Jste zde

Když se dětský pokojíček mění ve studentský pokoj

Zdroj:

Říká se, že děti rostou jako z vody. Spolu s nimi by se měl měnit i jejich prostor k bydlení. Vhodně zařízený studentský pokoj je pro náctiletého výborným a nezbytným zázemím nejen pro učení, ale také pro relaxaci a provozování koníčků.

30. 5. 2011

Představa dospívající slečny či mladíka, jak sedí na svých barevných židlích, jejichž nohy jsou stylizovány do pastelek, a připravuje se na další náročný den školy, je úsměvná. Avšak nevyhovující prostředí může pro člověka představovat mnoho problémů.

Přitom zařídit z dětského pokoje fungující studentský pokoj není žádná věda. Stačí si jen pamatovat, že při reorganizaci je třeba myslet na zóny, které pokoj systematicky rozdělí tak, aby se v něm dobře spalo, učilo i odpočívalo bez zbytečných rušivých elementů.

Základem je pracovní a odpočinková zóna

Jelikož mladý člověk denně navštěvuje nějaký školní ústav, naplňuje studium, ať chce, nebo nechce, podstatnou část jeho života. I z toho důvodu je třeba vymezit místo, kde se bude moci v klidu věnovat svým povinnostem. Zde by neměl chybět kvalitní stůl s židlí, popřípadě i knihovny. Doporučuje se umístit stůl co nejblíže k oknu, aby k němu mohlo po většinu dne pronikat přirozené světlo z venku.

Pokud je to možné, je vhodné pořídit rohový stůl, který mívá velkou pracovní desku, na kterou se vleze i případný notebook nebo monitor s klávesnicí stolního počítače. Na co je však nutné dát pozor, je výška desky stolu. Ta by měla být minimálně 75 cm, což je obecně doporučovaná hodnota pro lidi vysoké 160 až 195 cm. Člověk musí u stolu sedět přirozeně, nehrbit se a mělo by mu to být pohodlné. Pokud ne, projeví se to nejen na kondici zad, ale také na výsledcích práce.

Opakem k práci určeného prostoru je relaxační, odpočinková zóna, z níž lze ještě vydělit spací území, tedy takové, kde se nachází postel. Lze to vyřešit tak, že v jednom koutě bude právě zázemí spánku a v tom druhém gauč či křeslo, stolek s rádiem a televizí apod.

Optické oddělení zón pomůže

Mnozí odborníci doporučují oddělit od sebe dvě hlavní zóny nějakou příčkou. K tomu postačí například zástěna nebo volně stojící police. Popřípadě lze prostor dělit malbou, kdy část pokoje určená pro studium bude vybarvena sytějšími odstíny, které aktivizují tělo i mysl (sem patří například limetková, zelená, žlutá nebo oranžová) a odpočinkové zóně budou patřit pastelovější barvy (zde je možno doporučit světle modrou, pistáciovou či starorůžovou)
Co se týče celkového vybavení nábytkem, je samozřejmě lepší volit nenápadný materiál. Možná váš potomek v tuto chvíli miluje modrou barvu, ale máte jistotu, že stejné nadšení bude sdílet i za dva roky? Nabídka trhu je velmi pestrá, dobrou možnost představuje i nábytek na míru, který splní všechny vaše požadavky.

Prostor ušetří i vestavěné skříně, díky nimž bude mít ratolest mnohem více místa a celkově se pokoj stane vzdušnějším, takže se v něm bude bydlet jedna radost. A o to přeci nejvíce jde, protože pocit spokojenosti je výborným hnacím motorem k odvádění těch nejlepších výkonů, kterých chce každý mladý člověk dosáhnout.