Jste zde

Nedoplatky za energie jsou nemilé. Jak se jim vyhnout?

Zdroj:
Celý rok se snažíte ze všech sil šetřit a pak to přijde. Vyúčtování energií a v něm neočekávané nedoplatky společně s navýšením záloh. Pokud se podobný scénář opakuje rok co rok, není velkým překvapením, že vám dochází trpělivost.

19. 6. 2017

Jak zatočit s vysokými účty za energie a neplatit ani o korunu navíc? Poradíme vám v následujících řádcích.

Chybu hledejte nejen v plýtvání

Při pohledu na vysoký účet začne většina lidí přemýšlet nad tím, zda-li náhodou někde v jejich domácnosti nedochází ke zbytečnému plýtvání. Nechat elektrické topení topit Pánu Bohu do oken a svítit jako na zámku skutečně není dvakrát moudré, nicméně hledat chybu pouze ve starých oknech či častém svícení také není řešení. Snížit výdaje za energie dokážete i bez kompromisů a vysokých investic do rekonstrukce.

V první řadě je důležité srovnat energie a zjistit, zda je váš dodavatel skutečně tak výhodný, jak si myslíte. Online srovnání vám zabere pár minut, je zcela bez závazku a nic nestojí. Ihned máte dokonalý přehled o tom, jak velkou částku změnou dodavatele ušetříte. Výdaje z pochopitelných důvodů zpětně neovlivníte, ale to neznamená, že vás další účet musí opět zaskočit.

Prozkoumejte výsledky srovnání. Zjistíte, že cena plynu či elektřiny se u jednotlivých dodavatelů liší, a to někdy zcela zásadně. Do celkových výdajů se cena promítá o poznání výrazněji než to, že čas od času necháte rozsvíceno v koupelně.

Malé úspory dělají velké úspory

Srovnání energií odhalí rozdíly v cenách a vždy záleží pouze na vás, jak se získanou informací naložíte. Pozor, určitě nepřehlížejte ani malé rozdíly, protože v dlouhodobém horizontu jsou dokonce i minimální částky znát. Nebo snad nechcete levnější plyn a vyhovuje vám platit víc? Určitě ne. Proto si rozdíl cen stáhněte na celý rok, případně na ještě delší období. Možnou roční úsporu vidíte i v samotném srovnání.

Pro zjištění cen plynu u jednotlivých dodavatelů můžete využít také ceníky pro rok 2017. Připravit se na topnou sezónu s předstihem je rozhodně správným krokem k ochraně vašeho rodinného rozpočtu.

Častou překážkou pro přechod k levnějšímu dodavateli je strach z komplikovaného procesu, rozvázování několikastránkové smlouvy a další byrokracie, ve které se člověk snadno ztratí. Podobné obavy jsou v dnešní době naštěstí zcela zbytečné. Ze změny dodavatele nemusíte mít strach. Vše za vás může zdarma vyřídit specializovaná společnost. Na vás je pouze výběr dodavatele a jeho produktu.

Když hledáte okamžité řešení

Jen pár údajů vám stačí k tomu, abyste si online porovnali ceny energií a rozhodli se pro levnějšího dodavatele. Online porovnání vždy počítá s nejaktuálnějšími cenami a vy tak máte jistotu, že si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. S předraženými účty se můžete jednou provždy rozloučit a uspořené peníze využít na něco pořádného.