Jste zde

Nejluxusnější byt Česka je v Praze. Stojí stovky milionů

Zdroj: Crestyl

Nejluxusnější byt u nás je údajně v Liliové ulici v Praze. V hlavním městě jsou podobných bytů další desítky. Stojí miliony, ale jsou to nejlepší byty, které v Česku jsou.

29. 9. 2011

Cena Rezidence Liliová na Starém Městě není veřejnosti známá. Nicméně se spekuluje o stovkách milionů. Aby také ne – nejdražší byt má tři patra, z toho jedno podzemní, garáž pro několik aut, vlastní domácí kino, vinný sklep, bazén nebo saunu. O vybavení interiérů se prý postarala firma Versace. Financování bydlení tohoto typu si může dovolit jen multimilionář.

V zásadě ale neplatí, že by ty nejdražší a nejluxusnější byty nakupovali v Praze cizinci. Naopak. Drtivou většinu těch, kteří touží po luxusním bydlení, tvoří Češi.

Nejdráž se bydlí v centru Prahy

A co vlastně v Česku myšleno spojením „luxusní bydlení“? Asi největší roli hraje lokalita. Staré a Nové Město, Vinohrady… to jsou ty nejlepší adresy v Česku. Velký podíl na výsledné ceně má potom i architektura. Cena roste, pokud jde o moderní a designově vyladěnou stavbu, i pokud se rozhodnete bydlet v památkově chráněném domě. Mimochodem, třeba na designové novostavby Praha vede. Nikde jinde v Česku se jich nestaví tolik. 

4crestyl2

Dnes se platí statisíce za klidné okolí a zároveň blízkost centra města. Zdroj: Crestyl

Za metr čtvereční klasického bytu v Praze dáte zhruba 40 až 60 tisíc, za nadstandard potom minimálně dvakrát tolik. Ve výsledné ceně bytu se nicméně projevují i poplatky spojené s provozem domu.

Luxusní bydlení totiž standardně mívá recepci s nepřetržitým provozem, ostrahu nebo zahradníka, který se stará o okolí.

Za poplatek je v některých luxusních bytech domluvit venčení psů nebo hlídání dětí. Občanská vybavenost tak není zajištěná jen v bezprostředním okolí domu, ale i přímo uvnitř.

Co dělá ze standardu nadstandard?

Developeři se shodují, že samotné vybavení bytu není v celkové ceně bydlení tím nejdražším. Nicméně i tady je možné sestavit žebříček několika „vychytávek“, které dělají ze standardu nadstandard. Luxusní byt by měl mít terasu, podzemní garážové stání, vytápěnou podlahu nebo kvalitní a značkovou sanitární keramiku.

A na celkový dojem luxusu a kvality mají velký vliv i drobné designové vychytávky a kvalitní materiály – zapomeňte na dřevotřísku, umakart a podlahu z lamina. Luxusní byt by měl mít podlahu z lamina, obklady z keramiky a doplňky z masivního dřeva.

4crestyl3

V Praze se staví ve velkém. Nové byty rostou třeba v Libni. Zdroj: Crestyl

Luxusní byty se dnes ale neomezují jen na lokality v srdci Prahy. Nereálné už není ani spojení „luxusní byty Praha 8“. Třeba v Libni vzniká naprosto unikátní projekt přímo u jednoho ze slepých ramen Vltavy.

S výstavbou bytů se finišuje, ale zájemci o bydlení tady už se hlásí. Výhled na Vltavu a klidná lokalita jen pár minut od centra jsou velkým lákadlem. Budou tu prý jak malé byty 1+kk, tak rozlehlé mezonety, jejichž ceny budou atakovat hranici deseti milionů.