Jste zde

Jak vyčistit hračky: Zvláštní pozornost věnujte těm určeným do vany

dřevěný vláček Zdroj: Bigstockphoto
Vezměte úklid dětského pokoje opravdu z gruntu a zaměřte svou pozornost i na hračky. Pojďte s námi zjistit, jak často a jakým způsobem vyčistit a dezinfikovat nejrůznější druhy hraček.

29. 1. 2022

Hračky mají v životě dítěte zásadní roli. Některé představují jistotu ve chvílích, kdy dítě zažívá stres či nepříjemný okamžik, jiné zase zabaví na dlouhé hodiny nebo pomohou snáze usnout.

Co však mají společné, je fakt, že mnohdy obsahují i spoustu prachu a jsou semeništěm bakterií, virů a mnoha dalších mikroorganismů, které mohou být spouštěčem alergií i astmatu. Nepodceňujte proto jejich pravidelné čištění a dezinfekci

Čištění hraček dvakrát do měsíce je optimální

Frekvence čištění a dezinfekce hraček závisí na mnoha faktorech. Hračky, které dítko nosí všude a které neustále strká do pusy, potřebují samozřejmě mnohem častější péči než hračky, se kterými si hraje pouze doma. I ony jsou však časem plné prachu a nejrůznějších mikroorganismů.  

bigstock-a-child-with-autism-in-glasses-409654576.jpg

nemocné dítě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Frekvenci čištění hraček zvyšte v případě nemoci. V hračkách se totiž mohou skrývat choroboplodné zárodky. 

Plastové hračky umyjte v ruce

Celoplastové hračky bez kovových a elektronických dílů jsou nejjednodušší na údržbu. Nejrůznější autíčka, hračky na písek, stavebnice a plastová zvířátka můžete klidně umýt v myčce na nádobí. Nutno podotknout, že některé myčky dokonce nabízejí i speciální program na mytí hraček. Skvělé řešení představuje i parní čistič. 

bigstock-baby-boy-playing-with-plastic-428385581.jpg

plastová stavebnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Větší hračky, které se vám nevejdou do myčky na nádobí, umyjte v mýdlové nebo jarové vodě a osprchujte teplou vodou. 

Elektronické hračky čistěte pouze po povrchu

Hračky, které obsahují elektronické díly, čistěte obzvlášť opatrně. Voda totiž může napáchat značné škody!

bigstock-baby-is-nibble-a-rubber-toy-be-402585794.jpg

dítě s kousátkem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nejrůznější kousátka a jiné gumové hračky, které jsou primárně určené ke vkládání do úst, sterilizujte ponořením do vařící vody po dobu několika minut.

Prach a nečistoty odstraňujte pouze vlhkým hadrem nebo antibakteriálními ubrousky, které mimo jiné odstraní i viry a bakterie. Hračku vždy však nezapomeňte otřít čistým hadříkem, aby na jejím povrchu nezůstaly zbytky čisticích prostředků. 

Plyšové hračky vložte do mrazáku

Látkové a plyšové hračky patří u dětí mezi velmi oblíbené, jsou však nejvíce náchylné k zašpinění. Velice snadno pohltí špínu a bývají plné bakterií, mikroskopických roztočů a jemného prachu, který může dráždit dýchací cesty.

bigstock-baby-kids-toys-plush-rabbit-t-351981887.jpg

plyšové hračky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Plyšové a látkové hračky perte maximálně na 40 stupňů Celsia. Vyšší teplota může hračku srazit nebo jinak poškodit. 

Při čištění těchto hraček máte hned několik možností. Vždy se ale řiďte pokyny, které doporučuje výrobce. Hračky, které neobsahují hrací strojek, motorek ani pěnové kuličky, můžete obvykle prát při nízké teplotě, bez aviváže a v dětském pracím prostředku.

Objemnější hračky a hračky, které nemohou přijít do kontaktu s vodou, lze otřít pouze vlhkým hadrem nebo je můžete na několik hodin zasypat jedlou sodou, která pohltí pachy a hračku odmastí. Účinnou zbraní je i mráz, který zahubí roztoče a další mikroorganismy.

Tip: Abyste z plyšových hraček, které nesmí přijít do kontaktu s vodou, odstranili veškeré mikroorganismy, vytvořte si parní lázeň a hračkou nad ní pomalu přejíždějte. 

Plyšové hračky nechte vždy důkladně proschnout nebo je šetrně usušte v sušičce na prádlo, aby v nich nevznikla plíseň. 

Duté hračky s otvory jsou náchylné k plísním

Hračky do vany jsou při úklidu velmi často opomíjené, přitom patří k hračkám, které jsou nejvíce problematické. Velmi často je totiž trápí plíseň, která se tvoří nejen na spodní straně hračky, ale také uvnitř.

Hračky proto po každém použití nechte důkladně vyschnout a jednou za čas jim dopřejte octovou lázeň. Pokud i přesto zpozorujete v hračce známky plísně, okamžitě ji vyhoďte! 

Dřevěné hračky čistěte přírodními prostředky

Přírodní dřevěné hračky mají antibakteriální vlastnosti, a proto nevyžadují tolik péče. Vyčistit je proto obvykle stačí pouze vlhkým hadříkem, popřípadě je můžete opláchnout v citronové nebo octové vodě. Vždy však dbejte na to, aby hračky nebyly lakované nebo barvené. V takovém případě byste je mohli poškodit. V závěru nezapomeňte hračku otřít do sucha. 

Zdroje:

  • https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-a-vyprat-plysove-hracky/
  • https://www.modrastrecha.cz/blog/michaela_recht/article/jak-vycistit-detske-hracky-co-radi-odbo-81tx72/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/13542-zavrete-plysaky-do-mrazaku-jak-cistit-a-desinfikovat-detske-hracky-podle-materialu
  • https://www.medvidkovehracky.cz/blog/umyvani-hracek/