Jste zde

Nahraďte starý kotel tepelným čerpadlem. Rozvody měnit nemusíte

tepelné čerpadlo daikin Zdroj: daikin.cz
Také máte pocit, že tepelné čerpadlo je technologie, která se hodí spíš do novostaveb, maximálně totálních rekonstrukcí, při nichž se mění i trubky a radiátory? Tak to ale není.

11. 11. 2020

Ve většině případů je dostačující standardní (nízkoteplotní) tepelné čerpadlo, které lze napojit na stávající rozvody. Existují i tepelná čerpadla (vysokoteplotní), která do otopné soustavy dodávají vodu teplejší, takže i ve starém domě s vysokými tepelnými ztrátami je lze použít jako naprosto dostačující zdroj tepla a teplé vody.

Vyměňte starý kotel, ať neplatíte pokutu 50 000 Kč

Tepelným čerpadlem můžete nahradit jak starý kotel na tuhá paliva, tak plynový či elektrický kotel (u něj bude návratnost investice nejrychlejší). Navíc do 1. září roku 2022 by podle Zákona o ochraně ovzduší měly být všechny staré kotle (první a druhé emisní třídy) vyměněny, jinak hrozí jejich provozovatelům pokuta ve výši 50 000 Kč. 

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám jedou dál

V některých krajích je stále možné požádat si při nákupu tepelného čerpadla o tzv. kotlíkovou dotaci. Jinde je už kapacita podaných projektů prozatím naplněná, stále je ale možné zažádat si o podporu i z programu Nová zelená úsporám. Kvalitní dodavatelé tepelných čerpadel vám budou schopni poradit, případně zajistí firmu, která vám s žádostí o dotaci pomůže. 

bydlimekvalitne-2.jpg

ohřev vody čerpadlem
Zdroj: 
www.daikin.cz

Výše dotace se pohybuje v řádech desítek tisíců korun. Například pokud byste nahradili starý elektrický kotel tepelným čerpadlem vzduch-voda, které je u nás nejběžnější, získáte dotaci 65 000 Kč (bez nutnosti současně dům zateplovat). Při současném zateplení domu je podpora ještě vyšší.

Jaké tepelné čerpadlo do starého domu vybrat?

Vždy je dobré poradit se s odborníkem, který zhodnotí současný stav a navrhne řešení, které bude ekonomicky dávat největší smysl. Obecně se dá říct, že do starých domů je lepší vysokoteplotní tepelné čerpadlo, u něhož se nemusíte obávat, že v zimě nebude poskytovat dostatečný topný výkon. Nikdo asi nechce chodit v zimě i doma v bundě. Jsou ale možná i řešení kombinující plynový či elektrický kotel s nízkoteplotním tepelným čerpadlem vzduch-voda.

Co si u vysokoteplotního tepelného čerpadla pohlídat?

1.    Spolehlivost

Starší topné soustavy a rozvody mívají značné tepelné ztráty, proto je třeba, aby v nich proudila topná voda o daleko vyšší teplotě (60-70 °C), než jakou je schopno dodat nízkoteplotní tepelné čerpadlo. Je ovšem třeba se dodavatele zeptat, zda takto teplou vodu zvládne dané vysokoteplotní tepelné čerpadlo dodat i při nízkých venkovních teplotách, nebo dokonce v extrémních mrazech.

Letos se na trhu objevila novinka Daikin Altherma 3 H HT, která dodává vodu o teplotě 70 °C i při venkovní teplotě −15 °C. Dostatečný topný výkon a ohřev teplé vody zajistí dokonce i při venkovních teplotách vzduchu do −28 °C bez pomoci záložního elektrického zdroje! V našich zeměpisných šířkách jsou však takové mrazy naštěstí extrémem.

2.    Hlučnost

Důležitým parametrem u klimatizací i tepelných čerpadel je jejich hlučnost. Výrobci obvykle udávají hodnotu akustického tlaku (Lp) v určité vzdálenosti od zdroje a akustického výkonu (Lw).

Zeptejte se na možnost tichého chodu i maximální hlučnost. Tichý chod by se měl pohybovat kolem 35 dBA ve vzdálenosti 3 m od jednotky. To je asi jako šustění listí. Maximální hodnota akustického tlaku by neměla překročit 60 dBA, což je asi jako ruch v plné restauraci.