Jste zde

Nepotřebné hračky: S čím si dítě měsíc nehraje, musí pryč! Poradíme kam

skandinávská dětská skříňka Zdroj: Shutterstock
Zredukujte dětem množství hraček v dětském pokoji! Řekneme vám, proč vadí, když jich mají spoustu, a poradíme vám, kam s nimi. Možností je opravdu spousta!

9. 11. 2022

Žádá si dětský pokoj vašich ratolestí generální úklid? Pusťte se do něj z gruntu a hračky, které leží déle než jeden měsíc bez povšimnutí, prodejte, darujte, nebo je vyhoďte. Třiďte však správně! I mezi hračkami totiž můžete najít nebezpečný elektroodpad, který nepatří do kontejneru na směsný odpad. 

shutterstock_1849897198.jpg

barevné dětské hračky
Zdroj: 
Shutterstock
Zničené hračky vyhoďte a nepoškozeným hračkám dopřejte druhý život a darujte je potřebným. 

Méně je více!

Věděli jste, že velké množství hraček v dětském pokojíčku dětem škodí? Podle mnoha psychologů vede přemíra hraček k tomu, že si dítě nedokáže pořádně hrát a nerozvíjí svou fantazii.

Do hraní se nikdy neponoří naplno, protože je zahlceno velkým množstvím podmětů a svou pozornost nedokáže soustředit pouze na jednu hračku, což ve finále vede k tomu, že dítě neví "co by" a u ničeho dlouho nevydrží. Navíc si hraček mnohdy ani neváží. 

shutterstock_1932210131.jpg

hra na doktora
Zdroj: 
Shutterstock
Ze všech hraček vyberte jednu nejoblíbenější a tu schovejte na památku. Za pár let jistě vykouzlí úsměv na tváři a připomene spoustu vzpomínek. 

Nepoškozené hračky pošlete dál

Nejlepší možností, jak se hraček zbavit, je darovat je místní charitě, dětským a azylovým domům nebo třeba místním školkám i družinám. Nabídnout je také můžete v restauracích či kavárnách, které mají dětský koutek, nebo v nemocnicích na dětské oddělení.

Postavičky z Kinder vajíček a jiné drobné hračky můžete také přinést k dětskému praktickému lékaři, který je využije pro jiné děti jako bolestné. Vždy je však lepší nejprve zavolat a zeptat se, zda o hračky mají zájem. 

Tip: Podle mnoha odborníků byste hračku měli vyhodit nebo poslat dál, jestliže v dětském pokoji leží déle než jeden měsíc bez povšimnutí. 

Hračky v dobrém stavu, které vás stály hodně peněz, můžete také zkusit prodat na nejrůznějších bazarech, a získat tak alespoň zlomek ceny. Nebo je můžete swapnout, tj. vyměnit za něco, co by se vám mohlo zrovna hodit

I hračky jde recyklovat a opětovně využít

Zničené a rozbité hračky nemilosrdně vyhoďte, ale recyklujte je, aby mohly být použity například k výrobě nových hraček!

shutterstock_524323999.jpg

recyklace hraček
Zdroj: 
Shutterstock
Hračky, které jsou složeny z více materiálů, rozeberte na jednotlivé části a ty následně roztřiďte. 

Při třídění hraček se řiďte materiálem, ze kterého jsou vyrobené. Lego, bábovky na písek a jiné celoplastové hračky vhoďte do žlutého kontejneru na plasty. Papírové stavebnice a různé skládačky vyhoďte do modré popelnice, která je určená pro sběr papíru. Plyšové hračky odneste do kontejneru na textil a nejrůznější závodní autíčka, vláčky a jiné elektro hračky vhoďte do červeného kontejneru na elektroodpad nebo je odneste do sběrného dvora. 

Pokud jsou hračky složeny z více materiálů, je jejich třídění poměrně komplikované. Než však přijde na řadu směsný odpad, je dobré je zkusit rozebrat na jednotlivé části a ty pak následně roztřídit do vhodných kontejnerů. 

Zdroje: 

  • https://www.maminka.cz/clanek/nejvyssi-cas-vytridit-hracky-proc-vadi-kdyz-jich-maji-deti-moc
  • https://zelenenoviny.cz/jak-nalozit-s-hrackami-navic-darujte-je-nebo-prodejte/
  • https://www.samosebou.cz/2019/11/27/tridim-jako-diva-kam-vytridit-hracky/
  • https://www.reduca.cz/blog/redukujeme-domacnost-5-dil-hracky/
  • https://www.enviweb.cz/98220
  • https://www.ekonews.cz/kam-s-nepotrebnymi-hrackami-darovani-swapy-opravy-a-az-nakonec-popelnice/

Související články