Jste zde

Odměňte záda správnou kancelářskou židlí

kancelářská židle PR Zdroj: pxhere.com
Na toto téma bylo napsáno již mnoho článků, ale stejně má většina z nás doma nebo v kanceláři křeslo či židli, které neodpovídají zásadám ergonomického sezení. Tak si to pojďme ještě pro pořádek všechno shrnout.

14. 3. 2022

Správné sezení u počítače

Nejdříve se zaměříme na to, jak vlastně správně u pracovního stolu sedět. Právě dle těchto zásad budeme poté vybírat správnou židli.

Mnoho z nás má u sezení naučené špatné návyky, kdy se hrbíme a poté nás bolí záda. Tak nějak v podvědomí víme, že je něco špatně a známé i ty pokyny ke správnému sezení, ale je jednodušší to ignorovat. A tak nás občas začnou bolet záda, pak přijdou migrény a větší bolesti zad. A my nakonec musíme uznat, že jsme udělali chybu.

Správného sezení u pracovního stolu docílíme následovně:

  • při sezení musí lýtko a koleno svírat úhel 90° a plocha chodidel by se měla zcela dotýkat země,
  • židle musí poskytovat dostatečnou podporu zad, která umožní vzpřímené sezení,
  • při správně nastavené výšce stolu svírá předloktí a nadloktí při položení rukou na stůl úhel 90°.

Těch pokynů je samozřejmě více, stanovují i správné umístění monitoru či klávesnice, ale čím méně je pokynů, tím lépe se dodržují. Zaměříme se tedy na tyto 3 hlavní a podle nich si vybereme správné ergonomické sezení.

Zároveň nesmíme zapomínat na změnu poloh. Ne nadarmo mají některé typy chytrých hodinek aplikaci, která vás upozorní, když dlouho sedíte. Je třeba měnit polohy, pracovat například chvíli i ve stoje. Postačí i krátká procházka, pokud to vaše zaměstnání umožňuje.

Židle versus křeslo

Mnoho lidí si bohužel mylně myslí, že mezi židlí a křeslem není žádný rozdíl a dávají přednost křeslu, protože vypadá designově lépe. Rozdílů je zde hned několik. U křesla je pevně dán úhel mezi opěrákem a sedákem a z toho důvodu u něj nedocílíte ergonomického nastavení. To obnáší například nastavení výšky opěradla, bederní opěrky či hloubky sezení. U kancelářského křesla je také patrné zaklonění dozadu, což je špatně, protože při správném sezení u stolu naopak sedíme v mírném předklonu.

Ergonomická židle

Jak bylo uvedeno výše, pokud chceme pro svá záda udělat maximum, volíme raději židli než křeslo. Důležité je si uvědomit, že dlouhodobé sezení není zdravé. Koupí ergonomické židle tedy nevyléčíme svá bolavá záda, ale velmi jim ulevíme.

Hned na začátku zmíním důležitou věc – ergonomické židle nejsou designové židle. Je tedy důležité se oprostit od požadavku na vzhled židle a zaměřit se na důležité parametry.

U ergonomické židle volte tu, která má tzv. synchronní mechaniku. Tyto židle sami nastaví správné sezení, když přenastavíme jednu z poloh. Například když nakloníme opěrák, upraví se zároveň náklon sedáku.

Správnou židli bychom si měli osobně vyzkoušet a zjistit, zda sedí našemu typu postavy. Zároveň bychom si měli ověřit, zda jejich prodejce produktům rozumí. Měl by vám na požádání ukázat, co se kde nastavuje. Židli by vám také měl nastavit dle vašeho typu postavy tak, aby odpovídala zásadám ergonomického sezení. Je třeba dávat pozor na podvodníky, kteří obyčejné židle vydávají za ergonomické a je lehké jim v tomto naletět, pokud nemáte s ergonomickými židlemi zkušenost.

Důležitým parametrem pro správný výběr židle je i doba, kterou na ni budeme trávit. Čím delší dobu pracujeme u počítače, tím více musíme do židle investovat. Pokud tedy sedíme u stolu maximálně 4 hodiny denně a nemáme zdravotní problémy se zády, můžeme si vybrat židli bez výše zmíněné synchronní mechaniky, a tedy se taková židle pohybuje v cenové relaci 2–5 tisíc Kč. V případě, že trávíme u PC většinu dne, investice do vhodné ergonomické židle bude 15–30 tisíc Kč.

Vhodné prostředí

Okrajově je třeba zmínit i zbylé vybavení pracovního prostoru. Vhodný a efektivní kancelářský nábytek je třeba vybírat s ohledem na prostorové možnosti a zároveň z hlediska účelovosti. Součástí pracovního prostoru by mělo být dostatek úložného prostoru, abychom vše mohli mít zorganizované a při ruce.

Samozřejmostí by měla ergonomická židle, o které jsme psali výše. Ideálním typem stolu je takový, který nabízí dostatečnou pracovní plochu, má potřebný úložný prostor a je ideálně i polohovací. Díky polohování můžeme nastavit ideální výšku vzhledem k našemu typu postavy. Zároveň možnost polohování umožňuje měnit polohy, takže například můžeme i chvíli pracovat ve stoje. Dohromady vhodně zvolená židle se stolem vytvoří správné pracovní prostředí pro všechny jeho uživatele, protože si každý bude moci vše nastavit dle svých potřeb.