Jste zde

Opojně vonící mateřídouška se postará o sladké sny i zdravá střeva

mateřídouška Zdroj: Bigstockphoto
Mateřídouška je voňavá bylinka, která zkrášluje naše zahrady i květináče. Používá se při aromaterapii i v lidovém léčitelství. Co tahle skromná kráska dokáže a jak si ji vypěstovat? Poradíme!

20. 7. 2021

Mateřídouška pro mumie i bojovníky

Mateřídouška je tady s námi už od nepaměti. Třeba ve starém Egyptě se tahle bylinka využívala k balzamování mumií. V Řecku byla naopak pálena na posvátných místech, aby její dým dodal bojovníkům sílu ve válce. A Římané, milovníci života, ji začali využívat jako jednu z hlavních surovin k výrobě voňavek.

U nás se bylinka hojně uplatňuje v rámci aromaterapie, ale i v lidovém léčitelství, při výrobě domácí kosmetiky nebo přípravě pokrmů, kterým dodává jemnou chuť a nenapodobitelnou vůni. Použít ji můžete při výrobě domácího másla, přípravě ryb nebo smetanových omáček. Lístky mateřídoušky se budou ale skvěle vyjímat též na dezertech nebo salátech.

Co všechno mateřídouška zvládne?

Drobné lístky a malé kvítky obsahují vonné silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, organické kyseliny a minerální látky. Díky tomu najde bylinka uplatnění při výrobě nejrůznějších bylinných směsí, které mají ulevovat od kašle nebo dýchacích obtíží.

Pro schopnost posilovat imunitní systém je doporučovaná také při chřipce. Společně s jitrocelem kopinatým úspěšně bojují proti nachlazení a pomáhají i při dalších problémech, které souvisí s trávícím systémem (např. plynatost, zácpa, křeče v břiše a žaludku apod.)

Bylinka má taky tendence zmírňovat bolesti při menstruaci, posilovat činnost srdce, pomáhat při léčbě jaterních nemocí a jako čerstvá se už po staletí používá při ošetření drobných poranění. V posledních letech se o ní hojně mluví ve spojení s aromaterapií, v rámci které dokáže člověka zklidnit, navodit příjemné sny a vydatný spánek.

Jako léčivá bylina se mateřídouška užívá v čerstvé, a především v usušené podobě. Bylinka je též součástí bylinných krémů a pleťových vod určených na rychle se mastící pleť se sklonem k drobným zánětům. Z mateřídoušky se připravují čajové a bylinné směsi, tinktury i sirupy. Připravit si z ní můžete i voňavý olej nebo lihový roztok, který pomůže v první fázi nachlazení.

bigstock-thyme-wild-herb-blossom-with-p-362996422.jpg

mateřídouška
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mateřídouška dokáže člověku pomoct s nejrůznějšími potížemi.

Jak si bylinku vypěstovat a správně usušit?

Drobná rostlinka dříve rostla velmi hojně, dnes se s jejími světle fialovými kvítky setkáváme už méně často. Obvykle zavoní na slunných a kamenitých místech s dostatkem vápencové nebo suché půdy, na lesních pasekách, na vřesovištích a po dostatečně prosluněných okrajích lesů.

Vypěstovat si ji snadno ale můžete doma na zahrádce nebo v květináči. Protože jde o nenáročnou a mrazuvzdornou rostlinku, její pěstování se můžou zhostit i naprostí začátečníci. Dařit se jí bude jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech a písčinách.

Při vybírání vhodného stanoviště myslete na to, že mateřídoušce se nejlépe daří v písčité půdě na slunném a teplém místě. Místo, na kterém budete mateřídoušku pěstovat, se ale snažte ochránit před prudkým větrem.

Pokud ji chcete pěstovat na zahradě, nejvhodnějším stanovištěm je mírný svah, takže ji klidně nasaďte do skalky. Doma se jí bude dařit v truhlících na balkoně nebo v květináči doma na okně.

Je dobré vědět, že bylinka nevyžaduje nijak zvláštní péči a na jednom místě vydrží mnoho let. Dobře zvládá sucho, takže pokud ji párkrát zapomenete zalít, nic zásadního se nestane. V květnu věnujte péči jejím stonkům, které seřízněte, aby mohla dobře obrůstat.

Největší síly dosahuje mateřídouška od června do září v poledne při slunečném počasí. Při sběru odstříhávejte vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Bylinku sušte ve stínu nebo pod umělým teplem do 35 °C.

Nebojte se ji svázat do menších svazečků a zavěsit na vzdušné místo. Mateřídouška totiž není náchylná k zapaření nebo plísni. Správně usušená bylina by si měla uchovat původní barvu listů i květů a svou nahořklou chuť a aromatickou vůni.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Mate%C5%99%C3%ADdou%C5%A1ka
  • https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/materidouska-doda-pokrmum-bajecnou-jemnou-vuni-42840
  • https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-materidousku-rady.html