají vás i další tipy, jak ušetřit na bydlení? Sledujte náš Facebook!