Jste zde

Máte malý byt? Vsaďte na sklo, studené barvy a zrcadlení

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Malý byt. Pro někoho jen první přechodné bydlení, pro jiného realita na dlouhá léta. Tak jako tak se ale vždycky hodí pár tipů na to, jak svůj malý byt opticky zvětšit. Co pomůže? Světlé barvy, kvalitní osvětlení a zrcadla.

1. 7. 2018

Průměrná obytná plocha průměrného českého bytu je zhruba padesát metrů čtverečních. Alespoň to tedy tvrdí údaje ze sčítání obyvatel, domů a bytů z roku 2001. Za malý byt se nicméně považují byty, které mají obytnou plochu menší než čtyřicet metrů čtverečních – a těch je v Česku zhruba třetina.

A pozor, v republice je i šest procent bytů, jejichž plocha je menší než dvacet metrů čtverečních. To už jsou opravdoví prcci, co říkáte?

Světlo, světlo, světlo! To je základ optického zvětšení bytu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Malý byt může být pro někoho neštěstím, na druhou stranu to ale neznamená, že člověk bydlí v kotci v králíkárně. Vhodným uspořádáním nábytku se dají udělat malé zázraky. A svou nezastupitelnou roli mají v těchto případech i tipy na optické zvětšení malého bytu.

Barevné tipy – vsaďte na světlé barvy

Barvy jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, který rozhoduje o tom, zda budeme místnost vnímat jako velkou, nebo malou. Vliv má nejen barva stěn, ale i barva podlahy nebo vzor koberce.

Barvy jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, který rozhoduje o tom, zda budeme místnost vnímat jako velkou, nebo malou. Vliv má nejen barva stěn, ale i barva podlahy nebo vzor koberce.Zdroj: www.bigstockphoto.com

 • Při malování stěn malé místnosti se vyhněte velkým červeným plochám. Právě červená barva je totiž považována za jedno z nejplošších barev, tedy za barvu, která prostoru nedává hloubku, malou místnost tak opticky ještě zmenší.
 • Podlahu vyberte ve světlém a zároveň teplém odstínu. Je sice pravda, že teplá a tmavá barva na nás při chůzi působí bezpečněji a útulněji, ale do malého bytu je prostě nevhodná. Teplá a světlá barva naopak celý prostor odlehčí a prosvětlí.
 • Vsaďte na stejnou podlahu v celém bytě. Pokud máte malý byt, zapomeňte na to, že v obýváku bude koberec a v kuchyni dlažba. Podlaha by v tomto případě měla být jednolitá. Díky tomu se byt opticky zvětší.
 • Studené a světlé barvy prostor zvětšují. Zapomeňte tedy na to, že si malou kuchyň vymalujete tmavě oranžovou. Naopak. Vsaďte na světlejší odstín ideálně spíše studený a pokoj rozsviťte třeba pomocí tmavých kontrastních doplňků.
 • Koberec volte spíše obdélníkový. Pokud se rozhodnete pro koberec, pak by měl mít neutrální barvu a v případě kusového koberce volte spíše obdélníkový tvar, který místnost opticky protáhne.

Teplé odstíny barev optické velikosti bytu nepomohou, tady jsou ale použité s citem.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tipy pro osvětlení – nasměrujte svítidla vzhůru

Světlo je důležitou součástí bytu – ač právě výběr osvětlení spousta lidí podceňuje. V případě malého bytu se to ale nevyplácí. Špatně vybraná svítidla udělají z malého bytu temnou kobku.

 • Nepodceňujte výběr osvětlení. Správně světlo – ať už přirozené nebo umělé – je vedle barev druhým stavebním kamenem útulného interiéru. Proto jeho výběr v ideálním případě konzultujte s odborníky.
 • Vsaďte na jednoduchost. V malých místnostech zapomeňte na opulentní křišťálové lustry, ale vsaďte spíše na střídnost – a to jak tvarovou, tak materiálovou. Vybírejte spíše střízlivé modely, ideálně ve světlých barvách.
 • Pusťte do interiérů denní světlo. A to skrze lehké a transparentní závěsy. Zapomeňte naopak na těžké materiály a tmavé barvy, pak by váš malý byteček připomínal kobku.
 • Umístěte světlo před zrcadlo. I to je jeden z designérských typů. Mimo to prý místnost opticky zvětší, když dekorační svítidla zamíříte směrem vzhůru, ke stropu. A posledním typem je umístění světla tak, aby osvětlovalo dvě protější stěny.

Vsaďte na stejnou podlahu v celém bytě. Pokud máte malý byt, zapomeňte na to, že v obýváku bude koberec a v kuchyni dlažba. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tipy pro zrcadlení – zrcadlo místo obrazu

Už jen z logiky fyzikálních zákonů je jasné, že zrcadlo a odraz v něm prostor opticky zvětšují. V malém bytě byste tedy měli vsadit právě na plochy, ve kterých se odráží okolí. A místnosti budou hnedka alespoň pro oči malinko větší!

Nepodceňujte výběr osvětlení. Správně světlo – ať už přirozené nebo umělé – je vedle barev druhým stavebním kamenem útulného interiéru. Zdroj: www.bigstockphoto.com

 • Správně umístěné zrcadlo zvětší místnost dvojnásobně. Pokud umístíte zrcadlo na stěnu úzké chodby, pak ji příjemně rozšíříte. Vždy ale myslete na to, že odraz v zrcadle by měl být taktéž příjemný.
 • Vyměňte obrazy právě za zrcadla. Toto je mírně kontroverzní designérská rada, která ale umí zázraky. Zkuste třeba v obývacím pokoji vyměnit veliký obraz v rámu za zrcadlo – taktéž v pěkném rámu.
 • Vsaďte na zrcadlové plochy. V malém bytě je kladem všechno, v čem se odráží okolí. Takže při výběru vestavěné skříně zvolte zrcadlo, nebo alespoň lesklý povrch a stejně tak postupujte u všech dvířek a uzavřených skříněk.

Máte ze své malé koupelny pocit, že je to místnost, na kterou nemá cenu plýtvat energií, protože už stejně lepší nebude? Pozor, i ona může být jedním z úžasných koutků vašeho malého bytu. Stačí jen vědět, jak na to, v čem dělat kompromisy a v čem být naopak neústupní

Jděte na to z hlediska optiky

Malou místnost samozřejmě nezvětšíte, pokud nezačnete bourat panely a jádra. Důležité je ale umět naložit s prostorem, který jí stavitelé vyhradili, a taky mít povědomí o tom, jak funguje optické zvětšování. Jak to tedy je?

[[{"fid":"4098","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Jakýkoli malý prostor opticky zvětší lesklé povrchy nebo zrcadla.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"malá lesklá koupelna","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Jakýkoli malý prostor opticky zvětší lesklé povrchy nebo zrcadla.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"malá lesklá koupelna","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"malá lesklá koupelna","title":"Jakýkoli malý prostor opticky zvětší lesklé povrchy nebo zrcadla.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"1"}}]]

 • Posviťte si na to. Světlo opticky zvětšuje a platí to o všech místnostech, koupelnu nevyjímaje. Jedno světlo na stropě je fajn, ale nezapomeňte na další na skříňku, dodat můžete i bodovky nebo LED pásky – kamkoli, kde se vám budou zamlouvat. Pokud máte v koupelně okno a nebydlíte-li v přízemí, nezatemňujte ho a nedávejte do něj nic, co by příliš omezilo přístup denního světla.
 • Mějte zrcadla. Ne, v koupelně nemusíte mít jedno zrcadlo. Kromě skříňky, u které se (nejspíš) dámy malují, můžete mít zrcadlovou klidně celou stěnu nebo aspoň její část. Pomohou třeba i částečně prosklené dveře. I zrcadla opticky zvětšují, tak toho využijte.  
 • Volte světlé barvy. U koupelen si můžete barvu vybírat, o tom není pochyb. Jenže u malých koupelen omezte výběr na světlé barvy. Kromě bílé to může být například světlá šedá, světlé odstíny žluté, oranžové nebo hnědé. Tabu není ani modrá, ale zvažte, jestli na vás nebude působit moc studeně a nevlídně.

A co prostor?

Pravidlo číslo 1 zní - udržujte pořádek. Nemyslíme tím jen pravidelný úklid, i když to, že bude mít každá věc své místo a na něm taky bude setrvávat, hodně pomůže. Myslete ale hlavně na to, abyste v malé koupelně neměli příliš mnoho věcí, třeba doplňků. Když se to stane, koupelna vypadá přeplněně a nepůsobí dobrým dojmem. A samozřejmě vypadá menší. 

Častou otázkou je také z hlediska prostoru to, jaké tvary nábytku do koupelny volit – zda hranaté, či oblé. Odborníci se shodují, že oblé tvary jsou nám na pohled příjemnější, ale hranaté jsou tak nějak přehlednější a do malých prostor vhodnější. Vždy hlavně záleží na tom, zda oblé tvary nezabírají víc místa, než by bylo potřeba. Někde mohou být naopak skutečně ideálním řešením. Oblíbenou volbou je výbava atypických tvarů, ať už jde o sprchový kout, vanu nebo skříňky.

[[{"fid":"4097","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Sprchový kout je praktickým řešením do malé koupelny. Pokud ale milujete dlouhé koupele, pak máte smůlu.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"bílý sprchový kout","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Sprchový kout je praktickým řešením do malé koupelny. Pokud ale milujete dlouhé koupele, pak máte smůlu.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"bílý sprchový kout","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"bílý sprchový kout","title":"Sprchový kout je praktickým řešením do malé koupelny. Pokud ale milujete dlouhé koupele, pak máte smůlu.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"2"}}]]

Další dilema je to, zda mít v malé koupelně vanu, která zabere hodně místa, nebo sprchový kout, v němž si ovšem koupel nedopřejete, ani kdybyste stokrát chtěli. Rozměry vany jsou docela omezující, ale na druhou stranu je možné mít nad vanou umyvadlo, čímž se rovněž šetří místo. Záleží tedy na vás, na dispozicích vaší koupelny a na tom, čemu nakonec dáte přednost.

Koupelna a toaleta v jednom. Je to dobrý nápad?

Spousta panelákových bytů má dnes vybourané jádro a spojený prostor toalety s koupelnou. Dobrý nápad to je, pokud se předem dostatečně seznámíte s výhodami a nevýhodami tohoto řešení. 

[[{"fid":"5251","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"V malých prostorech se vyvarujte tmavých barev. Prostor ještě opticky zmenší.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"koupelna v tmavých barvách","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"V malých prostorech se vyvarujte tmavých barev. Prostor ještě opticky zmenší.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"koupelna v tmavých barvách","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"koupelna v tmavých barvách","title":"V malých prostorech se vyvarujte tmavých barev. Prostor ještě opticky zmenší.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"3"}}]]

Menší míra soukromí, větší potřeba logistiky a pohybu v místnosti nebo nutnost častějšího úklidu vás může nemile překvapit. Vizuálně ovšem tyto místnosti vypadají skvěle a při spojení prostor s chodbičkou ještě získáte tolik místa, že si budete moci dovolit jak vanu, tak sprchový kout.

Zdroje:

 • https://www.siko.cz/stylova-reseni/mala-koupelna
 • https://homebydleni.cz/bydleni/koupelny/prakticke-napady-pro-malou-koupelnu/
 • https://www.prozeny.cz/clanek/mala-koupelna-podivejte-se-jak-do-ni-dostat-vsechno-potrebne-11694
 • https://koupelny-wc.bydleniprokazdeho.cz/koupelny-a-wc/mala-koupelna-usporadejte-ji-chytre.php
Zdroj: www.bigstockphoto.com

Prosklená plocha nejen odráží okolí a tím opticky zvětšuje bydleníZdroj: www.bigstockphoto.com