Jste zde

Orientujete se ve stavebním spoření? Ne? Provedeme vás všemi úskalími!

Zdroj: vaastuinternational.com

Stavební spoření se vyplatí. Pokud se v něm tedy orientujete a není pro vás spíše španělskou vesnicí. Víte, na co ho můžete použít? Víte, jaká je úroková sazba? Víte, kolik přispívá stát? Pojďte si udělat pořádek v pojmech!

27. 11. 2012

Stavební spoření je nejoblíbenějším produktem na finančním trhu, za pomoci kterého lidé investují do svého bydlení. Výhodný úrok vkladů, ale i úvěrů ze stavebního spoření je hlavním důvodem, proč se tato investice vyplatí a my si povíme jak na to.

Co je to vlastně stavební spoření?

Ve zkratce jde o finanční produkt, který má umožnit širokému spektru obyvatel formou výhodných podmínek spoření a úvěrů realizovat vlastní bydlení. Podmínky stavebního spoření určuje a garantuje přímo stát a navíc do stavebního spoření investuje formou státní podpory.

Mezi tyto podmínky tedy mimo jiné patří, že úvěry ze stavebního spoření mohou být úročeny sazbou, která je maximálně o 3 % vyšší než úroková sazba vkladů ve fázi spoření. To tedy znamená, že ten, kdo si dnes uzavře smlouvu, bude vědět, jakou úrokovou sazbou bude úročen jeho úvěr, který bude čerpat třeba za šest let. Ke konkrétnímu výpočtu stavebního spoření lze pak využít speciální kalkulačku stavebního spoření.

Překlenovací úvěr nebo klasický úvěr ze stavebního spoření?

Mimo klasického úvěru mohou stavební spořitelny nabídnout i překlenovací úvěr ze stavebního spoření. To je tzv. meziúvěr, který umožňuje financování bydlení ve chvíli, kdy ještě nesplňujete podmínky pro získání řádného úvěru. Překlenovací úvěr se liší především ve výši úrokové sazby, která je sice vyšší než u klasického úvěru, výhodou ale je, že její výši ovlivníte sami tím, za jak dlouho se zavážete tento úvěr splatit.

stavebni-sporeni2

Víte, co všechno se dá pořídit za peníze se stavebního spoření? Zdroj: kvalsoren.no

Překlenovací úvěr se jinak dříve či později vždy změní v klasický úvěr ze stavebního spoření.  Pro tuto změnu je třeba, abyste splňovali podmínky, jako jsou například spoření minimálně 2 roky od uzavření smlouvy a naspoření 40 – 45 % z cílové částky. Dále musíte doložit účelovost úvěru, prokázat svou bonitu a splnit požadavky na zajištění úvěru. Toto zajištění ovšem neplatí pro úvěry do 500 tisíc, takový úvěr můžete čerpat bez ručitele.

Na co lze úvěr využít?

Jak již bylo řečeno, abyste získali výhodný úvěr ze stavebního spoření, musíte doložit, že čerpané finance budou využity jako investice do bydlení. I když se může na první pohled zdát, že se jedná o úzký výběr, není tomu tak. Účelové použití úvěru (a samozřejmě i překlenovacího úvěru) může být na koupi domu, koupi stavebního pozemku nebo výstavbu domu ale i splacení členského podílu v bytovém družstvu, splacení jiného úvěru spojeného s bydlením nebo dokonce vypořádání majetku dle §6, 1g, tedy vyplacení podílu z nemovitosti.

Do účelovosti patří samozřejmě i údržba, modernizace nebo rekonstrukce bydlení. Ve všech případech je potřeba doložit doklady, které účelovost potvrzují. A když si nebudete s něčím vědět rady, určitě neváhejte kontaktovat svou stavební spořitelnu.

Souhrn všech základních informací o stavebním spoření najdete třeba na portále peníze.cz v tematické sekci: http://www.penize.cz/15763-zakladni-informace-o-stavebnim-sporeni