Jste zde

Kde je více špíny: Nechutný žebříček nevede záchodové prkénko, ale klávesnice

miniatury na klávesnici Zdroj: Bigstockphoto
Počítačová klávesnice je rájem pro mikroorganismy. Podle mnoha výzkumů v sobě ukrývá dokonce až čtyřikrát více bakterií než záchodové prkénko. A to už je pádný důvod k obavám! Nemyslíte?

20. 2. 2022

Ač si to mnohdy neuvědomujeme, počítačová klávesnice je semeništěm obrovského množství bakterií, které nám mohou znepříjemnit život. Vedle escherichie coli, která může způsobit průjmová onemocnění, se v počítačové klávesnici ukrývají i streptokoky, které mohou způsobit zánět dutin, zánět středního ucha či angínu.

Odborníci proto doporučují klávesnici důkladně vyčistit minimálně jednou za měsíc a dbát na prevenci. Nad klávesnicí nepijte, nejezte, a než s ní začnete pracovat, umyjte si ruce!

Nedejte bakteriím šanci a jarní úklid vezměte opravdu z gruntu

Zbytky jídla a zaschlé kapky nápojů, prach, vlasy či miniaturní šupinky kůže představují ideální prostředí pro výskyt a množení bakterií. A u počítačové klávesnice obzvlášť. Miniaturní nečistoty se totiž ukrývají v těžko dostupných škvírách či mezerách, a i ta sebelepší hospodyňka tato místa většinou přehlíží. Sáhněte si schválně do svědomí, kdy naposledy jste věnovali část úklidu i vaší klávesnici?

bigstock-cleaning-the-computer-keyboard-61234454.jpg

čištění klávesnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Klávesnici můžete vyčistit pomocí vatového tampónu, který namočíte do jarové vody, lihu či kolínské. Použitý alkohol zničí veškeré bakterie.

Vyčistit klávesnici můžeme hned několika způsoby. Nicméně vysátí nečistot pomocí vysavače, který bude nastavený na nejnižší výkon, by mělo představovat základ péče o vaši klávesnici. Pak už je jen na vás, které variantě čištění dáte přednost. Vždy si však pamatujte, že první, co musíte před každým čištěním udělat, je vypojit klávesnici ze sítě!

Jednoduchý, ale neefektivní

Nejjednodušší způsob čištění spočívá v otírání každého tlačítka na klávesnici zvlášť. Použít můžete malý hadřík nebo odličovací tampony, kterými otřete nečistoty z těla klávesnice a z vrchu tlačítek. Vhodné je také tampony namočit do vody s jarem nebo do lihu. Na mezery mezi klávesami použijte vatové tyčinky nebo malý štěteček. Čištění vám zabere zhruba deset minut. Výsledek však není stoprocentní.

Zdlouhavý, avšak účinný způsob

Nejefektivnější způsob čištění spočívá v rozebrání celé klávesnice. Do této varianty se však pusťte jen v případě, že máte zkušenosti s vyndáváním tlačítek. Špatným zacházením si klávesnici můžete snadno poškodit. K vyndání jednotlivých tlačítek vám bude stačit obyčejná vidlička.

bigstock-187031197.jpg

rozebraná klávesnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tlačítka na klávesnici vyndávejte od okraje ke středu. Předejdete tak nežádoucímu poničení.

Hromadu tlačítek, které vyndáte, pak můžete jednotlivě vyčistit nebo je můžete nechat odmočit v jarové vodě. Pomoci vám může i myčka na nádobí nebo pračka na praní prádla. Zde však hrozí riziko poničení či ztracení tlačítek a zmizení potisku. Abyste předešli těmto hrozbám, je vhodné umístit tlačítka v případě pračky do textilního sáčku a v případě myčky pak do speciální přihrádky. Tělo klávesnice můžete dále rozebrat. Horní kryt můžete vložit do myčky, kontaktní elektronickou desku nechte být!

Po umytí všech plastových částí, už stačí jen tlačítka umístit správně zpět. Pozor! Tento způsob čištění není vhodný pro membránové klávesnice.

bigstock-222145990.jpg

hmota na čištění klávesnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hmotu můžete využít i při čištění dálkového ovladače k televizi, který je také semeništěm mnoha bakterií.

Účinný, avšak dražší způsob čištění

Při čištění klávesnice můžete využít i speciální hmotu. Svou konzistencí připomíná plastelínu a je snadno tvarovatelná. Snadno ji tak dostanete do malých mezer mezi jednotlivá tlačítka. Výsledek čištění je patrný, nicméně nevýhodou hmoty je vyšší pořizovací cena a složitější vyjmutí hmoty z miniaturních škvír.