Jste zde

Kočičí stelivo neocení jenom chlupáčci. Kočkolit zachrání telefon i grilovačku

kotě v kočkolitu Zdroj: Shutterstock
Že patří kočičí stelivo jenom do kočičího záchodu? Ale kdeže! V domácnosti i na zahradě najde široké spektrum využití. Zachrání utopený mobilní telefon, odmlží sklo v autě nebo zbaví nepříjemného zápachu vaše oblíbené boty. Co dalšího zvládne?

22. 7. 2022

Chystáte letní grilovačku pro rodinu nebo přátele? Pokud chcete předejít šlehajícím plamenům a prskajícímu tuku, vysypejte dno grilu dostatečnou vrstvou kočkolitu. Ten absorbuje stékající omastek a oheň nebude zbytečně šlehat a prskat.

Už žádné zamlžené sklo

Určitě se vám už někdy stalo, že jste pospíchali do práce nebo na důležitou schůzku, ale kvůli zamlženému oknu v autě jste museli odjezd odložit. Abyste v budoucnu nic podobného nemuseli řešit, rozmístěte po autě několik pytlíčků s kočičím stelivem. To skvěle absorbuje vlhkost a skla se tak přestanou mlžit.

shutterstock_1115726207.jpg

kočka v kočkolitu
Zdroj: 
Shutterstock
Kočkolit má mnoho praktických funkcí, které vycházejí z toho, že pohlcuje vlhkost i pachy.

Záchrana utopeného telefonu

Utopit drahý telefon je noční můrou každého z nás. Pokud se vám tenhle husarský kousek přece jen povede, telefon vypněte, sundejte všechny jeho odnímatelné části (např. kryty a baterii), důkladně ho vysušte a ponořte na 48 hodin do kočičího steliva (ideálně toho se silikagelem). Po vytažení telefon zapněte a co nejrychleji proveďte zálohu dat.

Už žádné zatuchlé knihy

Pokud knihy navlhnou, začne je provázet typický zápach zatuchliny. Navíc můžou začít plesnivět, o což asi u starších kousků nikdo z nás nestojí. Pokud se vám podařilo knihu namočit nebo zpozorujete, že její stránky navlhly, co nejdříve knihu otevřete a položte ji stránkami dolů na kočičí stelivo. Takto ji nechte přes noc.

Dalším způsobem, jak zbavit knihu vlhkosti, je její uložení do plastikového sáčku se silikagelem, kde ji necháte odpočívat 24 až 48 hodin.

shutterstock_2025281402.jpg

lopatka s kočkolitem
Zdroj: 
Shutterstock
Kočkolit vytáhne vlhkost z oblečení, ale i z utopeného mobilu.

Udrží oblečení suché

Nemáte na uložení sezónních věcí dostatek místa, a proto musíte volit vlhkou půdu nebo sklep? Pak je opět potřeba počítat s tím, že kousky oděvů mohou navlhnout, získat typický zápach zatuchliny nebo začít plesnivět.

Chcete-li výše zmíněnému předejít, položte mezi jednotlivé vrstvy oblečení ponožky naplněné kočičím stelivem. To přebytečnou vlhkost absorbuje a udrží oblečení suché a voňavé.

Vitálnější pleť

Bentonitové kočičí stelivo můžete proměnit taky na jednoduchou pleťovou masku. Stačí zhruba půl hrsti steliva smíchat s dostatkem studené vody, vytvořit mazlavou kašičku a tu nanést na obličej. Bahenní maska vyčistí pleť do hloubky, vytáhne z ní toxické látky a odstraní z pórů maz a nečistoty. Masku nechte působit zhruba dvacet minut a její použití opakujte dle potřeby.

Konec nevábně páchnoucím teniskám

Kočičí stelivo se vyznačuje skvělou schopností pohlcovat vlhkost, ale taky pachy. Pokud se tedy potýkáte se zapáchajícími botami, které nemůžete nebo nechcete vyprat, vložte do nich staré ponožky naplněné kočičím stelivem. Nechte působit co nejdéle a uvidíte, že po nevábném zápachu nebudou ani památky.

Použité zdroje:

  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/16978-kocici-stelivo-dokaze-zachranit-vas-utopeny-telefon-i-odmlzit-sklo-u-auta
  • https://hobby.instory.cz/dum/5914-vyuziti-kociciho-steliva-zbavi-obleceni-zapachu-nebo-vyresi-problem-s-rosenim-oken.html
  • https://www.prostreno.cz/tipy-a-triky/clanky/22640/Kocici-stelivo-neni-jen-pro-kocky-Hodi-se-i-do-auta-nebo-na-gril

Související články