Jste zde

Moderní novostavba NENÍ panelák. Kvalita materiálů a provedení je totiž úplně jinde

Zdroj: cakovickypark.cz

Když se řekne novostavba… Vybaví se vám umakart, starý výtah a koupelna, do které se nevejde pračka? Moderní novostavby jsou jiné. Je to bydlení vycházející vstříc potřebám lidí. Ostatně přesvědčte se, nakoukli jsme do bytů v Čakovickém parku.

18. 4. 2013

Mezi sídlišti, která u nás vyrostla hlavně v 60. a 70. letech minulého století, a mezi moderními novostavbami, jež vznikají v posledních letech nejen v Praze, je obrovský rozdíl. V kvalitě provedení, v kvalitě materiálů, v celkové úrovni bydlení.

Šeď střídá zeleň, nekvalitu kvalita

Šedivá, anonymní a uniformní sídliště tak střídají mnohem menší projekty umístěné v zeleni a tvořené ve spolupráci s designéry a architekty. Jedním z takových je právě projekt Čakovický park. Zatímco např. na pražském Jižním Městě žije téměř sto tisíc obyvatel v desítkách zašlých panelových domů,  komorní prostředí městské části Čakovic poskytuje moderní a čisté architektuře Čakovického parku skvělé umístění v přírodě, kde najde klid a dostatek soukromí každý obyvatel kteréhokoli z jeho nových domů.

novy-cakovicky-park4

Takto to vypadá, když novostavba vzniká, třeba právě v Čakovickém parku.Zdroj: cakovickypark.cz

A proto je nesrovnatelný nejenom standard bydlení přímo v nich, ale i jejich okolí. „Projekt vyrostl v bezprostřední blízkosti zdejšího zámku a zámeckého parku,“ říká Ivan Ševěček, zástupce developerského projektu Čakovický park. Nelze totiž ani dost dobře porovnávat atmosféru „klasických“ sídlišť, kde dominují nekonečná a přesto plná parkoviště a vybydlená nákupní střediska, se životem v přátelském přírodním prostředí tohoto projektu, kde má každý automobil svoje parkovací místo v některém z podzemních podlaží, a před domy tak mohou být místo aut úhledné předzahrádky.

Kvalitní materiály a kvalitní provedení

Kvalitní materiály a kvalitní provedení – to je další rozdíl oproti běžným sídlištím. „Bydlení v Čakovickém parku by mělo být bydlením, které vychází vstříc potřebám lidí,“ říká opět ing. Ševěček. I proto se tu design a dispozice jednotlivých bytů řešily a stále řeší s designéry, včetně těch, které lidé znají z televizních pořadů o bydlení. Simona Fritz z pořadu „Jak se staví sen“ tu vytvořila vzorový byt a spolupracovala na vybavení dalších několika bytů.

novy-cakovicky-park2

Takto to v čakovickém parku vypadalo v srpnu 2012. Teď už je okolí plné zeleně. Zdroj: cakovickypark.cz

Designéři a architekti hovoří ve spojitosti s Čakovickým parkem o takzvaných chytrých dispozicích. Prostor je uspořádaný tak, aby ho člověk mohl využít do posledního centimetru čtverečního, aby se v něm ale zároveň cítil příjemně a ničím se neomezoval.

Samostatnou kapitolou jsou pak materiály. „Ve všech bytech je keramická dlažba, v obytných místnostech pak kvalitní plovoucí podlahy,“ popisuje dál Ivan Ševěček. Příčky v bytě jsou zděné, okna jsou vícekomorová s termoizolačním zasklením, vstupní dveře protipožární a s bezpečnostním kováním. To, co je u „klasického“ panelákového bytu chápáno jako nadstandard, je tady součástí standardního vybavení.

Dostatečný prostor pro život

Byty v Čakovickém parku mají dostatečně velkou koupelnu, která je klasicky zděná (žádný titěrný prostor, žádný zahnívající umakart. Je tu i dostatek úložných prostor – bez problémů do nich umístíte vestavěné skříně, k dispozici je i sklepní kóje. U větších bytů bývá i šatna, dvě toalety, případně dvě koupelny. Pokoje jsou prostorné, obývací pokoj je mnohdy propojený s jídelním, případně kuchyňským, koutem. V souboji kdo s koho vedou v případě moderních novostaveb i společné prostory, jejichž designu byla taktéž věnována náležitá pozornost. Jsou reprezentativní a moderní – což je pro většinu panelových domů utopií.

novy-cakovicky-park3

Bydlení, které je moderní, kvalitní a navíc v blízkosti centra hlavního města - to je Čakovický park. Zdroj: cakovickypark.cz

Když si závěrem uvědomíme běžnou cenu panelového bytu a vyčíslíme si průměrné náklady na jeho rekonstrukci a rekonstrukci celého domu, ukazuje se zřetelně, že projekt Čakovický park s převahou vítězí nejen nad ostatními srovnatelnými novostavbami na trhu, ale jednoznačně i nad zdánlivě cenově výhodnějšími byty v panelových domech.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že pro byty v Praze svítá na lepší časy a věřme, že projekt Čakovického parku je pouze první vlaštovkou, která bude brzy následována dalšími bytovými domy.     

kdyz se rekne novostavba, vybavi se mi sadrokarton a miniaturni mistnosti. 3+1 v novostavbe 60 m2. 1+1 v cihle 55 m2. 3+1 v panelu 80 m2. co tam mate dal? ani zadarmo.

Tomu se ani nechce věřit: první vlaštovka po dvaceti letech "novostaveb", kde člověk kouká partajím v protějším domě do talíře? "Novostaveb", kde v zimě plesniví omítka okolo oken, protože jsou tato vsazena do vnějšího pláště domu a vymrzají? "Novostaveb", kam ani ne po pěti letech od dokončení musí chodit statik, protože ve všech bytech jsou trhliny od přízemí až do osmého patra? "Novostaveb", kde jsou slyšet kroky z chodby o patro výš? "Novostaveb," kde se po "kvalitních plovoucích podlahách" nesmí pomalu ani chodit, aby se v nich nedělaly rýhy? "Novostaveb," které sice mají zděné příčky, ale jen na půl cihly, aby to stavitele moc nestálo?

Pokud je to opravdu první vlaštovka, pak přilétá setsakra pozdě, když už jsou všechny slušné stavební plochy zabrané novodobými ošizenými "nepaneláky", takže normální poctivé domy se musí stavět v polích mezi vesnicemi.
Ale aby nám ta pole jednou setsakra nechyběla. :-)