Jste zde

Papírová veš: Nemáte ji doma? Vyžene ji průvan, nebo naopak přetápění

veš papírová Zdroj: Shutterstock
Nejsou nebezpečné, ale jejich nadměrný výskyt poukazuje na závažný problém. Seznamte se s pisivkami! Drobnými broučky, kteří s námi žijí obvykle bez povšimnutí.

5. 12. 2023

Pisivky jsou velmi drobní a nenápadní broučci, kteří jsou všude okolo nás. V sáčku s moukou, v rýži i v pečivu, pod tapetami i ve štosu starých papírů, pod obrazy i ve starých knihách. Mnohdy si jich ale nevšimnete, nebo vám prostě nevadí. Pokud se ovšem přemnoží a lezou vám i po zdech, měli byste zpozornět! 

Hlavní potravou pisivek je plíseň

Pisivky samy o sobě nejsou pro člověka nebezpečné. Neštípou, ani se neživí lidskou krví. Jejich nadměrný výskyt je však známkou velké vlhkosti a přítomnosti plísně, která může být pro lidské zdraví velmi škodlivá. 

shutterstock_1237139314.jpg

paveš
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud neodstraníte primární příčinu, budete se s pisivkami setkávat opakovaně!

Velmi výrazně však mohou uškodit starým knihám, obrazům a jiným starožitným předmětům, neboť spolu s plísní konzumují i napadený materiál. 

Pro úspěšný boj s pisivkami je nejprve nutné zaměřit se na jejich příčinu

Zbavit se pisivek je velmi náročné a mnohdy i zdlouhavé, neboť musíte odstranit všechna vývojová stádia a hlavně se musíte zbavit jejich primární příčiny, tedy plísně. Počítejte však s tím, že plísně v domácnosti jsou velmi silný soupeř, a pokud se nenaučíte jejich vzniku i předcházet, velmi brzy se (i spolu s pisivkami) vrátí. 

shutterstock_2303718587.jpg

plíseň u okna
Zdroj: 
Shutterstock
Vypátrat v domácnosti plíseň není obvykle problém. Malé černé tečky najdete s největší pravděpodobností v kuchyni, koupelně, popřípadě v jiné špatně odvětrávané místnosti, kde je vysoká vzdušná vlhkost a teplo. 

Plísně se objevují především tam, kde je vlhko a teplo. Doma proto pravidelně větrejte, v zimních měsících topte a používejte odvlhčovače vzduchu, které nadměrnou vlhkost pohltí. 

Víte, že… Relativní vlhkost vzduchu v domácnosti by se v zimních měsících měla pohybovat mezi 40 a 60 %, v letních měsících by neměla přesáhnout 55 %?

Teplota nad 32 stupňů Celsia je z vaší domácnosti rozhodně vyžene

Způsobů, jak zlikvidovat pisivky, existuje několik. Na pomoc si můžete přizvat deratizačního pracovníka, který ve vašem bytě provede chemickou likvidaci, nebo se o jejich zlikvidování můžete pokusit sami, a to důkladným úklidem a vytvořením takového prostředí, které je z vaší domácnosti vyžene. 

shutterstock_1871837875.jpg

pisivky v detailu
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud se chcete zbavit pisivek, vyhoďte všechny napadené předměty a vlhkým hadrem otřete všechno, co se dá. 

Pisivky nesnášejí průvan a suché prostředí. Pokud budete několik dní po sobě váš byt přetápět, můžete se velkého množství pisivek zbavit.

Tip: V případě, že se chcete pisivek zbavit jen na konkrétním předmětu, vložte ho na několik minut do mrazáku nebo na pár minut do mikrovlnné či horkovzdušné trouby. Jen pozor, aby předmět nebyl z hořlavého materiálu. 

Zdroje:

  • https://www.krejsashop.cz/cs/m-136-pisivky-psocoptera
  • https://www.skudci.com/pisivky
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Pisivky
  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/ves-papirova-pisivka