Jste zde

Kefír: 5000 let starý nápoj nakopne imunitu a podpoří práci střev

kefír ve skleničce Zdroj: Bigstockphoto
Zkvašený mléčný nápoj, který se už více než 5000 let popíjí na Kavkazu, prý může za dlouhověkost místních pastevců. Svou chutí každého neoslní, na druhou stranu obsahuje celou řadu tělu prospěšných bakterií a látek, které jinde nenajdeme.

17. 3. 2021

Perlivý kysaný nápoj, který se vyrábí z kozího, kravského nebo ovčího mléka a kefírového zrna, má už více než 5000 let starou tradici. Vůbec poprvé se totiž objevil na Kavkazu a v Tibetu.

Původně byl kefír vyráběný a uchovávaný v kožených vacích, které byly zavěšeny u vchodu, a když kolem někdo šel, zaklepal na vak, aby mléko zůstalo smíchané s kefírovými zrny.

A co to vlastně ta kefírová zrna jsou? Nejde o nic jiného, než kombinaci bakterií a kvasinek v bílkovinách, tucích a cukrech. Pokud byste si kombinaci výše uvedeného prohlédli na vlastní oči, pravděpodobně vám bude tahle symbiotická kultura připomínat květák. 

bigstock-organic-probiotic-milk-kefir-g-362556751.jpg

kefírová zrna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kefírová zrna svou strukturou některým připomínají květák.

„Kefírový květák“ nicméně oproti tomu klasickému obsahuje mnoho různých bakterií a kvasinek, které tvoří složité a vysoce proměnlivé společenství mikroorganismů. A přesně tuhle mikroorganickou zoo potřebují naše střeva. Kefírové mléko totiž pomáhá udržet zdravou rovnováhu a bojovat proti nemocem trávicího traktu. 

Zdravé zažívání a nakopnutá imunita

Probiotika v kefíru navíc obnovují zdravou střevní mikroflóru a doporučují se zejména po užívání antibiotik a průjmech. Kromě toho zabraňují napadení našeho střeva patogenními bakteriemi, léčí průjem a další zažívací obtíže. A se zažíváním je neodmyslitelně spojena taky naše imunita. Imunitní systém se totiž z 80 % nachází právě v střevech

Protože kefír obsahuje mnoho živin, jako je biotin a kyselina listová, dokáže nakopnout náš imunitní systém. Kromě toho umí náš organismus účinně chránit před nebezpečnými bakteriemi (např. salmonelou a E.coli), protože zabraňuje jejich růstu a reguluje imunitní systém. 

Zajímavou složkou kefíru je i nerozpustný polysacharid kefíran, který vykazuje antibakteriální účinky a pomáhá v boji proti kandidovým infekcím. Kefíranu je také přisuzováno snižování hladiny „špatného“ cholesterolu a krevního tlaku.

Když k výše uvedeným účinkům přidáte ještě skutečnost, že kefír obsahuje spoustu vápníku a speciální bioaktivní látky, která napomáhá jeho vstřebávání do těla, jen stěží budete v říši zakysaných mléčných výrobků hledat stejně schopného protivníka.

bigstock-organic-probiotic-milk-kefir-g-362556751.jpg

kefírový květák
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kefír má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. A obsahuje také velké množství vápníku.

Kefír si vyrobíte snadno doma

Budete potřebovat pouze prázdnou PET lahev a nepasterizované mléko. Mléko nalijte do lahve, uzávěr neutahujte, ale nechte ho pootevřený, a lahev nechte stát v teplotě okolo 20°C po dobu 24 hodin. 

Po uplynutí této doby lahev přesuňte do chladnější místnosti, kde bude asi 12-16°C a tam ji nechte znovu 24 hodin stát. Teprve pak ji přendejte do ledničky. V té době by už kefír měl být připravený ke konzumaci. 

A pamatujte, čím déle necháte kefír v lednici, tím ostřejší jeho chuť bude. Na druhou stranu ho ale dost dobře tolerují i ti, kterým nedělají mléčné výrobky dobře.