Jste zde

Kauza realitky: Proč jim důvěřovat a neřešit bydlení na vlastní pěst

Zdroj: svilen001, www.freeimages.com
Zatímco na západ od nás se přes realitní kanceláře prodává zhruba 95 procent všech nemovitostí, v Česku je to jen zhruba polovina všech realit. Češi prostě realitkám a makléřům nedůvěřují. Zbytečně. Pokud investujete do kvalitní realitní kanceláře, ušetří

12. 11. 2014

Kadeřnici nebo instruktorovi fitness za jeho služby člověk obvykle rád zaplatí, ale slovní spojení „provize realitní kanceláři“ je pro spoustu lidí jako červený hadr pro býka. Přitom i realitce vlastně platíte za služby, které vám poskytne. A že jich není zrovna málo.

Zapomeňte na to, že realitní makléř je ten člověk, který pouze odemkne dveře bytu a vyzve vás, abyste si ho prohlédli. Tak tomu rozhodně není. Kvalitní realitní makléř je váš průvodce prodejem, případně i nákupem nemovitosti, „hlídačem“, který za vás kontroluje, zda neděláte chyby, i osobním poradcem, díky kterému si pohlídáte cenu i převod financí.

Kromě toho existují i realitní kanceláře, které nabízejí i další servis. Postarají se o vyřízení hypotéky i o pojištění. To je další výrazná úspora času i financí. Kompletní služby spojené s prodejem nebo koupí nemovitosti člověk vyřídí de facto na jednom místě.

Realitku vybírejte pečlivě

Realitní kanceláře se v Česku nicméně netěší právě valné pověsti. A vlastně není divu – makléřství je volná živnost, a realitním makléřem tak v Česku může být každý. Při výběru realitky proto dejte na reference a důkladně si ji proklepněte. Pamatujte na to, že nemovitost je obvykle to nejdražší, co vlastníte. A tomu by měla odpovídat i pečlivost při výběru realitní kanceláře. Vodítkem může být například členství v Realitní komoře ČR.

Kupujete nebo prodáváte nemovitost? Svěřte se raději do rukou odborníků. Svépomocí se spíš dostanete do problémů.Zdroj: svilen001, www.freeimages.com

Velkou roli hraje i počet nabídek, které realitní kancelář nabízí. Obecně platí, že čím více nabídek realitní kancelář nabízí, tím větší vzbuzuje důvěru. Kdo by se nesvěřil do péče společnosti, která má tisíce klientů, skvěle zvládnuté všechny procesy a umí ve svém oboru takzvaně chodit.

Realitka pomůže nemovitost nacenit

Na chvilku se zamyslete a pak zkuste „nastřelit“ cenu vašeho bytu. Netušíte? Právě správné ocenění nemovitosti je první bod, se kterým vám realitní kancelář pomůže. Pokud nemovitost prodáváte, poradí vám nejvyšší tržní cenu, za kterou je možné nemovitost prodat, pokud se chystáte dům, nebo byt pořídit, můžete s makléřem zkonzultovat, za kolik je možné pořídit nemovitost, která bude mít vámi požadované parametry.

Nacenili jste si sami pro sebe svůj byt na 1,8 milionu? A co kdyby vám makléř řekl, že ho bez problémů prodáte za 2,2 milionu a pak ho skutečně prodal? I po odečtení provize, by vám zůstalo o několik set tisíc více.

Podat inzerát nestačí

Zadat si inzerát do Annonce a čekat, až se někdo ozve, je v dnešní době málo. Zvláště v okamžiku, kdy se rozhodnete pro prodej nemovitosti, která není tak atraktivní. Díky mnohonásobně větším inzertním plochám má realitka mnohem větší šanci, že i pro takovou nemovitost najde kupce. Nepodceňujte sílu reklamy a rozhodně nepodceňujte sílu cílení na konkrétní lokalitu, nebo konkrétní cílovou skupinu lidí – i to některé realitní kanceláře umí a praktikují.

Prodáváte nebo kupujete nemovitost? Pak přemýšlejte, zda by nebylo vhodné využít služeb realitní kanceláře.Zdroj: svilen001, www.freeimages.com

Nehledě na to, že za vás realitní makléř odfiltruje zájemce, kteří to nemyslí úplně vážně, absolvuje bezpočet prohlídek, zvedne desítky telefonátů a odpoví na podobné množství mailů. Časová úspora je nezanedbatelná, o ušetřených nervech ni nemluvě.

S realitkou se vyvarujete chyb

Orientujete se v právních otázkách, perfektně rozumíte financím i daním a přesně víte, jak to chodí při prodeji nemovitosti? Gratulujeme, vy služby realitky nepotřebujete. Ti ostatní by o nich ale měli přemýšlet.

Pokud jste kupec, pak za vás realitka ověří to, zda není nemovitost zatížená věcným břemenem nebo zástavním právem, zda je její majitel, skutečně majitelem. Jako prodávající se na realitku a makléře můžete spolehnout v tom, že za vás ošetří převod vlastnického práva a financí, pohlídají všechny náležitosti kupní smlouvy a zajistí veškerou administrativu.

Ano, kupní smlouvu můžete v dnešní době stáhnout z internetu, ale opravdu je to ideální řešení v okamžiku, kdy kupujete nebo prodáváte nemovitost v hodnotě milionů korun?

Jak je to s provizí?

V Česku si realitní kanceláře obvykle jako provizi účtují 3 až 5 procent z kupní ceny nemovitosti. Což samozřejmě není malá částka. Na druhou stranu – za tyto peníze dostanete v případě kvalitní realitní kanceláře kompletní servis. Realitka se postará i o služby notáře, sepsání smluv i další administrativu. A máte i jistotu toho, že vše proběhne tak, jak má, a vy neskončíte bez peněz i bez nemovitosti.

A desítky hodin ušetřeného času také nejsou k zahození, co říkáte?