Jste zde

Kouzla s Fimo hmotou: Ukážeme vám jednoduché triky s velkým efektem!

vázy z fimo hmoty Zdroj: Bigstockphoto
Před časem tento materiál zaplavil obchody, především ty s různými šperky. Kdo si nepořídil náušnice nebo náhrdelník z fimo hmoty, ten jako by nebyl. Tím to ale rozhodně nekončí. Z tohoto materiálu si můžete vyrobit spoustu krásných věcí!

17. 8. 2024

Asi abychom zmíněný materiál nejprve představili. Fimo hmota je polymerová hmota vyráběná z umělých materiálů, které jsou vhodné k modelování. Obsahuje částice polyvinylchloridu, pryskyřic, gelů, změkčovadel a samozřejmě i barviv – proto si můžeme vyrobit doplňky na sebe i do bytu přesně tak barevné, jak chceme.

Fimo hmotu můžeme rozdělit do tří kategorií. Zatímco fimo soft se hodí spíše třeba na potahování skleniček tenkou vrstvou, classic je tvrdší a vhodnější právě pro výrobu šperků. Poslední kategorií je fimo effect, která se od předchozích dvou liší tím, že vytváří efekty – může vypadat jako kámen, může být fluorescentní, průsvitná, třpytivá nebo v provedení metalízy.

shutterstock_1859871424.jpg

barvy fimo hmoty
Zdroj: 
Shutterstock
Fimo hmota je k dispozici v desítkách barev - vyrobit si tak můžete opravdu všechno, co vás napadne.

Některé druhy fimo hmoty je nutné po vytvořený doplňku zapékat v troubě, jiným stačí, když je necháte zatvrdnout jen tak, bez pečení. Obvykle je ale nutné ji zapéct, protože jen když materiál projde teplotou 100-160 °C, ztuhne, přestává být tvárný a drží v požadované formě.

Proč používáme na výrobu doplňků a dekorací právě fimo hmotu?

K výrobě šperků je fimo hmota perfektní, protože se z ní dají vyrobit naprosto originální kousky, které bychom s klasickými i jinými méně tradičními materiály jen těžko zvládli. Má ale i další výhody – kromě tvárnosti i to, že je zdravotně absolutně nezávadná.

shutterstock_293055077.jpg

fimo hmota na šperky
Zdroj: 
Shutterstock
Šperky, to je nejčastější způsob využití fimo hmoty.

Pusťme se do tvoření. Co všechno se dá vyrobit?

Snad všechno, na co vám stačí vaše fantazie! Toužíte po náušnicích, náhrdelníku nebo prstenu? Žádný problém. Nezapomeňte si ale pořídit také nutné propriety, jako drátky, vlasce a podobně. Pokud nechcete zůstat u šperků, máme pro vás pár tipů, které byste rozhodně měli vyzkoušet.

Zrcátko

Dámy, nosíte v kabelce malé kapesní zrcátko? A co takhle si ho náležitě vylepšit, aby vám ho kolegyně v práci záviděly? V pořádku. Promyslete si motiv, který na sklápěcí stranu chcete vytvořit. Velmi oblíbené bývají v tomto případě abstraktní motivy. Připravte si různé barvy fimo hmoty do drobných válečků, přitiskněte je k sobě a rozválejte na plát. Z něj potom vykrajujte drobnými vykrajovátky oblíbené tvary.

Krásné výsledky vznikají, když si rovněž vyválíte jednobarevný podklad – bílý nebo černý – a na něj pak přidáte barevné vykrojené kousky tak, jak se vám to bude líbit. Vše nakonec přes papír zahlaďte texturovací houbičkou do jedné vrstvy.

bigstock-handmade-jeweleries-6526507.jpg

fimo šperky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Fimo hmota je skvělý základ při tvorbě šperků.

Následně zrcátko dejte na 30 minut do trouby vyhřáté na 110 °C a pečte. Jakmile po upečení vychladne, můžete se s ním začít chlubit. Pozor, při pečení se vždy řiďte tím, co je napsáno na hmotě – teplota a délka pečení se může lišit.

Hrnečky

Dalším pěkným výrobkem z vaší vlastní soukromé dílničky může být ozdobený hrnek. Ozdobit ho můžete podle toho, co máte rádi, nebo co má rád člověk, pro kterého hrnek vytváříte. Může to být fotbalový míč, noty, knížka nebo zvířata. Nebo cokoli dalšího.

Nezapomeňte, že když se chystáte hmotu „lepit“ na hrneček, nemůžete ho vytvářet dokonale trojrozměrné, jen „placaté“. Jakmile si svůj motiv na hrnek připravíte, dejte i s ním hrnek do trouby na 30 minut, na teplotu 130 °C.

Takto ozdobený hrneček můžete používat hned po vychladnutí. Myjte ho ale raději ručně, do myčky ho nedávejte.

Lžičky

Hodně oblíbené jsou také vylepšené lžičky. Možná byste se divili, jak populární jsou nejen mezi dětmi, ale i mezi dospělými. Zvlášť třeba v práci, kde nechcete, aby někdo používal vaši lžičku, je to skvělý způsob, jak si tu svou „pojistit“.

U lžiček je nejprve nutné vybrat si podkladovou hmotu, tedy respektive její barvu. Představme si třeba kravičku, u té vybereme bílou podkladovou hmotu. Vyválíme ji na tenký plátek a omotáme kolem konce, který slouží k držení. Nemějte fimo hmotu po celé délce lžičky, nezapomeňte, že její část se bude vždy máčet v čaji nebo kávě či jiném teplém nápoji.

U kravičky zvolíme třeba černé flíčky, černá očka a růžový čumák. Pozor, jakmile budete pracovat s různými barvami, vždy si mezitím umyjte ruce, protože byste si snadno mohli černou barvu nanést prsty na bílou hmotu a pak už by to nebylo ono.

Jakmile dotvoříte, dejte lžičku na plech a pečte v troubě 20-30 minut na 110-130 °C (podle toho, jakou hmotu jste si k tvorbě vybrali).

S fimo hmotou se dá snadno kouzlit a vyrobit originální věci. Vyzkoušejte to!

Zdroje: 

  • https://cz.pinterest.com/icreativecz/polymerov%C3%A1-hmota-fimo/
  • https://www.sevt.cz/clanky/tvorime-z-fimo/
  • https://www.tvorboshop.cz/nase-clanky/pruvodce-tvorenim-s-fimo-hmotou/
  • https://www.pionyr.cz/inspirace/hry-a-aktivity/?print=768