Jste zde

Jak se zbavit psích blech?

pes v trávě Zdroj: Shutterstock
Seznámení, dlouhé přemlouvání, první dotyky, romantické večeře vedoucí k devítiměsíčnímu těhotenství. Takhle zdlouhavé to mívají při rozmnožování lidé. Psí blechy to berou sportovněji, a tak se množí rychle. Jak jim v tom zamezit?

30. 12. 2022

Úplně nejlepší je, když se s blechami vypořádáme ještě na těle našeho čtyřnohého přítele. U tmavosrstých to jde lépe. Larvy blechy totiž mívají bílou hlavičku. Po 10 až 20 dnech se z nich stávají dospělé blechy, které začnou řádit a dříve později se začnou rozmnožovat. Během jednoho cyklu vyprodukují asi dvacítku vajíček, za celý svůj půlroční život jich ale mohou mít až 500!

Takže jak zbavit psa blech, než zamoří jeho srst i celý byt? Možností je několik. Například obojky odpuzující nejen blechy (kupříkladu Bolfo, Kiltix, Frontline, Scalibor a další), ale mnohdy také i klíšťata a jiný hmyz. Fungují ale spíše u menších psů, u těch větší se obojku nepodaří pokrýt celé tělo zvířete.

shutterstock_1354822670.jpg

pes s blechami
Zdroj: 
Shutterstock
U malých plemen může pomoci obojek, u těch větších hledejte jiné cesty, jak se zbavit blech.

Účinné prostředky na psí blechy

Majitelé také často aplikují různé spreje, u nás jsou obvyklé třeba Difusil nebo Biokill, podle mnoha uživatelů ale nejvíce zabírá prostředek Frontline. Velký úspěch má i metoda aplikace pipet na místa, kde pes nemůže prostředek slíznout, tedy nejlépe dozadu na krk.

Metoda spot-on pipet se těší u majitelů psů velké oblibě, ačkoliv není zrovna nejlevnější. Zabírá poměrně spolehlivě a vydrží také o něco déle než lacinější varianty s hmyzem. Například šampon odpuzuje blechy přibližně deset dnů, pipety zabírají v řádu měsíců. Je třeba také rozlišovat, zda má prostředek funkci hubení, či pouze odpuzování blech. Pokud se již dostaly do domu, pak to druhé nemá valný význam.

Spot-on metoda zabírá jen na dospělé bleší jedince. Vajíčka musíme odstranit mechanicky, je s nimi ovšem jedna zásadní potíž – nedokážou se moc dobře zachycovat v srsti zvířete, takže mohou zamořit celý byt. Na to, že blechy psí na člověka nejdou, klidně zapomeňte. Sice by to tak mělo fungovat, ovšem někteří jedinci skutečně nepohrdnou ani krví člověka, takže se mohou přisát na nás a přenášet některé nemoci.

shutterstock_1659816610.jpg

blechy v kožichu
Zdroj: 
Shutterstock
Blízká setkání psího druhu nás mohou obšťastnit i blechami. Ty přenášejí třeba lymeskou boreliózu.

Jak na psí blechy: příznaky a úklid

Jestliže tedy u psa zjistíme výskyt blech, musíme ho jich zbavit a ihned důkladně uklidit dům. Nestačí jen zaměřit se na pelech, je třeba přikročit k drastickému řešení zvanému generální úklid, a to i na místech, která jindy opomíjíme.

Hmyz se totiž dostane skutečně všude. Jestliže se i poté blechy znovu objeví, musíme si zavolat odborníka, který interiéry prošmejdí s postřikem, popřípadě i horkým aerosolem.

Základem je ale včas poznat, že blechy zahájily invazi. Prvními známkami mohou být třeba černé nečistoty nalepené na chlupech – hromádky bleších výkalů. Jestliže se přitom pes drbe výrazně více než jindy, či dokonce kouše, je vše jasné. Objevit se může také vyrážka či zarudlé skvrny jako alergická reakce na látky obsažené v bleších slinách.

Zdroje:

  • https://www.superzoo.cz/skola/jak-se-zbavit-blech-v-domacnosti/
  • https://www.petamour.cz/blog/blecha-psi---jak-se-ji-ucinne-a-nadobro-zbavit/
  • https://www.metropolevet.cz/service/odbleseni-psu/
  • https://www.vaschovatel.cz/blog/476-zbavte-psa-blech-ucinne-jednou-pro-vzdy.html