Jste zde

Koupě, nebo pronájem bytu? Ne každému se nákup bytu vyplatí!

Zdroj: Homesweethome.cz

Bydlíte v pronájmu a přemýšlíte, že si raději nějaký byt koupíte a budete bydlet ve vlastním? Pak přemýšlejte, jestli se vám nákup vyplatí. Ne vždy je vlastní byt výhodou.

6. 4. 2012

Samozřejmě, že hned na úvod musíme zmínit ekonomickou krizi, která od roku 2008 sráží ceny bytů a domů dolů v řádech desítek procent. Nutno ale poznamenat, že ceny nemovitostí před krizí byly mnohdy značně nafouknuté. Navíc kromě cen bytů klesají i pronájmy. Tak zvažte, jestli se vám přeci jen víc nevyplatí bydlet v cizím.

Pronájem – bydlení (téměř) bez závazků

Realitky, které byty prodávají i pronajímají, mají několik rad a tipů, jak správně vybrat. Patříte mezi ty, kteří se často stěhují za prací a nechce se vám řešit pravidelnou údržbu domu, nebo bytu? Pak vsaďte na pronájem. Podle občanského zákoníku (samozřejmě pokud v konkrétní smlouvě o pronájmu není stanoveno jinak) hradíte jako nájemce jen drobné práce a opravy.

home-sweet-home2

Útulné bydlení vyjde na miliony. Máte na něj? Zdroj: Homesweethome.cz

Hradíte tedy jednorázové opravy do výše pěti set korun a výsledná částka zároveň nesmí přesáhnout 70 korun za metr čtvereční ročně. Pokud tedy bydlíte v malé garsonce o čtyřiceti metrech čtverečních, musíte do ní ze svého „natankovat“ maximálně 2800 korun. To, co je nad rámec těchto oprav a zároveň je nezbytné, hradí majitel.

Čím větší město, tím větší ceny. Minimálně, co se cen nemovitostí týká. Pokud tedy do hledáčku internetového prohlížeče zadáte „prodej bytů Praha“, připravte se na to, že částky budou různé, ale rozhodně ne nízké. Ostatně právě ve velkých městech a pokud navíc člověk bydlí sám, nebo v páru, tedy bez širší rodiny, obvykle pronájem vychází jako ta levnější a výhodnější varianta.

Kdy se nákup vyplatí?

Existují samozřejmě důvody pro koupi bytu i ve větším městě. Narazili jste na byt, nebo dům ve skvělé lokalitě? Chcete se s rodinou usadit a začít ve vlastním? Máte něco našetřeno a nemusíte si tedy brát hypotéku na celou částku? Pak můžete uvažovat o nákupu, který bude ve výsledku výhodný.

home-sweet-home3

Na hypotéku dnes nedosáhne každý - navíc se kvůli ní pořízení domu může prodražit až o dvojnásobek. Zdroj: Homesweethome.cz

Je to logické. Čím více máte naspořeno, tím menší částku žádáte ve formě hypotéky po bance a tím méně přeplatíte. V okamžiku, kdy jdete do koupi bytu bez úspor, můžete ve výsledku zaplatit až dvakrát tolik – na úrocích a nejrůznějších poplatcích. Je tedy dobré si všechno pečlivě propočítat.

Z původní vize –  „Byt za dva miliony za 25 let splatíme a pak budeme bydlet ve svém!“ -  se celkem snadno může stát:  „Jo, tak ve výsledku mě to s poplatky a úroky vyšlo na miliony čtyři a za to bych při nájmu osm tisíc měsíčně bydlel v podnájmu 41 let!“ Není ten pronájem přeci jen výhodnější?

Banky navíc dnes poskytování hypoték značně omezují a ne každý na ni dosáhne. Zároveň je třeba si uvědomit, že hypotéka vám změní život. Ne na rok, nebo dva, ale na několik desetiletí!

je sice pravda, ze za 30 rokov z 2.5 mil budu 4, ale hodnota tych 4 mil o 30 rokov nemusi byt (pri sucasnej devalvacii a zvysovani cien) vyssia ako sucasnych 2.5 mil

dufat, ze najomne vydrzi 41 rokov na nezmenenej vyske 8 tisic je tiez z rise snov

ako 3. chybu by som ukazal, ze po 41 rokoch bude mat najomca nehnutelnost v hodnote 0, kdezto majitel domu bude mat stale funkcny dom, coraz drahsi pozemok a nizke naklady na byvanie

vela ludi si v produktivnom veku nasetri na byt/dom, aby po jeho splateni naklady na byvanie boli podstatne nizsie a v pripade nudze sa da nehnutelnost chapat aj ako investicia, na rozdiel od prenajateho bytu/domu

nehovoriac o moznostiach upravy/zariadovania nehnutelnosti podla svojich predstav ci pravdepodobnosti nuteneho vystahovania sa po absolvovani nakladnych uprav majitelom domu