Nosíte rozkousané pantofle a z vašeho bytu se čas od času ozývá vytí? Pak máte buď velmi temperamentní partnerku, nebo jste se rozhodli žít se psem. Jak zamezit obtížím provázejícím soužití člověka se zvířetem?
11. 1. 2013
Základem je pochopitelně dobrý výcvik. Pes si už věku štěněte musí zvykat, co může a nemůže. Buďte přísní a neustupujte. Kdykoliv si nevíte rady, poraďte se raději s odborníkem. Cenné rady poskytne třeba i televizní pořad Znalec psí duše (Dog Whisperer) s uznávaným expertem Cesarem Millanem.
Neutopte se v srsti
Když přijdete domů, umyjete si ruce. Něco podobného byste měli provést i s vaším čtyřnohým společníkem. Věci potřebné k očištění tlapek, nejlépe i k opláchnutí celého těla, by se měly nacházet hned u vstupních dveří. Když se očistný rituál bude odehrávat pravidelně, zvíře si na něj zvykne a nezapříčiní mu stavy stresu.
Další problém s udržováním čistoty představují chlupy. Pokud vlastníte dlouhosrsté plemeno, tak se v nich někdy přímo topíte. Tady pomůžou rovné, lehce omyvatelné plochy a textilie, na něž se chlupy nelepí. V každém případě se ale vyplatí pořídit si opravdu výkonný vysavač.
Pravidelné koupání, kartáčování a česání pomůže udržet pořádek v bytě. Dejte pozor na přípravky, které by mohly vyvolat u psa alergickou reakci. Zdroj: mynameisgigi.com
Sám doma a znuděný
Největší kousací, trhací a hrabací záchvaty přijdou na vašeho mazlíčka většinou v době, kdy se nudí. Je tedy nezbytné vybavit ho na dobu, kterou trávíte mimo domov, dostatečným počtem hraček. Ale pozor, neměly by mít podobu věcí, o něž nechcete přijít. Taková plyšová či gumová bota by mohla psa naučit, že obuv slouží k zábavě.
Volnost patří k důležitým aspektům pestrosti psí zábavy. Zavření v jedné místnosti rozhodně nedoporučujeme. Pobyt ve stále stejném prostředí pejska znervózní a my si tak přímo koledujeme o zničení nábytku a dalšího vybavení.
Mít v bytě takovouto smečku znamená velkou zodpovědnost. Před pořízením psa musíme vzít v úvahu podobu a velikost příbytku, plemeno, především ovšem své časové možnosti. Zdroj: mynameisgigi.com
Vejde se velký pes do malého bytu?
Mnozí chovatelé si ve stavu počáteční zamilovanosti do malinkého roztomilého štěněte příliš neuvědomují, do jaké velikosti nakonec doroste. Velký pes to má v garsonce nebo v 1+1 složitější, ale i tak může žít spokojeně. Vyžaduje však velkou péči a hodně pohybu.
Pokud vlastníte velké, chlupy oplývající plemeno, například bernardýna, dejte si pozor na teplotu v bytě. Přetápění mu rozhodně dobře neudělá.
Přečtěte si o dalších úskalích malých bytů:
- 3 jednoduché tipy jak se útulně a prakticky zabydlet v malé garsonce
- Malá koupelna znamená veliké starosti – dají se ale zvládnout
Menší plemena jako tento ši-tzu to mají v malém bytě o něco snažší. Nicméně nelze zobecňovat. Záleží především na tom, jak my sami pomůžeme psovi vyrovnat se se ztísněným prostorem. Zdroj: oliodigest.com
Zvyk je železná srst
V zásadě tedy lze vypíchnout tři zásadní body soužití se psem v bytě i mimo něj:
- Buďte pánem – pes přirozeně žije ve smečkách, které mají svou hierarchii. Vy se musíte chovat jako vůdce smečky. Pokud se chováte příliš benevolentně, pes má pocit, že nadřízeným je on.
- Dopřejte mu volnost – pokud jí přes den nemá dostatek, okamžitě s ním po návratu z práce vyrazte ven.
- Vše potřebné psa učte hned – zvyk je železná srst. Štěně si na většinu věcí zvyká lépe než zvíře v pokročilejším věku. Hlavně to platí o všem spojeném s vodou a mytím.
Tyhle psí sochy v anglickém Stockton-on-Tees nepelichají, nedělají černé šlápoty, ale rozhodně s nimi není taková zábava. Zdroj: Mark Harrington (geograph.org.uk)
Líbí sevám naše informace, rady a tipy ohledně bydlení? Připojte se k nám na Facebooku.