Jste zde

Nevyhazujte peníze oknem: 3 praktické rady, jak vylepšit rodinný rozpočet

přemýšlející dvojice Zdroj: www.bigstockphoto.com
České domácnosti jsou na tom finančně rok od roku lépe. Potvrzuje to i srovnání českých zástupců Evropské komise, kteří v loňské statistické ročence uvedli, že ČR odpovídá čtyřem pětinám průměru unijních států (v době vstupu to byly 2/3 průměru).

26. 8. 2020

Dlouhodobě se držíme mezi zeměmi s nejnižší mírou chudoby a můžeme si dovolit více utrácet. Pokud máte pocit, že statistika neodpovídá vaší momentální situaci, možná jen neumíte ukočírovat osobní finance. Nezoufejte a přečtěte si, jak snadno ušetřit spoustu peněz, a tím výrazně zlepšit cash flow v rámci rodinného rozpočtu.

1. Udělejte si měsíční rozpočet

Spousta rodin funguje na podobném modelu: peníze z výplaty dorazí na účet, nekontrolovaně se utrácí a ve finále nikdo netuší, kolik za co „padlo“. Je to i váš případ?

Učiňte konečně přítrž bezhlavému vyhazování tak, že si začnete veškeré příjmy i výdaje psát. Z měsíčního rozpočtu snadno vyčtete, kde jsou vaše slabá místa, tedy naprosto zbytečné útraty – a napříště si na ně dáte pozor.

2. Mějte energeticky úspornou domácnost

Nezanedbatelnou částku ušetříte, když si opatříte LED lustry namísto osvětlení s klasickými žárovkami a zároveň vždy při nákupu nového spotřebiče zohledníte energetickou třídu. Pořizovací ceny spotřebičů v energetických třídách A++ a A+++ jsou sice o něco vyšší, ale jejich provoz podstatně úspornější. Z dlouhodobého hlediska šetří vaší kapsu.

A protože se na pravidelných výdajích velkou měrou podílí vytápění, zvažte přechod na úspornější variantu. Pokud například topíte plynem, vyměňte dosluhující neúčinný kotel a modernější kondenzační, jehož účinnost dosahuje až 110 % (tzn. vyprodukuje více tepla, než jaká je výhřevnost spotřebovaného plynu).

Měsíční výdaje ze energie jednoduše snížíte také změnou dodavatele. Jedná se o nenáročný proces, který za vás z větší části vyřeší nový dodavatel.

3. Nakupujte v akcích a využívejte slevy

Česko je rájem e-shopů a prodejci zákazníky lákají k nákupu doslova na každém virtuálním kroku. Na druhou stranu není důvod, proč se on-line nakupování bránit – zboží zakoupené přes internet je obvykle levnější než v kamenných prodejnách. Levněji lze sehnat prakticky cokoliv – od spotřebního zboží přes LED žárovky až po nábytek či stavební materiál.

Pokud se navíc naučíte nakupovat v příhodný čas, ušetříte ještě více. Vyčkávejte na posezónní výprodeje a ve svých oblíbených e-shopech se neváhejte registrovat k odběru newsletteru – jako první se dozvíte o právě probíhajících akcích a čas od času obdržíte speciální slevový kód.

Chcete-li mít jistotu, že vám neuniknou žádné zajímavé slevové kupony, sledujete je na portálech jako slevonakup.cz. V přehledu najdete aktuální slevy na alza.cz i jiné velké i menší e-shopy.