Jste zde

Máte malý byt? Vsaďte na sklo, studené barvy a zrcadlení

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Malý byt. Pro někoho jen první přechodné bydlení, pro jiného realita na dlouhá léta. Tak jako tak se ale vždycky hodí pár tipů na to, jak svůj malý byt opticky zvětšit. Co pomůže? Světlé barvy, kvalitní osvětlení a zrcadla.

1. 7. 2018

Průměrná obytná plocha průměrného českého bytu je zhruba padesát metrů čtverečních. Alespoň to tedy tvrdí údaje ze sčítání obyvatel, domů a bytů z roku 2001. Za malý byt se nicméně považují byty, které mají obytnou plochu menší než čtyřicet metrů čtverečních – a těch je v Česku zhruba třetina.

A pozor, v republice je i šest procent bytů, jejichž plocha je menší než dvacet metrů čtverečních. To už jsou opravdoví prcci, co říkáte?

Světlo, světlo, světlo! To je základ optického zvětšení bytu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Malý byt může být pro někoho neštěstím, na druhou stranu to ale neznamená, že člověk bydlí v kotci v králíkárně. Vhodným uspořádáním nábytku se dají udělat malé zázraky. A svou nezastupitelnou roli mají v těchto případech i tipy na optické zvětšení malého bytu.

Barevné tipy – vsaďte na světlé barvy

Barvy jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, který rozhoduje o tom, zda budeme místnost vnímat jako velkou, nebo malou. Vliv má nejen barva stěn, ale i barva podlahy nebo vzor koberce.

Barvy jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, který rozhoduje o tom, zda budeme místnost vnímat jako velkou, nebo malou. Vliv má nejen barva stěn, ale i barva podlahy nebo vzor koberce.Zdroj: www.bigstockphoto.com

 • Při malování stěn malé místnosti se vyhněte velkým červeným plochám. Právě červená barva je totiž považována za jedno z nejplošších barev, tedy za barvu, která prostoru nedává hloubku, malou místnost tak opticky ještě zmenší.
 • Podlahu vyberte ve světlém a zároveň teplém odstínu. Je sice pravda, že teplá a tmavá barva na nás při chůzi působí bezpečněji a útulněji, ale do malého bytu je prostě nevhodná. Teplá a světlá barva naopak celý prostor odlehčí a prosvětlí.
 • Vsaďte na stejnou podlahu v celém bytě. Pokud máte malý byt, zapomeňte na to, že v obýváku bude koberec a v kuchyni dlažba. Podlaha by v tomto případě měla být jednolitá. Díky tomu se byt opticky zvětší.
 • Studené a světlé barvy prostor zvětšují. Zapomeňte tedy na to, že si malou kuchyň vymalujete tmavě oranžovou. Naopak. Vsaďte na světlejší odstín ideálně spíše studený a pokoj rozsviťte třeba pomocí tmavých kontrastních doplňků.
 • Koberec volte spíše obdélníkový. Pokud se rozhodnete pro koberec, pak by měl mít neutrální barvu a v případě kusového koberce volte spíše obdélníkový tvar, který místnost opticky protáhne.

Teplé odstíny barev optické velikosti bytu nepomohou, tady jsou ale použité s citem.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tipy pro osvětlení – nasměrujte svítidla vzhůru

Světlo je důležitou součástí bytu – ač právě výběr osvětlení spousta lidí podceňuje. V případě malého bytu se to ale nevyplácí. Špatně vybraná svítidla udělají z malého bytu temnou kobku.

 • Nepodceňujte výběr osvětlení. Správně světlo – ať už přirozené nebo umělé – je vedle barev druhým stavebním kamenem útulného interiéru. Proto jeho výběr v ideálním případě konzultujte s odborníky.
 • Vsaďte na jednoduchost. V malých místnostech zapomeňte na opulentní křišťálové lustry, ale vsaďte spíše na střídnost – a to jak tvarovou, tak materiálovou. Vybírejte spíše střízlivé modely, ideálně ve světlých barvách.
 • Pusťte do interiérů denní světlo. A to skrze lehké a transparentní závěsy. Zapomeňte naopak na těžké materiály a tmavé barvy, pak by váš malý byteček připomínal kobku.
 • Umístěte světlo před zrcadlo. I to je jeden z designérských typů. Mimo to prý místnost opticky zvětší, když dekorační svítidla zamíříte směrem vzhůru, ke stropu. A posledním typem je umístění světla tak, aby osvětlovalo dvě protější stěny.

Vsaďte na stejnou podlahu v celém bytě. Pokud máte malý byt, zapomeňte na to, že v obýváku bude koberec a v kuchyni dlažba. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tipy pro zrcadlení – zrcadlo místo obrazu

Už jen z logiky fyzikálních zákonů je jasné, že zrcadlo a odraz v něm prostor opticky zvětšují. V malém bytě byste tedy měli vsadit právě na plochy, ve kterých se odráží okolí. A místnosti budou hnedka alespoň pro oči malinko větší!

Nepodceňujte výběr osvětlení. Správně světlo – ať už přirozené nebo umělé – je vedle barev druhým stavebním kamenem útulného interiéru. Zdroj: www.bigstockphoto.com

 • Správně umístěné zrcadlo zvětší místnost dvojnásobně. Pokud umístíte zrcadlo na stěnu úzké chodby, pak ji příjemně rozšíříte. Vždy ale myslete na to, že odraz v zrcadle by měl být taktéž příjemný.
 • Vyměňte obrazy právě za zrcadla. Toto je mírně kontroverzní designérská rada, která ale umí zázraky. Zkuste třeba v obývacím pokoji vyměnit veliký obraz v rámu za zrcadlo – taktéž v pěkném rámu.
 • Vsaďte na zrcadlové plochy. V malém bytě je kladem všechno, v čem se odráží okolí. Takže při výběru vestavěné skříně zvolte zrcadlo, nebo alespoň lesklý povrch a stejně tak postupujte u všech dvířek a uzavřených skříněk.

Před několika lety odstartoval tento trend v panelových domech, kde jejich obyvatele přestalo bavit nevzhledné umakartové jádro z počátku 90. let (v tom lepším případě). Houfně se začalo bourat a zase stavět, někdo spojil koupelnu s předsíňkou a toaletu elegantně oddělil stěnou nebo příčkou z nejrůznějších materiálů, jiný zase toaletu ponechal jako součást nově vzniklé koupelny. Tomu všemu ale předcházelo dlouhé rozhodování.

Promýšlejte finance, ale i praktičnost

Tím prvním, co nás napadne, když chceme jakkoli rekonstruovat, jsou finance. Kolik nás to bude stát? Na čem se dá ušetřit, aby to nemělo dopad na výsledek? To ale není všechno. Každý, kdo se rozhodne vybourat v bytě jádro nebo v nově vznikajícím domě koupelnu s toaletou automaticky spojit, musí vzít v úvahu i nevýhody, ač se možná zpočátku zdá, že žádné nejsou. A i kdyby byly, tak že je ta krása stylové a vzdušné koupelny s WC zastíní. Jenže to tak není.

A víte, jakou barvu do koupelny použít? Vylaďte barvy ve svém bytě - 5 tipů pro lepší bydlení

[[{"fid":"3210","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Toaletu můžete od zbytku koupelny oddělit příčkou - odpovězte si ale na to, zda vám bude příjemné koulenu třeba během koupele s někým sdílet...","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"luxusní koupelna s oknem","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Toaletu můžete od zbytku koupelny oddělit příčkou - odpovězte si ale na to, zda vám bude příjemné koulenu třeba během koupele s někým sdílet...","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"luxusní koupelna s oknem","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"luxusní koupelna s oknem","title":"Toaletu můžete od zbytku koupelny oddělit příčkou - odpovězte si ale na to, zda vám bude příjemné koulenu třeba během koupele s někým sdílet...","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"1"}}]]

Výhody a nevýhody toalety v koupelně

Argument, že je spojení toalety s koupelnou módní a pěkné, může záhy vystřídat nepěkné zjištění, že toto řešení je možná skvělé, ale ne pro vás.

Představte si typickou čtyřčlennou rodinu – dva dospělé a dvě větší děti. Ráno zákonitě každý z nich musí navštívit toaletu a obsadí tím pádem i koupelnu, tedy nikdo se nedostane do sprchy, do vany nebo k umyvadlu, aby si jen umyl obličej nebo si vyčistil zuby. Provoz v takto vybudované koupelně musí rodina promýšlet a organizovat, což zvláště ráno může být náročné a po čase hodně únavné.

[[{"fid":"3211","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Propojení toalety s koupelnou je odvážné řešení. Pokud ale v bytě bydlíte sami, nebo jen s partnerem, nebude to takový problém.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"koupelna se záchodem","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Propojení toalety s koupelnou je odvážné řešení. Pokud ale v bytě bydlíte sami, nebo jen s partnerem, nebude to takový problém.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"koupelna se záchodem","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"koupelna se záchodem","title":"Propojení toalety s koupelnou je odvážné řešení. Pokud ale v bytě bydlíte sami, nebo jen s partnerem, nebude to takový problém.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"2"}}]]

Nabízí se potom jen jedno řešení – mít ještě jednu toaletu samostatně. To jde obvykle v rodinných domech, v panelácích je to téměř nemyslitelné. Mít koupelnu spojenou s toaletou je tedy vhodné spíše v domácnosti, kterou obývá jeden člověk, řešitelná a únosná je situace ještě ve dvou. Potom už může přijít problém.

Trápí vás problém zvaný Malá koupelna: Zbavte se umakartu a investujte do atypu!

Koupelna s toaletou vyžaduje více hygieny

Častější uklízení je v případech spojení WC s koupelnou na místě. Po spláchnutí toalety totiž voda rozvíří bakterie, které se začnou šířit vzduchem a usazovat se všude – na ručnících nebo třeba na zubních kartáčcích. Pokud se rozhodnete pro spojení těchto dvou místností v jednu, vezměte v potaz i to, že budete muset častěji uklízet a celkově se o koupelnu lépe starat.

[[{"fid":"5251","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Především v panelákových bytech není místa nazbyt - a tak často dochází k vybourání umakartového jádra a propojení koupelny s toaletou.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"tmavě hnědá koupelna","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Především v panelákových bytech není místa nazbyt - a tak často dochází k vybourání umakartového jádra a propojení koupelny s toaletou.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"tmavě hnědá koupelna","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"tmavě hnědá koupelna","title":"Především v panelákových bytech není místa nazbyt - a tak často dochází k vybourání umakartového jádra a propojení koupelny s toaletou.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"3"}}]]

Rozhodněte se podle svého vkusu

Klady a zápory koupelny spojené s toaletou vnímá každý jinak. Ne všichni by měli problém s koupáním v přítomnosti někoho dalšího, kdo by si u umyvadla čistil zuby. A ne všichni by to na druhou stranu snesli.

Záleží na tom, jak je vaše domácnost početná, jak je uzpůsobená a jak spolu její členové žijí. Pokud se vám taková prostorná koupelna s toaletou líbí a myslíte, že se k vám hodí, neváhejte a pusťte se do jejího vybudování

Zdroje:

 • https://www.homeincube.cz/koupelna-spojena-toaletou-prozradime-vyhody-i-nevyhody-ktere-spojeni-obnasi/
 • https://www.homeincube.cz/oddelene-spojene-wc-koupelnou/
 • https://www.koupelny-diamant.cz/aktuality/spojeni-koupelny-a-wc.html
 • https://www.dumazahrada.cz/clanek/wc-20220117.html
 • https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/vecne-dilema-oddelena-toaleta-nebo-jako-soucast-koupelny
Zdroj: www.bigstockphoto.com

Prosklená plocha nejen odráží okolí a tím opticky zvětšuje bydleníZdroj: www.bigstockphoto.com