Jste zde

Jak vyčistit plyšové hračky? Zkuste trik s mrazem a jedlou sodou

plyšák v pračce Zdroj: Bigstockphoto
Pravidelný úklid dětského pokojíčku nikdy nebude úplný, pokud se během něj nezaměříte taky na hračky. Právě hračky jsou totiž něčím, co vaše ratolesti obklopuje každý den. Jak pečovat o ty plyšové? Máme pro vás pár praktických tipů!

31. 3. 2022

Ruku na srdce – nákup některých plyšových hráček, zvláště tedy těch větších a objemnějších, ve své peněžence zcela zásadním způsobem pocítíte. Proto je potřeba jim věnovat odpovídající péči, aby dítku přinášely radost, pokud možno co nejdéle. V první řadě je proto potřeba důkladně prostudovat štítky, které jsou jejich součástí. Visačky vám napoví, jak konkrétní hračku čistit a čemu se při její desinfekci vyhnout.

Hračky, které můžou do pračky

Spoustu plyšových hraček můžete očistit vlhčeným hadříkem s trochou saponátu. Starší, více znečištěné nebo odolnější kousky pak bez ostychu hoďte do pračky. Zvolit můžete režim manuálního (šetrného) praní.

bigstock-hanging-animal-dolls-95743388.jpg

hračky na balkoně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vyprané hračky musí řádně vyschnout, jinak si zaděláváte na vznik mnohdy neviditelných plísní a líheň roztočů.

Pokud takovým programem pračka nedisponuje, vyperte je na 30 nebo 40 stupňů. Jen dávejte pozor na hračky, které v sobě mají zabudované hrací skříňky, obsahují malé pěnové kuličky, jsou staré a křehké nebo ty, u nichž během praní hrozí sražení či poškození odnímatelných částí.

Náš tip: Po vyprání nezapomeňte hračky důkladně vysušit! To proto, aby nezačaly plesnivět.

Hračky, které se s pračkou nesnesou

Pokud má dítko v pokojíčku hračky, které do pračky nesmí, bude je potřeba přeprat ručně. Nikdy při ručním praní nepoužívejte horkou vodu, která by mohla poškodit lepidlo použité v některých spojích hračky. Hračku proto perte jenom ve vlažné vodě, kam přidáte klasický čisticí prostředek nebo prací prášek. Nezapomeňte plyšáka pořádně vymáchat a opět ho nechat vyschnout na sluníčku nebo topení.

Parní čištění plyšových hraček

Alternativou mezi suchým a mokrým čištěním je čištění parní. To zajistí speciální parní čističe, které v sobě kombinují vysokou teplotu, tlak a vodu v plynném skupenství. Protože pára v kombinaci s vysokým tlakem a teplotou je nejúčinnějším způsobem, jak hračky nebo povrchy zbavit prachu, nečistot, virů, bakterií i roztočů, klasické čisticí prostředky nejsou při parním čištění potřeba. Použít je samozřejmě můžete třeba kvůli vůni. Hračky stačí propařit na několik sekund, a poté nechat vyschnout na šňůře nebo topení.

bigstock-washed-colorful-clothes-for-ch-385631795_1.jpg

vyprané hračky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Čím je dítě menší, tím častěji byste měli hračky prát.

Dejte plyšáky k ledu

Jedním z méně známých způsobů, jak vyčistit plyšové hračky a zároveň je zbavit zákeřných roztočů, kteří často můžou za kašel nebo další zdravotní neduhy vašeho dítěte, je jejich očista v mrazničce.

Před vložením hraček do mrazáku je ale uložte do uzavíratelného sáčku. To proto, aby nepřišly do kontaktu s potravinami uloženými v mrazáku. Hračky nechte u ledu minimálně 24 hodin a pak je opět vysušte na topení nebo v sušičce.

Náš tip: V zimě můžete hračky položit na balkon, kde je necháte mrznout zmíněných 24 hodin.

Čištění hraček za pomocí jedlé sody

Posledním způsobem, jak plyšové hračky zbavit prachu a nečistot, je použití jedlé sody. Plyšáky sodou posypejte, měkkým hadříkem je do vláken zapracujte a nechte několik hodin působit. Poté důkladně vytřepejte, případně vysajte vysavačem.

Pokud očista houbičkou a jedlou sodou nepomohla, vezměte si na pomoc švédskou utěrku, namočte ji do čisté vody, důkladně vyždímejte a setřete znovu celý povrch plyšáka.

Jak často by se měly hračky čistit?

Údržbu plyšových hraček byste měli provádět pravidelně, a to ideálně jednou za měsíc. Čím je dítě menší, tím častější by desinfekce hraček měla být. Zvýšenou pozornost hračkám věnujte i ve chvíli, kdy je dítě nemocné nebo se z nemoci před krátkou dobou zotavilo.

Použité zdroje:

  • https://www.homeincube.cz/uklid-detskeho-pokoje-vime-vycistit-hracky-udelat-plysaky/
  • https://oblibenehracky.cz/jak-vycistit-plysove-hracky
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/13542-zavrete-plysaky-do-mrazaku-jak-cistit-a-desinfikovat-detske-hracky-podle-materialu