Jste zde

Když to v lednici páchne: Povolejte na pomoc ocet, kávu nebo citron

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Stane se to i nejlepším hospodyňkám. Vzadu v ledničce, v rohu, kam naše oko nezabloudí, jak je týden i měsíc dlouhý, se najednou vyskytuje potravina, kterou už jsme měli podle doporučení dávno zkonzumovat. A v lednici to teď páchne… Jak se zápachu zbavit?

4. 10. 2017

A máme pro vás skutečně jednoduché návody. Speciální a finančně náročné chemické přípravky nejsou potřeba, navíc byste si museli dát opravdu extra záležet na tom, abyste ho dokonale smyli ze všech přihrádek a zákoutí. A co je hodně příjemné? Možná že všechno z toho, co vám teď doporučíme, máte právě teď doma!

Bez úklidu se to neobejde

Je to logické, ale přesto – ze všeho nejdřív vyprázdněte lednici a odkliďte zdroj zápachu. Ideálně se ho zbavte dokonale, tedy vyneste i odpadky, do nichž jste ho vhodili, aby zápach neovládl celou vaši kuchyň. Potom zkontrolujte potraviny, které chcete do lednice vrátit. Podívejte se na datum spotřeby, podle toho je pak seřaďte. Ty, které je potřeba zpracovat co nejdříve, mějte na očích. Podívejte se i na to, zda není porušen obal, případně ho nahraďte vhodnějším.

Pořádný pozor si dejte na důkladné zabalení sýrů, ryb a uzenin, které podléhají rychlé zkáze a nemusely by u vás vydržet v poživatelném stavu tak dlouho, jak byste chtěli.

Jakmile ledničku vyprázdníte a vypnete, omyjte ji celou teplou vodou, ideálně s přídavkem octa, s jedlou sodou nebo šťávou z citrónu. Často vymýváme lednici i vodou s mycím prostředkem na nádobí, jde ale však právě o jeden z těch, kterých se potom musíme důsledně zbavovat. Navíc nepohltí pach přítomný v lednici jako ty výše zmíněné. Než vrátíte potraviny do lednice, vytřete ji do sucha, abyste v ní nezvyšovali míru vlhkosti. 

Citron je přírodní a velmi účinný pomocník v boji proti zápachu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jak bojovat se zápachem a zvítězit? Jednoduše a levně

A teď už ke konkrétním tipům na lednici bez zápachu. Jako aktivní pohlcovač pachu může ve vaší lednici působit:

  • půlka jablka,
  • půlka citrónu,
  • vydlabaný citrón s nasypanou solí,
  • sáček s rýží,
  • hrst čerstvě umleté kávy na talířku,
  • hrst kypřícího prášku nebo jedlé sody na talířku,
  • sklenička s octem,
  • sypaný čaj v bavlněném sáčku,
  • nastrouhaná pomerančová kůra.

Ušetřete si starosti. Myslete na prevenci!

Je mnohem lepší čas od času zkontrolovat potraviny v lednici než se později potýkat s nepříjemným odérem a zevrubným čištěním lednice. Pamatujte také na to, že není vhodné nechávat lednici dlouho otevřenou a dávat do ní ještě teplá jídla, protože se tím zvyšuje míra vlhkosti a napomáháte tak rozšíření bakterií. S vlhkostí můžete bojovat vložením molitanové houbičky dovnitř do lednice. Není na tom nic složitého!