Jste zde

Malování na kameny je in. Začněte s ním taky, odreagujete se

malování na kamínky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vsadíme se, že jste při procházce v přírodě už narazili na podivně barevný kamínek a až při bližším ohledání jste zjistili, že je pomalovaný. Takové malování na kameny je teď velmi oblíbenou činností a malovat můžete i vy!

8. 11. 2020

Nevadí, že jste možná při výtvarce nevynikali. Důležité je, že si u takhle kreativní činnosti můžete odpočinout. Musíte se na ni totiž tak soustředit, že úplně zapomenete na svět kolem sebe. To si pak uvědomíte až zpětně, třeba když se u kamínků zapomenete a do reality vás vrátí až pohled na hodiny. Starosti tedy půjdou najednou úplně mimo vás a to je zvlášť v téhle době nesmírně úlevné. 

Jak to s kamínky funguje? Vyměňujte je!

Jestli vám na vašich toulkách padl do oka nádherně pomalovaný kamínek, možná jste se ho báli sebrat. Od toho tam ale je! Účelem těchhle kamenů je udělat radost těm, kteří je najdou. Ještě lepší potom je, když sami malujete a když za jeden kamínek, který si vezmete, dáte „do placu“ nějaký svůj. 

Pokud vás baví tvořit, můžete zkusit i Japonské umění furoshiki: Naučte se balit dárky opravdu originálně. Do látky a šátků!

1_2.jpg

smajlíci na kamíncích
Zdroj: 
https://bit.ly/38hD4qX

Jak začít malovat na kameny a čím

Je to jednoduché a časem si celý postup určitě zautomatizujete. Nejdřív se ale budete muset vybavit, a to nejen kamínky, ale i vhodnými barvami (nejlepší jsou pro tyto účely akrylové), fixačními prostředky, štětečky, paletou (můžete klidně používat papírové tácky) a permanentním fixem, abyste si svůj motiv mohli předkreslit. Případně můžete kreslit akrylovými fixy.

Každý kamínek, který si venku vyberete, očistěte. Potom na něj naneste základní (krycí) barvu – bílou (ale nemusíte!). Fixem na něj po zaschnutí nakreslete motiv, který chcete vytvořit, a znovu kámen přetřete bílou barvou, aby fix jen lehce prosvítal. Pak už jen malujte! Nakonec, až barvy zaschnou, ještě vezměte fixační lak a malbu zafixujte. Tím ji ochráníte před poškozením

2_1.jpg

kamínek jako kulečníková koule
Zdroj: 
https://bit.ly/353JiIJ

Malujte, co chcete. Fantazii se meze nekladou

Nemusíte být malíř světového formátu. Malujte si pro radost. Vaše malby můžou mít systém a řád, ale nemusejí. Můžou být abstraktní, ale i dokonale konkrétní. Ujmou se zvířátka, emotikony i cokoli jiného. Důležité je, že z činnosti vy sami budete mít radost. 

Jakmile svoje dílo dokončíte, můžete ho nechat v přírodě i ve městě. Kdybyste mohli sledovat kolemjdoucí, viděli byste, že se jim vykouzlí každý takový kamínek úsměv na tváři. 

3_1.jpg

malované kamínky
Zdroj: 
https://bit.ly/3l3XxmH

Inspirace, kterou pro začátek určitě uvítáte

Jestli se nemůžete rozhodnout, co začít malovat, máme pro vás pár inspiračních obrázků, díky nimž třeba budete za moment vědět.

4_1.jpg

m&m kamínky
Zdroj: 
https://bit.ly/38ipfIw

5_1.jpg

malované kamínky
Zdroj: 
https://bit.ly/3mY74Mn

6_1.jpg

malovaný kamínek
Zdroj: 
https://bit.ly/3k4lmt1

7.jpg

Zdroj: 
https://bit.ly/2Ib4yUn

8.jpg

Zdroj: 
https://bit.ly/368Lmi1

9.jpg

malované kamínky jako ryby
Zdroj: 
https://bit.ly/2JCrhJf

10.jpg

malované kamínky
Zdroj: 
https://bit.ly/3mRMahY