Jste zde

Kdy a jak odstrojit vánoční stromek? Ideálně do Tří králů a s prostěradlem nebo lakem na vlasy

čerstvé jehličí Zdroj: Bigstockphoto
Nejkrásnější svátky v roce jsou za námi. Oblíbený symbol Vánoc - stromeček ale většinu domácností zdobí dál. Kdy ho odzdobit a jak při téhle aktivitě nenadělat příliš nepořádku? Čtěte dál a dozvíte se to!

4. 1. 2022

Pokud chcete dodržovat tradice, stromeček byste měli mít v plné parádě až do Tří králů (6. ledna). Tahle tradice je spojena s křesťanskými zvyky, její původ ale leží nejspíše v pradávné pohanské historii Keltů. Pokud máte stromeček umělý nebo stále čerstvý a nechce se vám s jeho úklidem spěchat, můžete si ho nechat bez výčitek do Hromnic (2. února) nebo třeba až do Velikonoc.

10 netradičních vánočních stromků: Inspirujte se a vyrobte si ho z větví, provázků nebo proutí

bigstock-fallen-dry-christmas-tree-need-435296723.jpg

jehličí na dárcích
Zdroj: 
Bigstockphoto
Životnost stromečku ovlivňuje i teplota v místnosti, ve které přes Vánoce stál.

Praktické desatero odstrojování vánočního stromečku

 1. Na odstrojování si vyčleňte ideálně volný den třeba během víkendu. Procedura vám totiž zabere spoustu času a zvláště živé (a suché) stromečky dokážou napáchat pěkný nepořádek.
 2. Jako první odstrojujte skleněné ozdoby a ukládejte je zpátky do původních krabic. Pak se vrhněte na zbytky kolekcí, staniolové třásně, řetězy a světýlka.
 3. Světýlka úhledně smotejte a převažte je třeba provázkem. To proto, abyste se s jejich nekonečným rozmotáváním nemuseli zase za rok zdržovat.
 4. Umělý stromeček po odstrojení osprchujte, nechte důkladně vyschnout a schovejte do krabice nebo sáčku, který odnesete na půdu nebo do sklepa.
 5. Pokud odstrojujete živý stromeček, roztáhněte si pod něj staré prostěradlo nebo deku. Jehličky pak snadno vyklepete ven a neroznášíte je po celém domě či bytě.
 6. Některé babské rady si pochvalují i postříkat strom obyčejným lakem na vlasy. Jehličí pak prý tolik neopadává.
 7. Stromeček vyneste ven a postavte ho ke kontejneru nebo popelnici, odkud ho při svozu odpadů popeláři vyzvednou.
 8. Stromeček neházejte do nádob na směsný odpad, protože by se do nich pak velmi rychle nic nevešlo.
 9. Pokud máte domek se zahradou, stromeček můžete použít na podpal nebo z jeho suchých větviček vytvořit ochranu pro choulostivé rostliny na zahradě.
 10. Pokud chcete udělat radost zvířátkům, zaneste stromek do nejbližší zoo. Nejprve si ale na webových stránkách zkontrolujte, že o něj stojí. 

bigstock-the-floor-is-strewn-with-dry-n-435296891.jpg

jehličí na podlaze
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pod živý stromeček dejte deku nebo staré prostěradlo, ušetříte si spoustu práce s úklidem.

Co se stane s vaším stromečkem?

Pokud stromek odložíte k popelnici, popeláři ho během svozu odpadu vyzvednou a zavezou do spalovny, kde bude energicky využit. Další možností jsou i kompostárny či odběratelé, kteří se zabývají zpracováním dřeva. Stromky se u nich rozdrtí a výsledný materiál se používá v zahrádkářském průmyslu. 

Praktický tip závěrem: Někteří zpracovatelé vám dokonce vymění starý stromeček za už hotový a zpracovaný kompost

Použité zdroje:

 • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/5207-kdy-a-jak-spravne-odstrojit-vanocni-stromecek-pomuze-prosteradlo-i-lak-na-vlasy
 • https://www.mom4moms.cz/mamanews/kdy-odstrojit-v%C3%A1no%C4%8Dn%C3%AD-strome%C4%8Dek
 • https://www.jenzeny.cz/rodina/laska-a-vztahy/kdy-odstrojit-vanocni-stromecek-podle-tradice-6-ledna-na-tri-krale-nekdo-ceka-az-do-hromnic