Jste zde

Pozapomenutý patison: Dejte šanci téhle "UFO" zelenině

žluté patisony Zdroj: www.bigstockphoto.com
Poznejte s námi patison. Pozapomenutý druh zeleninu, který v sobě ukrývá spoustu cenných látek. Připravit lze na mnoho způsobů a na zahradě se vám za málo péče odmění bohatou úrodou.

1. 9. 2020

Patison, nenáročná odrůda tykve obecné, býval běžnou součástí české kuchyně. V dnešní době je však tak trochu zapomenutou podzimní plodinou, kterou neumíme zpracovat. Přitom existuje spousta zajímavých a jednoduchých receptů, které z patisonu vykouzlí chutné a zdravé jídlo.

bigstock-group-of-yellow-and-green-patt-382019582.jpg

zelené patizony
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Patison je typický svým diskovitým tvarem, díky kterému se velmi často stává originální a zajímavou podzimní dekorací. 

Patison v kuchyni

Patison je velmi chutný a v kuchyni lze připravit na mnoho způsobů. Můžete ho zapékat, smažit, dusit, grilovat i podávat zasyrova. Mladé patisony, které není nutné loupat ani zbavovat středu s jadérky, můžete naložit do sladkokyselého nálevu jako okurky. Starší a větší plody zase můžete bez problémů skladovat i několik měsíců. 

bigstock-small-yellow-pattypan-squash-o-376252855.jpg

patizony v košíčku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při bohaté zálivce a dostatku živin se vám patisony odmění bohatou úrodou, kterou nebude stačit ani zpracovat. 

Patison můžete obalit v klasickém trojobalu i v těstíčku, můžete ho zapéct s nejrůznějšími druhy sýra, s bramborami, s masem i s rajčaty. Při přípravě bramboráků s ním můžete nahradit část brambor, můžete z něj uvařit chutnou a zdravou polévku a skvěle chutná i v zeleninovém salátu. 

Při vaření přidávejte patison do pokrmu až na úplný závěr. Velmi rychle změkne a při kratší tepelné úpravě si uchová mnohem více cenných látek. 

Za málo péče se vám odmění bohatou úrodou

Pěstování patisonů není nikterak náročné, ale velmi důležité jsou pravidelná zálivka a dostatek živin. Patisony je nutné pravidelně hnojit vlastním kompostem nebo umělými hnojivy. Výhodné je však i jeho pěstování přímo na kompostu, kde bude mít neustálý přísun živin. Mladé sazenice sázejte po "zmrzlých", chraňte je před slimáky a dopřejte jim dostatek prostoru. Patisony vytvářejí bohaté keře, které by mohly utlačovat ostatní sazenice. 

bigstock-close-up-of-baked-pattypan-sq-255956503.jpg

plněné patisony
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zralé patisony skladujte na suchém a chladném místě a před podáváním je zbavte tvrdých jader i tuhé slupky. 

Plody, které sklízíme od července do září, mají diskovitý tvar, zvlněné okraje a nejčastěji bílou barvu. Narazit však můžete i na zelené nebo žluté patisony – záleží na zvolené odrůdě. 
Patisony pravidelně sklízejte. Rostlina nedokáže v jeden moment uživit více jak tři plody! 

Ideální při redukční dietě 

Patizon v sobě ukrývá velké množství vody, vlákniny, minerálních látek, vitamínů a mnoho jiných cenných látek. Pročišťuje a regeneruje organismus, posiluje obranyschopnost a má pozitivní vliv na trávení. Jeho pravidelná konzumace posiluje srdce a snižuje vysoký krevní tlak i cholesterol. Skvěle funguje jako elixír mládí i jako prevence rakoviny střev. Neobsahuje mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu.