Jste zde

Pěstování jahod a jahod v květináčích - chutné ovoce na dosah ruky

Jahodník a jahodami Zdroj: moravske-sady.cz
Jahody neboli jahodníky, ovoce patřící do stejné čeledi, jsou v Polsku velmi oblíbené. Asi těžko najdete někoho, kdo by řekl, že mu tyto plody nechutnají.

18. 7. 2022

Na jedné straně skvěle chutnají, na druhé straně jsou to plody, které nám poskytují cenné vitamíny a minerály a také bělící účinky na zuby. Stojí za to po nich sáhnout, a co víc, stojí za to přemýšlet o jejich pěstování. V dnešní době je to možné nejen pro ty, kteří mají vlastní zahradu. Můžete si například pořídit sazenice jahod a rostliny jahod, které mohou plodit v květináčích.

Výběr odrůd pro pěstování v nádobách

Na trhu je mnoho různých odrůd jahod a jahodníků. V květináčích se objevují staré i nové odrůdy jahod. Je však třeba poznamenat, že určitým odrůdám se v našich klimatických podmínkách daří nejlépe a je vhodné se pro ně rozhodnout. Zároveň je třeba pamatovat na to, abychom si vybírali ty odrůdy, které máme nejraději.

V případě, že si vyberete jahodový keř, který bude pěstován v květináči, je nejlepší zvolit takové varianty, které budou plodit po celý rok. U takových rostlin je samozřejmě důležité je řádně hnojit. Živiny v květináči se rychle vyčerpají, takže takové hnojení bude důležité a je třeba na něj opravdu pamatovat.

Výběr půdy pro pěstování jahod a jahodníku

Jahody a jahody v květináči vyžadují použití správné půdy. Pro takovou plodinu byste měli použít půdu, která je propustná a má mírně kyselou reakci. Na samém dně květináče se položí drenážní systém; lze použít kremit, který umožní odtok vody z kořenové zóny, a pak musí být zajištěn i odtok přebytečné vody z nádoby. Pokud je v kořenech příliš mnoho vlhkosti, zahnívají. Jedním z takových řešení je směs rašeliny s organickou zeminou a pískem ve stejném poměru.

Jakým způsobem hnojit jahody?

Pokud chcete dosáhnout uspokojivých výsledků pěstování, měli byste mimo jiné myslet na dobré hnojení takové rostliny. To by se mělo provádět mimo jiné každý týden během období plodnosti rostliny. Pro jahody je dobré používat kvalitní hnojivo. Je také možné rozhodnout se pro použití mírně zředěného hnojiva z kopřivy nebo rozmarýnu. Při péči o rostlinu byste měli kromě hnojení a zalévání dbát také na odstraňování výhonků. Objevují se od května do června. Pokud se objeví, oslabí rostlinu a ta nebude pracovat na tvorbě nových plodenství, ale ztratí sílu při tvorbě nových řízků. Z jedné sazenice můžeme vyvíjet plodnice po dobu 3-4 let.

Vhodné nádoby pro pěstování jahod

Pokud chcete dosáhnout uspokojivých výsledků pěstování, měli byste investovat do kvalitních květináčů. Musí mít správnou velikost. Pro jednu sazenici byste měli mít k dispozici asi jeden a půl litru zeminy. Použití tohoto množství zeminy je vhodné pro kořeny, které pak mají bezproblémový přístup ke vzduchu, minerálům a vodě.

Pokud se rozhodnete pěstovat jahody a jahodníky v nádobách, můžete dosáhnout velmi dobrých výsledků, i když to bude záviset také na způsobu hnojení a zavlažování. Při správném postupu můžete očekávat uspokojivé výsledky.

Pěstování jahod na balkoně

Sazenicím jahod a jahodníku se bude dařit i na balkoně. V tomto případě je však nutné, aby rostliny jahodníku a jahodníku byly na místě, které má dostatek slunce. Pokud je balkon vystaven slunečnímu světlu po velkou část dne, pak to přinese uspokojivé výsledky. K pěstování můžete použít běžné květinové truhlíky nebo květináče.

Je však důležité mít na paměti, že o rostlinu je třeba pečovat, včetně časté zálivky a hnojení. To by se mělo provádět v období květu až do konce období plodnosti. Pokud váš balkon není příliš osluněný, jsou lepší volbou jahody, které se s těmito podmínkami lépe vyrovnávají. Nejsou tak citlivé na sluneční světlo. V případě lesních jahod jsou k dispozici i odrůdy s pestrými stonky, které vypadají skvěle a kterým se bude dobře dařit na mírně zastíněném místě.

Kvalitní sazenice - vyberte si spolehlivý zdroj

Pokud plánujete pěstovat jahody, je dobré se pro navrhované sazenice obrátit na spolehlivý zdroj. S ohledem na to se vyplatí věnovat pozornost mimo jiné nabídku https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Lesni-jahody-a-jahody/55, kde jsou k dispozici hrnkové i mleté odrůdy. Pocházejí ze spolehlivých školek, proto je jejich kvalita na nejvyšší úrovni a máme tak větší šanci na úspěšné pěstování.