Jste zde

Kam umístit pracovní kout: Zapomeňte na ložnici a otočte se čelem ke dveřím

home office detail Zdroj: Bigstockphoto
Potřebujete aspoň občas pracovat z domova? Pak byste určitě měli mít svůj pracovní kout, kde se budete moct soustředit a budete mít klid. Poradíme vám, kam ho umístit, aby se vám dobře pracovalo, ať už to bude na čemkoli.

19. 2. 2022

Samostatná pracovna? O té si může někdo, kdo žije s rodinou, většinou nechat jen zdát. Často je potřeba smířit se s pracovním koutem. Pak ale vyvstává otázka, kde ho zařídit, aby nekazil dojem místnosti, aby vám v něm bylo dobře a abyste měli na svou činnost vhodné podmínky (jako třeba nedocenitelný klid).

Nejhorším možným místem je ložnice

Začněme tím, kam se pracovní kout umístit nevyplatí. Na první příčce je bez jakýchkoli debat ložnice. Ta by měla být výhradně odpočinkovou zónou, do níž v ideálním případě nepatří ani telefon nebo televize, natož pak laptop nebo počítač. Kdybyste navíc potřebovali „ještě něco dodělat“ večer, vaše druhá polovička by asi nebyla nadšená z ťukání do klávesnice.

bigstock-man-is-working-from-home-with-447624610.jpg

muž na home office
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tam, kde pracujete, potřebujete klid. Proto zapomeňte třeba i na ústřední chodbu, kterou stále někdo korzuje do dalších místností.

Dalším naprosto nevhodným prostorem je kuchyně, kde vás bude rozptylovat nádobí, možné nedokonalosti na kuchyňské lince a v neposlední řadě lednička. Pak už toho moc nezbývá a vítězem se stává obývací pokoj. Jak to v něm tedy prakticky a designově zařídit?

Klidné místo a nejlíp i oddělené

Pokud nemáte obývák o velikosti standardní koupelny, nebude problém takové vhodné místo najít. Mělo by být stranou, v koutě a instalované tak, abyste ze židle viděli na dveře. Otočení zády ke dveřím byste se totiž necítili dobře. Perfektní je, když je v něm dostatek přirozeného světla, abyste si stále nemuseli svítit, byť jen malou lampičkou.

bigstock-stylish-bohemian-interior-of-h-444425297.jpg

feng shui pracovní kout
Zdroj: 
Bigstockphoto
I doma si zasloužíte dostatek prostoru a aby se vám pracovalo dobře.

Jestli to jen trošku jde, oddělte ho od zbytku prostoru. Často k tomu slouží menší knihovnička nebo regál, fajn řešením je i závěs nebo paraván. Ten může mimochodem vypadat velice elegantně. Nejenže eliminujete vzruchy při práci, ale taky na svůj pracovní kout neuvidíte v době, kdy máte odpočívat. To je k nezaplacení, podobně jako to, že při práci nevidíte na televizi.

Pracovat z domova je fajn, je jen potřeba mít k tomu vyhovující prostor. Potřebná pravidla už znáte a nám nezbývá než popřát hodně štěstí při jeho zařizování!

Použité zdroje:

  • https://www.expedo.cz/blog/?clanek=jak-zaridit-pracovni-kout-v-obyvaku-46
  • https://ceskykutil.cz/clanek-88799-pracovni-kout-v-obyvacim-pokoji
  • https://www.homeincube.cz/domaci-pracovna/