Jste zde

Nedoplatky za energie jsou nemilé. Jak se jim vyhnout?

Zdroj:
Celý rok se snažíte ze všech sil šetřit a pak to přijde. Vyúčtování energií a v něm neočekávané nedoplatky společně s navýšením záloh. Pokud se podobný scénář opakuje rok co rok, není velkým překvapením, že vám dochází trpělivost.

19. 6. 2017

Jak zatočit s vysokými účty za energie a neplatit ani o korunu navíc? Poradíme vám v následujících řádcích.

Chybu hledejte nejen v plýtvání

Při pohledu na vysoký účet začne většina lidí přemýšlet nad tím, zda-li náhodou někde v jejich domácnosti nedochází ke zbytečnému plýtvání. Nechat elektrické topení topit Pánu Bohu do oken a svítit jako na zámku skutečně není dvakrát moudré, nicméně hledat chybu pouze ve starých oknech či častém svícení také není řešení. Snížit výdaje za energie dokážete i bez kompromisů a vysokých investic do rekonstrukce.

V první řadě je důležité srovnat energie a zjistit, zda je váš dodavatel skutečně tak výhodný, jak si myslíte. Online srovnání vám zabere pár minut, je zcela bez závazku a nic nestojí. Ihned máte dokonalý přehled o tom, jak velkou částku změnou dodavatele ušetříte. Výdaje z pochopitelných důvodů zpětně neovlivníte, ale to neznamená, že vás další účet musí opět zaskočit.

Prozkoumejte výsledky srovnání. Zjistíte, že cena plynu či elektřiny se u jednotlivých dodavatelů liší, a to někdy zcela zásadně. Do celkových výdajů se cena promítá o poznání výrazněji než to, že čas od času necháte rozsvíceno v koupelně.

Malé úspory dělají velké úspory

Srovnání energií odhalí rozdíly v cenách a vždy záleží pouze na vás, jak se získanou informací naložíte. Pozor, určitě nepřehlížejte ani malé rozdíly, protože v dlouhodobém horizontu jsou dokonce i minimální částky znát. Nebo snad nechcete levnější plyn a vyhovuje vám platit víc? Určitě ne. Proto si rozdíl cen stáhněte na celý rok, případně na ještě delší období. Možnou roční úsporu vidíte i v samotném srovnání.

Pro zjištění cen plynu u jednotlivých dodavatelů můžete využít také ceníky pro rok 2017. Připravit se na topnou sezónu s předstihem je rozhodně správným krokem k ochraně vašeho rodinného rozpočtu.

Častou překážkou pro přechod k levnějšímu dodavateli je strach z komplikovaného procesu, rozvázování několikastránkové smlouvy a další byrokracie, ve které se člověk snadno ztratí. Podobné obavy jsou v dnešní době naštěstí zcela zbytečné. Ze změny dodavatele nemusíte mít strach. Vše za vás může zdarma vyřídit specializovaná společnost. Na vás je pouze výběr dodavatele a jeho produktu.

Když hledáte okamžité řešení

Jen pár údajů vám stačí k tomu, abyste si online porovnali ceny energií a rozhodli se pro levnějšího dodavatele. Online porovnání vždy počítá s nejaktuálnějšími cenami a vy tak máte jistotu, že si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. S předraženými účty se můžete jednou provždy rozloučit a uspořené peníze využít na něco pořádného.

JO, přesně tohle se mi stalo dva roky po sobě, když to přišlo poprvé. říkal jsem si ok asi jsme si trochu víc přitopili, než abychom se oblékli, když to přišlo i další rok, tak už se mi to ale nezdálo a začal jsem se poohlížet po změně, protože když už to bylo takhle dva roky po sobě tak ten třetí by byl jak přes kopírák. Takže jsem začal zjišťovat ke komu bychom se přehlásili. Jako okamžité řešení jsem navrhnul změnu dodavatele a pomocí porovnávače jsem hledal. Pak jsem si už sám vybíral ze tří top a skončili jsme u comfort energy, kde jsme nyní pře rok a nedoplatky už se nám tady znovu neopakovali, ba naopak nám snížili měsíční platby a po prvním roce ještě nějaké drobné vraceli. Teď ty výdaje máme mnohem sympa.