Jste zde

Bydlení v koloniálním stylu: Propojte dekorace z velkých dálek se dřevem a barvou písku

pohovka v koloniálním stylu Zdroj: Shutterstock
Slunce žhne, nad hlavou se vám houpe trs zralých banánů, oceán šumí a cikády jako by zpívaly tklivé melodie, to vše si ve vašem panelákovém bytě bohužel dopřát nemůžete. Něco z tropů si ale domů přenést můžete– koloniální styl bydlení.

13. 2. 2023

Sice je možné pustit si z magnetofonu relaxační zvuky moře, vysadit v bytě pár cvrčků, na lustr pověsit banány ze supermarketu a pro větší autentičnost z nich odlepit nálepku dovozce, ale to jaksi není ono. Tato snaha o nápodobu interiéru spíše uškodí, než aby pomohla. Exotického dojmu se dá nejlépe dosáhnout vybavením prostoru v takzvaném koloniálním stylu.

Mix vzdálených koutů světa, to je koloniální styl

Co to vlastně konkrétně je? Na to neexistuje úplně jednoznačná odpověď. Jedná se totiž o prvky vybavení odkoukané či přímo dovezené z obydlí v exotických lokalitách, kde evropské mocnosti měly své državy. Nejvíce takových kolonií měly Anglie a Španělsko, proto můžeme slyšet o španělském, ale spíše o mnohem oblíbenějším anglickém koloniálním stylu.

shutterstock_1014853822.jpg

koloniální styl bydlení v bílé
Zdroj: 
Shutterstock
Možná trochu netradiční kombinace s bílou. Koloniální doplňky jsou ale nezaměnitelné.

Toto designové provedení vzniklo tak, že kolonizátoři si v nových obydlích zařizovali bydlení primárně z kusů dovezených z domova, nicméně tím nemohli místnosti vybavit kompletně, takže zbytek doplnili z nábytku z místních zdrojů.

Díky koloniím jíme brambory pod dřevěnými trámy

Tabák, brambory, střelný prach, to vše přišlo do Evropy z kolonií, ale co se odtud dostalo do evropských interiérů? Jedná se především o dřevo na všelijaký způsob, ať už masivní, ratanové nebo bambusové. Výrazným rysem tropické odnože koloniálního stylu je odkrytá stropní konstrukce. Trámy střechy tak vidíte ze všech místností domu.

Dřevo se ukazuje v koloniálně zařízeném interiéru skutečně skoro všude od podlah přes ozdobně vyřezávaný nábytek až po velké okenice. Samotná okna mají většinou abnormálně velké rozměry, aby do prostoru proniklo co nejvíce přírodního osvětlení.

Vedle dřeva, které představuje asi nejvýraznější prvek stylu, vyniká koloniální úprava také méně výraznými uklidňujícími barvami. V horkých oblastech lidé přirozeně tíhli k méně dráždivým barvám jako šedá či pískově žlutá.

Víte, čím se vyznačují byty zařízené v japonském, francouzském a venkovském stylu?

shutterstock_2179390943.jpg

koloniální interiér
Zdroj: 
Shutterstock
Typické jsou odstíny hnědé a žlutá barva.

Nebuďte exoti a pořiďte si exotický nábytek

Tento specifický způsob zvelebení bytu se v současné době dostal do módy a zdobí nejednu českou domácnost. Chcete vidět další obrázky a inspirovat se třeba pro úpravy ve vašem bytě? Podívejte se na několik fotografií.

shutterstock_1681777462.jpg

macramé na zdi
Zdroj: 
Shutterstock
I macramé může krásně ladit s koloniálním stylem bydlení.

shutterstock_2191923253.jpg

dřevo v koloniálním stylu bydlení
Zdroj: 
Shutterstock
Dřevo - klidně i to bambusové nebo ratanové - je nedílnou součástí koloniálního stylu bydlení.

Zdroje:

  • https://www.czechdecoteam.cz/clanek/kolonialni-styl-898.html
  • https://bydleni.instory.cz/3131-kolonialni-styl-bydleni-vyberte-si-jednu-zemi-nebo-oblast-kterou-se-budete-inspirovat.html
  • https://living.iprima.cz/svetove-styly-bydleni/vratte-se-k-tradicim-kolonialni-styl-vytvorite-i-v-ceskem-obyvaku-a-bude-vonet