Jste zde

Originální způsoby, jak nedat průvanu pod okny šanci: Vsaďte na rýži nebo písek

oranžový pléd u okna Zdroj: www.bigstockphoto.com
Když z bytu nebo domu uniká teplo, pocítíme to nejen na těle, ale zejména na naší peněžence. Abyste netopili „pánubohu do oken,“ a studený vzduch do místnosti nevnikal špatně těsnícími okny, vyzkoušejte některou z následujících vychytávek.

25. 10. 2020

Pěnová izolace na trubky

Zbyl vám ze stavby nebo rekonstrukce přebytečný mirelon nebo třeba kousek pěnové trubky? Pokud ne, oba pomocníky seženete za pár korun v hobby marketech nebo stavebnických potřebách. Kromě izolace kupte (nebo vydolujte ze skříně) ještě kus látky, který bude sloužit jako obdélníkový obal.  

Z trubky si uřežte dvě stejné podle šířky okna. Z látky pak ušijte, klidně i v ruce, jednoduchou kapsu, kterou uprostřed prošijte. Pak do každého otvoru vsuňte jednu trubku nebo kus smotaného mirelonu. Hotovou zarážku zavřete do oken (případně vsuňte pod dveře) a máte hotovo.

Vyzkoušejte: Zda máte dostatečně zaizolované obydlí, se dá zjistit i termogramem. Infračervený snímek pořízený termokamerou je specialistou na hledání úniků tepla z budov.

Pomůže písek nebo rýže

Látkovou kapsu, kterou následně vložíte na parapet k oknu, můžete snadno naplnit také rýží, luštěninami nebo třeba pískem. Průvaník, jak se lidově polštáři proti průvanu říká, zabrání úniku tepla z místnosti a zároveň nedovolí zimě proniknout skrze okna k vám. 

Látku, ze které budete polštář šít, navíc můžete přizpůsobit stylu interiéru i jeho barevnému vzezření. Děti si navíc můžou průvaník dozdobit nejrůznějšími textilními oušky, perličkami nebo jinými dekoracemi.

bigstock-draft-excluder-under-window-bl-328319464_1.jpg

doma vyrobený průvaník
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Průvaník můžete koupit, ale velmi snadno ho během odpoledne vyrobíte i doma.

Náš tip: Pokud nemáte čas cokoli vyrábět, nebo se vám nechce utrácet za komerční průvaníky, můžete okna utěsnit froté ručníky. Výsledek ale nebude bůhvíjak uspokojivý po estetické stránce.

Využijte staré punčocháče 

Pokud nejste manuálně zruční, šít neumíte nebo vás to třeba nebaví, můžete látku nahradit starými punčochami, které pískem nebo rýží naplníte. Uznáváme, že v interiéru nebudou působit zrovna dvakrát stylově, funkci ale budou plnit perfektně. 

Zapojte babičku nebo tchyni

Miluje vaše babička nebo třeba tchyně pletení? Zaměstnejte ji úkolem, jehož cílem bude upletení pestrobarevného (dutého) hada. Barevné kreace jistě ocení zejména nejmenší obyvatele domácnosti a vy získáte stylový průvaník, který můžete naplnit třeba drceným molitanem nebo polystyrenovými kuličkami. 

bigstock-woman-sitting-by-the-window-re-337482997_1.jpg

parapet jako čtecí koutek
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Když vám nefouká netěsnícími okny, může se široký parapet proměnit i ve stylový čtenářský koutek.

Náš tip: Jednoduchým, rychlým a účinným řešením jsou i v tomto případě těsnicí pásky, navíc se tak výrazně ztiší i zavírání dveří. Jejich pořízení ale samozřejmě není zadarmo. 

Trpaslíci, kteří nedají průvanu šanci

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo si krátí volný čas vyráběním roztomilých trpaslíků s čepicemi naraženými až doprostřed obličeje, opět ho můžete požádat o vytvoření několika trpaslíků, kteří budou spojení jednou dutou kapsou. Tu vyplníte výše zmíněným a opět získáte stylovou zábranu proti průvanu.